هر روز!
هر روز!

دانشمندان موفق به ساخت فلزی سبک با استحکام فوق العاده بالا

دانشمندان موفق به ساخت فلزی سبک با استحکام فوق العاده بالا

دانشمندان موفق به ساخت فلزی سبک با استحکام فوق العاده بالا شدند
: دانشمندان موفق به ساخت فلزی سبک با استحکام فوق العاده بالا شدند
تیم تحقیقات دانشکده ی مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه UCLA موفق به ساخت فلز بسیار سبکی شده اند که علی رغم وزن کمی که دارد، از مقاومت و استحکام خیلی بالایی برخوردار است.
به گزارش این فلز حاصل ترکیب منیزیوم با نانو ذرات سرامیک سیلیسیم کاربید است. نانو ذرات با یک شیوه ی تازه درون فلز ذوب شده ریخته و پراکنده می شوند.
«شیائوچون لی» (Xiaochun Li)، سرپرست ارشد این تیم تحقیقاتی گفت: “می دانستیم که نانوذرات می توانند بدون از بین بردن خاصیت پلاستیسیته ی فلزات، مقاومت آن ها را افزایش بدهند؛ مخصوصا فلزهای سبکی مثل منیزیم را. ولی تا به امروز کسی موفق نشده بود این نانو ذرات را با بافت فلز ذوب شده ادغام کند. حالا که علم فیزیک و ترکیب مواد پیشرفت های زیادی به خود دیده، موفق به این کار شده ایم. حالا می توانیم با ادغام همسان نانوذرات متراکم در بافت فلزات، کارایی و قابلیت انواع فلزها را افزایش بدهیم. ماده ی به دست آمده ضمن این که وزن کمی دارد، از استحکام و مقاومت بسیار بالایی هم برخوردار خواهد بود.”
از میان تمامی فلزهای سازه ای، منیزیم سبک ترین آن هاست و تراکمی معادل دو سوم فلز آلومینیوم دارد. دانشمندان برای افزایش ماندگاری چنین فلزی که بر پایه ی منیزیم ساخته می شود، کم تر از صد نانومتر ذرات سیلیسیم کاربید (silicon carbide) را به منیزیم افزودند. به این ترتیب درجه ی مقاومت، سختی  پلاستیسیته ی فلز نهایی تا حد زیادی افزایش یافت؛ ضمن این که ماندگاری اش تحت دمای شدید هم تقویت شد.
کاربرد این فلز در حوزه ی هوانوردی، حمل و نقل، پزشکی و تکنولوژی بسیار مفید خواهد بود و باعث پیشرفت های چشمگیری خواهد شد.
سمت چپ: ذرات فلز خالص. سمت راست: ذرات فلز جدید. هر کدام از این میکروپیلارها (که شبیه ستون هستند) حدودا 4 میکرومتر طول دارند.

منبع: IBtimes

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید