هر روز!
هر روز!

خواص جالب و باورنکردنی لواشک : خواص جالب و باورنکردنی

خواص جالب و باورنکردنی لواشک : خواص جالب و باورنکردنی

خواص جالب و باورنکردنی لواشک
: خواص جالب و باورنکردنی لواشک

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،   لواشک از جمله فرآورده هایی است که مورد علاقه همه افراد به ویژه کودکان می باشد. با توجه به ماده اولیه لواشک که شامل انواع میوه ها  است بنابراین تا حدی فواید میوه را دارا بوده و به مصرف سایر تنقلات (مثل چیپس و پفک) ارجح می باشد. با مصرف لواشک های بسته بندی شده که با مجوز های بهداشتی تولید می شوند، نگرانی آلودگی آنها نیز برطرف می گردد. این مقاله به اختصار ویژگی ها و خواص غذایی لواشک را بیان می کند.
به گزارش : خواص غذایی لواشک
غیر از نمک که برای جلوگیری از فاسد شدن انواع لواشک صنعتی افزوده می گردد و از معایب این ماده غذایی محسوب می شود، ولی ریزمغذی های مفید و برخی ویتامین ها به میزان خوبی در لواشک وجود دارند. لواشک دارای ویتامین های A و B و مواد معدنی (مخصوصا پتاسیم و کلسیم) می باشد که به دلیل کالری پایین آن، به عنوان یک میان وعده مناسب می باشد و مصرف آن چاقی را به دنبال ندارد. خواص لواشک را باید با توجه به میوه اولیه آن شناخت. مثلا لواشک آلو برای درمان یبوست مفید است و لواشک سیب اثر عکس  دارد. یا لواشک زغال اخته نیز با توجه به مواد ضدمیکروبی خود می تواند در پیشگیری از عفونت های ادراری در خانم ها مفید واقع شود. در ادامه برخی از اثرات گزارش شده برای بعضی از لواشک ها بیان می شود:
لواشک لیمو دارای خواص اسیدی ضدعفونی کننده قوی است که برای دفع سنگ کلیه، آلرژی و لاغری موثر می باشد. همچنین به واسطه  ترکیبات آنتی اکسیدان، خاصیت ضدسرطانی دارد.
لواشک انار در کنترل اوره وکلسترول و دفع سموم و تعدیل مایعات بدن بسیار مفید است.
لواشک زرشک جهت پایین آمدن تب، کنترل فشارخون و ضربان قلب، تسکین درد های روماتیسمی و مفصلی موثر است.
لواشک آلو ضدباکتری و ویروس، ایجادکننده تحریکات در روده و موثر در تنظیم کار دستگاه گوارش. این لواشک برای افرادی که ناراحتی معده و کم خونی دارند مفید است و برای سنین مختلف توصیه می شود.
لواشک زغال اخته در کاهش خطر بروز عفونت های مجاری ادراری و رفع بی خوابی موثر است.
ترکیبات لواشک
در جدول زیر ترکیبات ۲ نوع لواشک (در ۱۰۰ گرم) گزارش شده است:
نوع ترکیبات          لواشک لیمو             لواشک زرشک فروکتوز (گرم)          ۲/۱۶                      ۲۴ فیبر خام (گرم)        ۵/۲                        ۱۹۳/۰ سدیم (میلی گرم)   ۶/۲                         —- آهن (میلی گرم)     ۳/۴۳                       ۴۵/۱۳ انرژی (کیلوکالری)  ۸/۳۵۲                     ۵۴/۲۳۳
ویژگی های لواشک
ویژگی های فیزیکی لواشک
لواشک باید فاقد آفت زنده (مانند شش پایان، کنه ها وکپک ها) باشد. ضخامت ورقه لواشک نباید از یک میلیمتر کمتر و از ۵ میلیمتر بیشتر باشد و حتی الامکان یکنواخت باشد. لواشک باید به رنگ طبیعی میوه های به کار رفته در تهیه آن و یا کمی تیره تر باشد. لواشک باید دارای بو و مزه طبیعی میوه به کار رفته در تهیه آن بوده و بو و مزه بیگانه مانند ترشیدگی، سوختگی یا کپک زدگی نداشته باشد. مواد خارجی دیدنی (تکه های پوست، هسته، دانه و دم میوه، برگ، خاک و شن، کاه و…;) در لواشک نباید وجود داشته باشد.
ویژگی های شیمیایی لواشک
حداکثر رطوبت لواشک ۱۵ درصد، حداکثر خاکستر کل ۵/۴ درصد (برای لواشک زردآلو تا ۵ درصد و برای لواشک آلو تا ۷ درصد)، حداکثر خاکستر نامحلول در اسید ۱/۰درصد، حداکثر اسیدیته کل لواشک بر حسب اسید سیتریک ۷ درصد (برای میوه های ترش مانند زرشک، غوره، انار، آلو و زغال اخته تا ۱۰ درصد) و میزان PH باید بین ۵/۴ – ۵/۲ باشد. باقیمانده دود گوگرد (انیدرید سولفورو) در لواشک تهیه شده از میوه های خشک که در فرآیند آنها از دود گوگرد بهره گیری شده (مانند زردآلو) نباید از ۲۰۰ بخش در میلیون (ppm) بیشتر باشد.
مواد افزودنی لواشک
به جز مواد زیر هیچ ماده دیگری نباید به لواشک افزوده شود: نمک خوراکی (نمک طعام) حداکثر ۲ درصد (اگر در ترکیب لواشک بیش از ۷۰ درصد غوره، زرشک، انار و یا آلو به کار رفته باشد، افزودن نمک تا ۳ درصد بلامانع است). مواد شیرین کننده مانند سروز و گلوکز. اسید های میوه ای مانند اسید سیتریک، اسید مالیک و اسید تارتاریک. بو افزاهای طبیعی با منشاء گیاهی.
یادآوری: افزودن هرگونه مواد طعم دهنده و نگهدارنده به لواشک غیرمجاز می باشد.
ویژگی های میکروبیولوژی لواشک
ویژگی های میکروبیولوژی لواشک به شرح جدول زیر می باشد:
نوع میکروارگانیسم                         حد مجاز در گرم شمارش باکتری های هوازی مزوفیل      ۲۰۰ شمارش کپک                                  ۱۰۰ شمارش مخمر                                 ۱۰۰
نکته بهداشتی بودن لواشک یک موضوع بسیار با اهمیت است که قبل از مصرف لواشک باید به بهداشتی بودن (اطمینان از دارا بودن مجوز های بهداشتی) و خواص غذایی آن توجه داشت.
شرایط بسته بندی لواشک
بسته بندی لواشک باید به گونه ای باشد که فرآورده را در برابر رطوبت، آفت ها و عوامل فساد حفظ نماید. لوازمی که برای بسته بندی لواشک استفاده می شود باید سالم، نو، خشک و فاقد بوی ناخوشایند باشد. تکه های بریده شده لواشک باید متناسب با وزن آنها در ظروف مناسب و مجاز در صنایع غذایی (مانند سلوفان، پلی اتیلن ویژه مواد خوراکی) بسته بندی گردد. بهتر است هر ورقه لواشک در یک بسته کوچک بسته بندی شود.
موارد نشانه گذاری بر روی ظروف یا پوشش های بسته بندی، باید موارد زیر به طور واضح درج گردند: نام و نوع کالا. نام و نشانی سازنده. شماره پروانه ساخت وزارت بهداشت. عبارت «ساخت ایران». وزن خالص به گرم یا کیلوگرم. تاریخ تولید و پایان مصرف. شماره سری ساخت. مواد به کار رفته

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید