بررسی خودرو
بررسی خودرو

خودرو تحویلی ممکن است با آپشن‌های اعلامی مغایرت داشته باشد!

خودرو تحویلی ممکن است با آپشن‌های اعلامی مغایرت داشته باشد!

خودرو تحویلی ممکن است با آپشن‌های اعلامی مغایرت داشته باشد!
اگر در خارج از کشور قصد خرید یک خودرو را داشته باشید، تقریباً کار راحت‌تر از خرید یک تلفن همراه در ایران است. به سایت رسمی کمپانی مورد نظر می‌روید، خودروی خود را انتخاب می‌کنید، تمامی آپشن‌ها، رنگ‌ها، شرایط پرداخت و ... واضح است و پس از ثبت اطلاعات کارت اعتباری خود، می‌توانید خودرو را جلوی درب منزل تحویل بگیرید. همچنین بعضی شرکت‌ها امکان تغییر هر خودرو را طبق سلیقه مشتری می‌دهند بطور مثال شما می‌توانید یک خودروی کیا اپتیما را انتخاب کنید و در همان سایت، پس از انتخاب رنگ مورد نظر، رینگ‌ها، چراغ‌ها و حتی رنگ روکش صندلی‌ها را بنا به سلیقه خود تغییر دهید و همانجا روی عکس تغییرات را مشاهده کنید (که به آن Personalisation می‌گویند)، و سپس سفارش را ثبت و همانند یک پیتزا(!) آن را جلوی درب منزل تحویل بگیرید. آن هم از دم قسط بدون بهره!

روند خرید خودرو در خارج از کشوراما کار در ایران پیچیده‌تر از آن است که فکر کنید. به شرکت رسمی و شوروم اصلی بصورت حضوری مراجعه می‌کنیم (زیرا اکثر شرکت ها فروش آنلاین ندارند). لیستی از آپشن‌ها را به شما نشان می‌دهند که در بسیاری از موارد برای خودروهای چند صد میلیونی خود حتی کاتالوگی چاپ شده هم ندارند تا تحویل شما بدهند و تنها یک کپی بی‌کیفیت سیاه و سفید از بخشنامه فروش آماده شده است. خودرویی در آنجا به نمایش درآمده و از کارکنان شرکت توضیحاتی در مورد خودرو می‌دهد که در بعضی موارد اطلاعات شما ممکن است بیشتر از او باشد! آپشن‌های متنوعی روی یک برگه جلوی خودرو به نمایش درآمده (که این مورد هم در بسیاری موارد وجود ندارد) و اگر اجازه دهند می‌توانید نگاهی به داخل خودرو هم بیندازید.
اما تمام مشکل اینجا آغاز می‌شود که زیر جدول بخشنامه نوشته شده: "خودرو تحویلی ممکن است با آپشن‌های اعلامی مغایرت داشته باشد"! عجب! پس اگر قرار است مغایرت داشته باشد، یعنی ممکن است آپشنی در این خودروی حاضر در شوروم وجود داشته باشد که خودروی تحویلی از آن بی‌بهره باشد؟ در مواردی حتی دیده شده خودرویی که در شوورم به نمایش در آمده، مدل وارداتی و کامل‌تری بوده و خودروهای وارد شده تفاوت‌های فاحشی با این خودرو داشته‌اند!
قطعاً نبود نماینده‌های رسمی و مراودات صحیح با شرکت‌های مادر باعث ایجاد چنین اتفاقاتی است اما قطعاً مشتری بی‌چاره‌ای که قرار است برای خودروی وارداتی خود بیش از 100 یا 200 میلیون تومان را که تقریباً دو برابر قیمت جهانی آن است، بپردازد، لااقل این کمترین حق اوست که بداند دقیقاً چه آپشن‌هایی روی خودروی او نصب شده و با چه آپشن‌هایی تحویل داده می‌شود. در مواقعی احتمالاً شنیده‌اید (و البته ما تجربه داشته‌ایم) که رنگ خودرو در آخرین لحظات تحویلی عوض شده و حتی برای خودروی وارداتی (همانند چندین سال قبل که پیش‌فروش‌های عجیبی توسط خودروسازان وطنی انجام می‌شد) رنگ مورد نظر هم از روی اقبال بوده و باید برای تحویل گرفتن خودرو با رنگ دلخواه دست به دعا برداریم!
قطعاً این روند با حضور نمایندگان رسمی و واردات خودرو از کشورهای اصلی تولیدکننده و به صورت مستقیم (و نه از راه خرید از بازار کشورهای دیگر) رو به بهبود است اما کماکان این مشکل در بعضی شرکت‌ها وجود دارد و مشتری بخت‌برگشته در نهایت خودرویی تحویل می‌گیرد که نه تنها به رنگ دلخواه او نیست بلکه تجهیزات نصب شده روی آن متفاوت با زمانی است که در عقد قرارداد به او توضیح داده شده بود.
اگرچه روند واردات خودرو به کشور بسیار پیچیده و سخت است و مطمئناً ثبت سفارش و عرضه چند هزار دستگاه خودرو در سال مشکلات خاص خود را دارد، اما در هر صورت امیدواریم شرکت‌های خودرویی که این روزها مشغول پیش‌فروش‌های بلندمدت و اعلام شرایط گوناگون فروش هستند، به حق مشتری احترام گذاشته و لیستی از آپشن‌هایی را تهیه کنند که مطمئن باشند روی خودروی تحویلی نصب شده و مشتری بداند در ازای پرداخت چنین مبلغی، دقیقاً چه خودرویی با چه امکاناتی را تحویل خواهد گرفت و چنین نیز بشود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید