مسیر سبز
مسیر سبز

داعش بزرگترین سد عراق را تصرف کرد فرارو: نیروهای داعش

داعش بزرگترین سد عراق را تصرف کرد
فرارو: نیروهای داعش در عراق توانسته‌اند کنترل سد موصل، بزرگ‌ترین سد عراق را به دست بگیرند و شهرهای سنجار و زمار و یک میدان نفتی در شمال غرب عراق را تصرف کنند.

سد موصل پیش از این در اختیار نیروهای پیشمرگ کرد بود. تلویزیون دولتی عراق گزارش داده که این نیروها "بدون درگیر شدن با داعش" از این سد عقب‌نشینی کرده‌اند، اما بعضی گزارش ها از کشته شده تعدادی از نیروهای کرد در محل حکایت دارد.

سد موصل در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر موصل روی رودخانه دجله قرار گرفته است.

تخریب این سد که منبع اصلی تولید برق منطقه است، می‌تواند چند شهر بزرگ عراق را زیر آب ببرد و قطع احتمالی آب آن منجر به خشک شدن مزارع کشاورزی خواهد شد.

پیشتر سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای تسخیر "تقریبا تمام شهر سنجار و منطقه تلعفر" در استان نینوا در شمال غرب عراق توسط نیروهای داعش و متحدانش را تایید کرده و نسبت به وقوع یک "تراژدی انسانی" در این منطقه هشدار داده است.

به گفته دفتر ماموریت امداد سازمان ملل متحد در عراق (یونامی) ۲۰۰ هزار نفر که بیشتر آنها از جامعه کردهای ایزدی هستند از این منطقه گریخته‌اند.

مناطق کردنشین شمال موصل در روزهای اخیر شاهد درگیری میان داعش و پیشمرگ‌های کرد بوده و گزارش‌ها حاکی از پیشروی داعش و تسخیر چند شهر و روستای کوچک در این منطقه است.

پیش از تسخیر سنجار، نیروهای داعش کنترل شهر کوچک زمار و یک میدان نفتی اطراف آن را هم بعد از نبرد با نیروهای پیشمرگ کرد در این منطقه به دست گرفتند.

زمار شهری عمدتا کردنشین است که پیش از حملات ماه‌های اخیر داعش در کنترل دولت مرکزی عراق در بغداد بود.

اما حدود دو ماه پیش و در پی پیشروی‌های داعش یا 'دولت اسلامی' در شمال عراق، نیروهای کرد کنترل این شهر کوچک را به دست گرفتند.

در بیانیه یونامی شرایط غیرنظامیان در این مناطق "وخیم" توصیف شده و گفته شده که ساکنان آن نیاز فوری به مواد اولیه مانند آب و غذا و دارو دارند.

سازمان ملل متحد درباره ایمنی این غیرنظامیان و کسانی که در محاصره داعش هستند به شدت ابراز نگرانی کرده است.
 
به گفته ساکنان زمار، نیروهای داعش بعد از عقب راندن پیشمرگ‌ها و به دست گرفتن شهر، پرچم‌های سیاه خود را بر فراز ساختمان‌های آن نصب کردند.

داعش تلاش می‌کند چاه‌های نفت و مناطق استراتژیک شمال غرب عراق را به تسخیر خود درآورد.

داعش بخش‌هایی از سوریه و عراق را در اختیار دارد. تلاش‌های نیروهای دولتی عراق برای پس گرفتن شهرهای مهمی که به دست این گروه افتاده، تا کنون موفق نبوده است.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید