هر روز!
هر روز!

دانستنی هایی درباره ی متابولیسم بدن منظور از متابولیسم این

دانستنی هایی درباره ی متابولیسم بدن منظور از متابولیسم این

دانستنی هایی درباره ی متابولیسم بدن
منظور از متابولیسم این است که بدن انسان چطور از انرژی ها برای فعالیت هایی مثل نفس کشیدن، هضم غذا، عضله سازی، ذخیره سازی چربی و گذدش خون استفاده می کند یا این انرژی ها را تبدیل می کند.
: دانستنی هایی درباره ی متابولیسم بدن
به گزارش : میزان سرعت یا کندی متابولیسم بدن انسان ها به شدت تحت تاثیر وضعیت و ترکیب اندام ها در بدن دارد. افرادی که عضله بیشتر و چربی کم تری دارند، عموما سرعت متابولیسم بیشتری دارند. در حالی که افراد دارای چربی بیشتر و عضله کم تر، عموما از میزان متابولیسم کند تری برخوردار هستند. مطالعات متعدد پزشکی نشان می دهد که بدن به انرژی بیشتری برای مواجهه با غذاهای پروتئین بالا نیاز دارد. یعنی هر چقدر بدن انسان غذاهای پروتئین بالای بیشتر را هضم کند، سرعت متابولیسم بدن همراه آن بالا می رود. مردان به طور طبیعی در مقایسه با زنان، میزان متابولیسم بالاتری دارند، به خاطر این که زنان به طور طبیعی نسبت بیشتری از چربی در بدن شان دارند. عوامل متعددی بر روی متابولیسم و میزان آن تاثیر می گذارند. ژن ها نقش بسیار موثری دارند. همین ژن ها باعث می شوند که بعضی از افراد بدون آن که میزان خوراک شان را کنترل کنند، اصلا چاق نمی شوند و لاغر می مانند. البته سبک زندگی افراد، به خصوص نوع رژیم غذایی و ورزش کردن، اثرات مهمی دارد. این نکته را هم باید در نظر داشت که با افزایش سن انسان ها، سرعت متابولیسم بدن هم کندتر می شود.
غده تیروئید، مسئولیت تنظیم متابولیسم بدن را بر عهده دارد. تیروئید با ترشح هورمون های خاصی بر تمامی جنبه های بدن انسان اثر می گذارد. مثلا این که بدن سریع یا کند کالری بسوزاند، چه زمانی بدن پروتئین بسازد یا انرژی را به عنوان چربی ذخیره کند، یا این که بدن در نسبت با هورمون های دیگر، چه واکنشی نشان دهد. تمرینات قدرتی می تواند با ایجاد تغییر در میزان متابولیسم بدن، باعث کاهش وزن شود. با افزیش سن انسان ها، به طور طبیعی عضلات بدن کم تر می شوند. همین مسئله باعث می شود تا میزان متابولیسم بدن رو به کاهش برود. عموما از 20سالگی به بعد، در هر دهه بعدی، 2درصد کاهش متابولیسم اتفاق می افتد. مطالعات پزشکی نشان می دهد کسانی که کم تر از 1200 کالری در روز دریافت می کنند، میزان متابولیسم بدن شان کاهش پیدا می کند، و در نتیجه کالری کم تری می سوزانند و سخت تر وزن کم می کنند. کافئین به عنوان محرکی برای افزایش میزان متابولیسم بدن عمل می کند. برای همین است که از مواد کافئین دار به عنوان یکی از عناصر در رژیم غذایی متناسب برای کاهش وزن استفاده می شود. در واقع هر فنجان قهوه می تواند بین 3 تا 4 درصد متابولیسم بدن را به مدت کوتاهی افزایش دهد. غذاهای تند می توانند باعث افزایش میزان متابولیسم بدن شوند. فلفل قرمز باعث سوختن بیشتر کالری ها می شود، اما به تنهایی برای کاهش وزن کافی نیست./ سلام دکتر

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید