بهترین زندگی
بهترین زندگی

خونریزی مغزی، چه علائمی دارد؟ خونریزی مغزی نوعی خونریزی داخلی

خونریزی مغزی، چه علائمی دارد؟
خونریزی مغزی نوعی خونریزی داخلی درون فضای جمجمه است که به دلیل پاره شدن عروق مغزی بر اثر ضربه به سر، فشارخون بالا، آنوریسم عروقی و دلایل دیگر رخ می‌دهد.

خونریزی مغزی با توجه به موقعیت خونریزی نسبت به پرده‌های مغزی می تواند به انواع مختلف تقسیم شود که عبارتند از اپی‌دورال، ساب‌دورال، ساب‌آراکنوئید، داخل مغزی.خونریزی می‌تواند حاد یا مزمن(مانند خونریزی ساب‌آراکنوئید) . تشخیص قطعی اغلب با سی‌تی‌اسکن یا MRI ممکن است و در صورت تأیید٬ درمان فوری(در جهت کاهش فشار داخل‌مغزی، قطع خونریزی و رفع ادم مغزی) ضروری است.

مهمترین نشانه‌های ضربه مغزی
مهم‌ترین علایم ضربه مغزی عبارتند از: بیهوشی، استفراغ مکرر و قطع تنفس. در چنین شرایطی باز کردن راه تنفسی مصدوم در محل حادثه اهمیت زیادی دارد و با توجه به زمان به هوش آمدن، عوارض مختلفی برای فرد به وجود می‌آید.

سقوط از بلندی، تصادفات، اصابت اجسام سخت به جمجمه مانند سنگ یا میله آهنی از علل ایجاد ضربه مغزی هستند و در درمان فردی که دچار ضربه مغزی شده، برطرف کردن مشکل تنفسی، پایین آوردن فشار مغز و مطمئن شدن از نداشتن عفونت ثانویه ضروری است و در بعضی مواقع برای فرد صدمه دیده دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می‌شود.

نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «زندگی با کودک» و «سلامت زنان» در اختیار شما قرار می‌دهد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید