نقد و بررسی کالا
نقد و بررسی کالا

خودرو ايران خودرو سورن اي‌ال‌ايکس توربو دنده اي سال 1396 IKCO

خودرو ايران خودرو سورن اي‌ال‌ايکس توربو دنده اي سال 1396 IKCO

خودرو ايران خودرو سورن اي‌ال‌ايکس توربو دنده اي سال 1396 IKCO Soren ELX Turbo 1396 MT

«سمند» به‌عنوان اولین خودروی ملی کشورمان در سال 1381 توسط شرکت ایران‌خودرو و با برند ملی، روی خط تولید رفت. واژه‌ی سمند به معنای اسب سفید است. سمند روی پلتفرم پژو 405 و با قوای فنی و شاسی مشترک با آن ساخته و پرداخته شده است. در طراحی سمند از همکاری شرکت‌های آلمانی و انگلیسی نیز کمک گرفته شده است. اگرچه سمند در ابتدای تولید منتقدانی داشت که با طراح آن مخالف بودند، از دید فنی و علمی بدنه‌ی آن یکی از خوش تراش‌ترین و اصولی‌ترین خودروهای تولید داخل است که علاوه‌بر رعایت سادگی و تناسبات طراحی، دلنشین و زیباست. این خودرو به کشورهای روسیه، چین، ترکیه، آذربایجان و چند کشور عربی و مناطقی در آفریقا و آمریکای مرکزی شامل بولیوی و ونزوئلا و عراق صادر شده است.
بعد از تولید نمونه‌ی اولیه‌ی سمند در سال 1381 به‌تدریج اعمال تغییرات روی این محصول آغاز شد و محصولات دیگری نظیر سورن، سمند‌ LX ، سریر و... نیز از طریق آن شناخته شدند که در بیشتر این مدل‌ها پایه و اساس همان سمند بود که تغییراتی روی آن صورت گرفته بود. همان‌طور که گفته شد، یکی از مدل‌هایی که برپایه سمند ساخته و پرداخته شد سورن نام داشت. نمونه‌ی اولیه‌ی سورن در سال 1385 تولید شد و بعدها تغییراتی روی آن صورت گرفت و مدل‌ ELX‌ نیز وارد بازار شد. پس از تولید سورن ELX تیپ پیشرفته و به‏‏روزتر این محصول برای تداوم حضور در بازارهای مختلف و گسترش برند ملی در دستور کار قرار گرفت و نتیجه‌ی آن سورن‌ ELX‌ پیشرفته‌ی فعلی است که موفق به کسب تاییدیه ایمنی از موسسه‌ی اسپانیایی‌ IDIADA‌ شده است. اصلی‌ترین وجه تمایز سورن‌ ELX‌ جدید با سایر مدل‌های سمند در سطح بالای تجهیزات رفاهی و ایمنی و فضای داخلی کاملا جدید آن است. ایران‌خودرو در بهمن ماه 1394 همان‌طور که از پیش‌تر‌ها حرف‌ تجهیز موتور‌ EF7‌ به توربوشارژ بود از نمونه‌ی توربو سورن‌ ELX‌ رونمایی کرد. سورن‌ ELX‌ توربو از پیشرانه‌ی ملی‌ EF7‌ بهره می‌برد که با توربوشارژ نصب شده توانایی تولید 148 اسب‌بخار قدرت دردور 5500 و 215 نیوتن متر گشتاور در دور 2200 تا 4800را دارد. این پیشرانه با نسبت تراکم 9.6 به یک می‌تواند سورن توربو را در مدت زمان 10 ثانیه به سرعت صد کیلومتر در ساعت برساند. سورن‌ ELX‌ توربو مانند تمامی اعضای خانواده‌ی سمند از جعبه دنده‌ی پنج سرعته‌ی دستی بهره می‌برد. از‌جمله تجهیزات رفاهی و ایمنی قابل عرضه در سورن‌ ELX‌ جدید می‌توان به ترمزهای دیسکی جلو و عقب، ترمز ضد‌قفل‌ ABS، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز‌ EBD، سیستم تهویه‌ی مطبوع اتوماتیک، چراغ‌های مه‌شکن، آینه‌های جانبی برقی مجهز به گرمکن و تاشونده خودکار، سنسور دنده عقب، صندلی‌های برقی جلو، شیشه بالابرهای برقی، ایموبلایزر و ... اشاره کرد.
 
 
 
 
 
 
«سمند» به‌عنوان اولین خودروی ملی کشورمان در سال 1381 توسط شرکت ایران‌خودرو و با برند ملی، روی خط تولید رفت. سمند روی پلتفرم پژو 405 و با قوای فنی و شاسی مشترک با آن ساخته‌وپرداخته شده است. در طراحی سمند از همکاری شرکت‌های آلمانی و انگلیسی نیز کمک گرفته شده است. بعد از تولید نمونه‌ی اولیه سمند در سال 1381 به‌تدریج اعمال تغییرات روی این محصول آغاز شد و محصولات دیگری نظیر سورن، سمند LX، سریر و... نیز براساس آن ساخته شدند که در اکثر این مدل‌ها پایه و اساس همان سمند بوده که تغییراتی روی آن صورت پذیرفته است. همان‌طور که گفته شد یکی از مدل‌هایی که بر پایه‌ی سمند ساخته‌وپرداخته شد، «سورن» نام داشت. نمونه‌ی اولیه‌ی سورن در سال 1385 تولید شد و بعدها تغییراتی روی آن صورت گرفت  و مدل ELX  نیز وارد بازار شد. پس از تولید سورن ELX تيپ پيشرفته و به‏‏روزتر اين محصول جهت تداوم حضور در بازارهاي مختلف و گسترش برند ملي در دستور کار قرار گرفت که نتیجه‌ی آن سورن ELX پیشرفته‌ی فعلی است که موفق به کسب تاییدیه‌ی ایمنی از موسسه‌ی اسپانیایی IDIADA شده است. اصلی‌ترین وجه تمایز سورن ELX جدید با سایر مدل‌های سمند، در سطح بالای تجهیزات رفاهی و ایمنی و فضای داخلی کاملا جدید آن است. در بهمن ماه 1394 ایران‌خودرو، همان‌طور که از پیش‌ترها حرف‌وحدیث تجهیز موتور EF7 به توربوشارژ بود، از نمونه‌ی توربوی سورن ELX رونمایی کرد.
پلت‌فرم و بیس اصلی این مدل همان سمند است، فقط کمی چراغ‌های جلوسپر و جلوپنجره آن نسبت به مدل اولیه‌ی سمند که در سال 1381 تولید شد فرق کرده است. مدل پرژکتور جلوی ماشین بهتر و کارآمدتر شده است؛ همچنین دریچه‌ی ورودی هوای آن که زیر سپر طراحی شده است هم جنبه‌ی زینتی دارد و هم فنی.
طراحی بسیار قدیمی سمند آدم را یاد ماشین‌های دهه‌ی 90 می‌اندازد تا خودروهای روز دنیا. حتی خودروهای درجه دو و سه هم نسبت به سمند از جذابیت بیشتری بر خوردارند. کاپوت خودرو کاملا مشابه دیگر برادران آن است.
از نمای کناره به‌سختی می‌توان سورن را از سایر مدل‌های سمند تشخیص داد، تنها تفاوت همرنگ‌شدن زه‌های روی درب ماشین است که در مدل‌های قبلی این‌گونه نبود.
از نمای پشت سورن هم نمی‌توان تعری

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید