مسیر سبز
مسیر سبز

درخواست رئیس جمهور فرانسه از روحانی عصر ایران: یک

درخواست رئیس جمهور فرانسه از روحانی
عصر ایران:  یک دستیار رئیس جمهور فرانسه گفت اولاند در ملاقات با روحانی خواهان مشارکت ایران در ایجاد راه حل سیاسی برای بحران سوریه می شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از دستیاران فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه نوشت: "اولاند در دیدار پیش روی خود با حسن روحانی رئیس جمهور ایران از او خواهد خواست تهران برای ایجاد راه حل سیاسی واقعی برای جنگ داخلی سوریه تلاش کند."

قرار است سران ایران و فرانسه روز سه شنبه آینده در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با یکدیگر دیدار کنند.

ایران مهمترین هم پیمان حکومت بشار اسد رئیس جمهور سوریه در منطقه به شمار می رود. در مقابل، فرانسه یکی از منتقدان جدی حکومت بشار اسد است.

فرانسه همچنین روز پنجشنبه گذشته اعلام کرد به رغم اینکه معتقد است راه حل سیاسی، تنها وسیله برای پایان دادن به جنگ داخلی در سوریه است اما همزمان قصد دارد از مخالفان مسلح اسد حمایت تسلیحاتی کند.

یک دستیار اولاند که خواست نامش اعلام نشود گفت: فرانسه بر مشارکت دادن ایران در مذاکرات صلح ژنو -2  با موضوع یافتن راه حلی برای بحران سوریه اصرار دارد.

این مقام مسؤول ادامه داد: آنچه که ما می خواهیم این است که ایران کاملا به تلاش برای ایجاد راه حل سیاسی واقعی در سوریه متعهد باشد.

اولاند روز پنجشنبه گذشته گفت که دعوت طرف ایرانی برای انجام دیدار با حسن روحانی را پذیرفته است. اولاند نخستین رئیس یک کشور مهم غربی است که با رئیس جمهور جدید ایران دیدار خواهد کرد.

این نخستین ملاقات سران ایران و فرانسه در 8 سال اخیر است. آخرین دیدار میان سران دو کشور مربوط به ملاقات سال 2005 سیدمحمد خاتمی و ژاک شیراک رؤسای جمهور وقت ایران و فرانسه در پاریس بود.

دستیار اولاند اضافه کرد: پاریس نمی خواهد مذاکرات موازی با مذاکرات هسته ای فعلی گروه 1+5 با ایران آغاز کند.

فرانسه یکی از کشورهای تشکیل دهنده گروه 1+5 است. این گروه متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، فرانسه، چین، روسیه و بریتانیا) به علاوه آلمان در چند سال اخیر سلسله مذاکراتی را با ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور انجام می دهند.

دستیار اولاند افزود: با توجه به اینکه رئیس جمهور روحانی گفته است ایران خواهان دست یابی به سلاح هسته ای نیست پس ما به سادگی از ایرانی ها می خواهیم وسیله ای را در اختیار جامعه جهانی قرار بدهند تا از این موضوع اطمینان یابد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید