مسیر سبز
مسیر سبز

داغترین روزها خبرآنلاین: در چند سال اخیر که ما ایرانی

داغترین روزها 
 خبرآنلاین: در چند سال اخیر که ما ایرانی

داغترین روزها
خبرآنلاین: در چند سال اخیر که ما ایرانی ها با گرد و غبار و آلودگی هوا دست به گریبان بوده ایم گرمای هوا هم مزید بر علت باعث غیر قابل تحمل تر شدن تابستان شده است.

نه تنها ما بلکه عده زیادی از مردم در نیمکره شمالی از گرما بی تاب شده اند. گرچه آستانه تحمل مردم اروپا از 33 درجه فراتر نمی رود اما ما ایرانی ها همچنان در دمای بالای چهل درجه سانتیگراد مقاومت می کنیم.

کره زمین در سال 2013 چهارمین گرمترین تابستان خود را در عرض 10 سال گذشته تجربه کرد. متوسط درجه حرارت در این سال در خشکی و دریا 1.12 درجه بالاتر از میانگین قرن بیستم بوده است.

تمام 10 تابستان گرم جهان از 1998 به این زمان رخ داده است. سابفه ثبت درجه حرارت زمین 1880 برمی گردد. و سال 2010 یکی از گرمترین تابستانهای کره زمین بوده است.

در این سال بسیاری از کشورها مانند استرالیا ، کره و ژاپن،آمریکا و کشورهای اروپایی گرمترین تابستانشان را ثبت کردند. به گفته دانشمندان به نظر می رسد دمای زمين از سال 1980 تاکنون از هر دوره ديگر در 18 قرن گذشته فراتر رفته باشد.

جدول زیر نشانگر گرمترین تابستانهای در 50 سال گذشته برحسب تغییرات دما از دمای عادی در این فصل (بر اساس متوسط به دست آمده در نقاط مختلف زمین از 1951 تا 1980) است؛

ردیف سال افزایش دما ازدمای عادی(سانتی گراد) 1 2010 0.66 2 2005 0.65 3 1998 0.63 4 2013 0.62 5 2003 0.62 6 2002 0.61 7 2006 0.60 8 2009 0.59 9 2007 0.59 10 2004 0.57
نمودار تغییرات دماییسال گرم پیش رو

دانشمندان از روی بررسی پدیده ال نینو و پیش بینی آن احتمال می دهند امسال از سالهای قبل هم گرمتر باشد. البته تاکنون گرم تر شدن کشورهای شمال اروپا و آلمان تا حدودی صحت این پیش بینی ها را با احتیاط تایید می کند.

دانشمندان آلمانی معتقدند سال ۲۰۱۴ میلادی گرم‌ترین و خشک‌ترین سال در تاریخ خواهد بود.

دانشمندان هواشناسی دانشگاه گیسن در آلمان می‌گویند به احتمال 75 درصد تابستان سال 2014 گرم‌ترین تابستان در طول تاریخ خواهد بود. همچنین امسال آتش‌سوزی‌های بسیار و خشکسالی وسیعی در سراسر کره زمین رخ خواهد داد.

به گفته محققان، احتمال وقوع پدیده ال نینو (El Niño) در سال 2014 بسیار زیاد است و در نتیجه این پدیده سیل‌های زیادی در کشورهای پرو و اکوادور رخ خواهد داد و کشورهای اندونزی و استرالیا نیز با هجوم هوای خشک مواجه خواهند شد.

به گزارش خبرآنلاین،پدیده ال‌نینو زمانی اتفاق می‌افتد که آب‌های گرم مدفون شده در اقیانوس آرام تا سطح اقیانوس بالا بیایند و در طول خط استوا به سمت آمریکا پخش شوند. در اثر این رویداد، در نواحی اطراف پرو و اکوادور به مدت 9 ماه یا بیشتر باران خواهد بارید و این مناطق شاهد سیلاب خواهند بود و دی سوی دیگر، یعنی اندونزی و استرالیا خشکسالی و آتش‌سوزی در صدر اخبار خواهد نشست. این بخشی از چرخه ویرانگر اقلیمی به نام نوسان جنوبی ال‌نینو است.

ما انسانها چه قدر موثریم؟

دانشمندان با استفاده از داده های جمع آوری شده از گياهان، يخچال ها و ساير نمونه ها به اين نتيجه دست يافته اند و معتقدند که اين تحقيقات به طور قطعی تاييد می کند که فعاليت های انسانی بر آب و هوا تاثير می گذارد.

اما مخالفان اين نظريه، هنوز اصرار می ورزند که هرگونه تاثير انسانی احتمالا ناچيزتر از آن است که به کمک آن بتوان پديده های جوی را توضيح داد..

محققان گفته اند که دمای زمين در 20 سال گذشته حداقل به ميزان 0.2 (دو دهم) درجه سانتيگراد بالا رفته است. در گذشته زمين با گذشته هر يک قرن دو دهم درجه سانتيگراد گرم تر يا سردتر می شد مطالعات آنها، که درنشريه "مقالات پژوهشی ژئوفيزيک" (Geophysical Research Letters) چاپ شده است يافته های اخير "هيات ميان دولتی پيرامون تغييرات جوی" را تاييد می کند.

آن هيات پس از مطالعه داده های مربوط به درجه حرارت زمين طی هزار سال گذشته نتيجه گيری کرده بود که زمين در اواخر قرن بيستم وارد گرم ترين دوره خود شده است.

برخی دانشمندان معتقدند که افزايش حرارت در سال های اخير را می توان به فعاليت های خورشيدی و تابش آن نسبت داد. اين گروه می گويند تصاعد دی اکسيد کربن و ساير گازهای گلخانه ای کمتر از آن است که تغييرات مشاهده شده را توجيه کند منبع ديگر مطالعاتی آنها، اطلاعات جمع آوری شده تاريخی به خصوص از کشورهای هلند، سوئيس و چين بود.

نويسندگان مقاله نتوانستند اطلاعات کافی برای پی بردن به آب و هوای نيمکره جنوبی زمين جمع آوری کنند، اما می گويند قانع شده اند که نيمکره شمالی زمين در گرم ترين دوره خود طی دو هزار سال گذشته به سر می برد.

اين دو دانشمند می گويند درحالی که ممکن است برخی قسمت های زمين گرم تر از امروز بوده باشد، متوسط درجه حرارت آن پايين تر بوده است.

به گفته آنها دمای زمين در 20 سال گذشته حداقل به ميزان 0.2 (دو دهم) درجه سانتيگراد بالا رفته است. در گذشته زمين با گذشته هر يک قرن دو دهم درجه سانتيگراد گرم تر يا سردتر می شد.

بی‌شک انسان در آنچه امروزه به عنوان گرم شدن جهانی از آن یاد می‌شود، نقش مؤثری داشته‌است. دخالت و برداشت بی حد و حصر نوع بشر در طبیعت باعث دگرگونی عظیمی شده که نمی‌توان آن را انکار کرد.

اما در طول تاریخ مسکونی شدن زمین این اولین باری نیست که این سیاره آبی به شدت گرم می‌شود. دوره‌های بی‌اندازه گرم و یا سرد زمین نتیجه مستقیم یا غیرمستقیم عوامل متعددی است که از قلب این سیاره آغاز شده و تا عمق فضا پیش می‌رود. از جمله عوامل طبیعی گرم شدن زمین می‌توان به دوره‌های فعالیت خورشیدی، فوران آتشفشان‌های بزرگ٬ گردش دمای اقیانوس و برخورد سیارک‌ها یا دنباله‌دارها اش

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید