هر روز!
هر روز!

خلق سطوح ضدآب با مواد جدید خلق سطوح ضدآب با

خلق سطوح ضدآب با مواد جدید
خلق سطوح ضدآب با مواد جدید : خلق سطوح ضدآب با مواد جدید
: خلق سطوح ضدآب با مواد جدید
این پیشرفتی است که می تواند به ایجاد سطوح ضد آب سازگار با محیط زیست کمک کند. نانومواد فوق آبگریز، از طریق پوشش دهی دورانی می توانند در انواع سطوح استفاده شوند.
بنا به گزارش : اندرو بارون از دانشگاه رایس در آمریکا که سرپرستی این پژوهش را بر عهده دارد اظهار کرد: مواد هیدروکربنی ممکن است یک جایگزین تازه برای فلوئوروکربن های پر هزینه و خطرناک باشند که معمولا برای برنامه های کاربردی فوق آبگریز استفاده می شود.
بارون افزود: طبیعت، این مواد را می سازد و آن را با محیط سازگار نگه می دارد. ما می خواهیم بدانیم که این فرآیند طبیعی، چرا و چگونه اتفاق می افتد و چطور می توانیم از آن تقلید کنیم.
از آن جا که برگ نیلوفر آبی یکی از آبگریزترین سطوح در زمین است، محققان از عملکرد آن برای ساخت سطوح ضد آب استفاده کردند. بارون گفت توانایی های برگ نیلوفر به دلیل ساختار میکروسکوپی و دوتایی نانو مقیاس آن است. ساخت و آزمایش این سطوح که LSEM نام دارد، توسط الکساندر نویسنده ارشد از دانشگاه سوانسی در انگلستان انجام شد. الکساندر به راحتی نانوذرات اکسید آلومینیوم سنتز شده را با اسیدهای کربوکسیلیک اصلاح شده که زنجیره های هیدروکربن منشعب شده را نمایان می کند، پوشش داد. این زنجیره های قوی، اولین خط دفاع در برابر آب هستند که باعث زبری سطوح می شوند. این زبری، ویژگی مواد آبگریز است که لایه ای از هوا را به دام انداخته و تماس بین سطح و قطرات آب را تا حد امکان کاهش می دهد.
مواد برای فوق آبگریز بودن باید زاویه ای بزرگتر از 150 درجه داشته باشند. زاویه تماس، زاویه ای است که سطح آب با سطح ماده مواجه می شود و هر چقدر مقدار آب بیشتر باشد، زاویه نیز افزایش می یابد.
بارون گفت: LSEM، با زاویه 155 درجه، اساسا بهترین معادل برای پوشش های فوق آبگریز مبتنی بر فلوئوروکربن است. این پژوهش در مجله ACS Applied Materials and Interfaces منتشر شد.
اخبار علمی - ایسنا

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید