هر روز!
هر روز!

خوراکی های غنی شده مفیدند یا مضر؟! : خوراکی های

خوراکی های غنی شده مفیدند یا مضر؟! : خوراکی های

خوراکی های غنی شده مفیدند یا مضر؟!
: خوراکی های غنی شده مفیدند یا مضر؟!
درحالی که دکتر محمدحسن انتظاری در گفت وگو با ما به این سوال که آیا مجاز به خرید ترکیبات غذایی غنی شده هستیم یا نه، توضیح داد: «سیستم بدن به گونه ای است که به تمام املاح و ریزمغذی ها یکجا نیاز دارد و باید با تغذیه صحیح و اصولی و مصرف تمام گروه های موادغذایی، ریزمغذی های موردنیاز بدن را تامین کرد. وقتی فردی صرفا با مصرف مکمل یا خوراکی های غنی شده درصدد جبران املاح موردنیاز بدن است، دریافت بیش ازحد یکی از آنها می تواند سلامت بدن را تهدید کند چراکه تمامی این املاح به نوعی در جذب با هم رقابت دارند مثلا دریافت بیش ازحد روی مانع جذب کلسیم، مس، آهن یا منیزیم می شود.»
به گزارش : وی در ادامه توضیح داد: «مشکل دیگر مسمومیت است. اغلب افراد با تصور کمبود املاح و ویتامین ها در بدن، خوراکی های غنی شده با ویتامین D، E، روی و... را مصرف می کنند و از این مساله غافل هستند که دریافت بیش از حد هر کدام از آنها می تواند باعث مسمومیت شود. مثلا دریافت بیش از 45 میلی گرم آهن، 34 میلی گرم روی و بیش از 4 هزار واحد در روز دریافت ویتامین D، با مسمومیت همراه است. به همین دلیل تا زمانی که نتایج آزمایش نشان از کمبود این املاح در بدن نباشد، نباید به مصرف خودسرانه مکمل ها یا خوراکی های غنی شده روی آورد. ولی اگر نیاز بدن به این املاح و ریزمغذی ها صرفا از طریق مصرف موادغذایی طبیعی تامین شود حتی با مصرف مقادیر زیاد آن، فرد دچار مسمومیت نمی شود.»
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی همچنین هشدار داد: «با توجه به اینکه کمبود ویتامین D در کشور شایع است، شیرهای غنی شده با ویتامین D در سبد خرید اغلب خانوارها از فروشگاه های موادغذایی جایگاه ویژه ای دارد چون بر این باورند با مصرف این موادغذایی از کمبود این ویتامین در کودکان خود پیشگیری می کنند درحالی که از احتمال کمبود آن در فرزندشان مطمئن نیستند و از این مساله هم غافلند که دریافت مازاد ویتامین D با مسمومیت همراه است. مشکل دیگر مصرف این خوراکی ها، برهم زدن تعادل املاح در بدن است. به عبارت ساده تر برای درک این مساله تصور کنید زمانی که دست راست بلندتر از دیگری باشد، چگونه این وضعیت می تواند تعادل و ظاهر بدن را بر هم بریزد.»
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تاکید کرد: «هرچند تولید موادخوراکی غنی شده درجهت رفع کمبود این املاح برای کسانی که دچار این مشکل هستند، می تواند مفید باشد اما موضوع قابل تامل درخصوص فواید تبلیغاتی که درخصوص موادخوراکی غنی شده صورت می گیرد این است که مصرف این گروه از خوراکی ها فقط برای کوتاه مدت مفید است و در درازمدت می تواند اثر معکوس داشته باشد. برای رفع مشکل باید درصدد حل مشکل اصلی باشیم و عامل اصلی در بروز آن را پیدا کنیم؛ اینکه چرا فرد دچار کمبود این املاح شده است. اگر آموزش های لازم در خصوص تغذیه از همان ابتدا توسط والدین به کودک داده و از تمام گروه های غذایی مصرف شود و روزانه 4 تا 5 واحد میوه و سبزی* در برنامه غذایی گنجانده شود، دیگر شاهد کمبود املاح و ریزمغذی های موردنیاز بدن نخواهیم بود.»
انتظاری در نهایت گفت: «باز هم تاکید می شود که اگر فردی صرفا با این تصور که دچار کمبود این املاح و ویتامین هاست، چنین خوراکی هایی را مصرف کند، دریافت بیش از اندازه املاح و ویتامین، برایش مشکل ساز خواهد شد. علاوه بر این روی مازاد دریافت شده هم جلوی جذب آهن، مس و کلسیم را بلوکه می کند چون جذب این املاح با هم رقابت دارند. اگر نتایج آزمایش ها واقعا ثابت کند سطح ویتامین D، زینک، آهن و.. پایین است در این صورت به تجویز پزشک یا متخصص تغذیه فرد مجاز به استفاده از مکمل یا خوراکی ها  در محدوده زمانی خاص خواهد بود.»

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید