بهترین زندگی
بهترین زندگی

درد لگن در زنان، دلایل مهم درد لگنی ( درد

درد لگن در زنان، دلایل مهم
درد لگنی ( درد در زیر شکم، در بخش زیرین که اعضای جنسی در آن قرار دارند ) براثر عوامل و بیماری‌های متعددی رخ می‌دهد. در زیر برخی دلایل دردهای لگنی آورده شده‌اند.

آپاندیس
التهاب یا عفونت آپاندیس اغلب موجب درد در سمت راست شکم یا دردهای لگنی‌ای می‌شود که ممکن است با حالت تهوع، استفراغ و تب همراه باشند.

سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر ( IBS )
انقباضات در لگن و شکم، نفخ، یبوست یا اسهال‌هایی که پیوسته نیست اغلب بر اثر سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر است. IBS یک بیماری مزمن با علائم عودکننده می‌باشد.

تخمک‌گذاری دردناک ( میتل اشمرز )
این درد قبل و در حین تخمک‌گذاری ایجاد می‌شود، زمانی که غشاء تخمدان کشیده می‌شود تا تخم‌ها آزاد شوند. خون و مایعی که در هنگام تخمک‌گذاری آزاد می‌شود ممکن است موجب درد یا ناراحتی فرد شود. درد از هر خانم تا خانم دیگر متفاوت است و ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت متغیر باشد.

سندروم پیش از قاعدگی ( PMS )
سندروم پیش از قاعدگی اغلب همراه با دردهای لگنی طولانی‌تر و احساس درد و ناراحتی در بیرون از ناحیه‌ی لگن است، مانند کمردرد، سردرد و حساس شدن سینه‌ها. شکل بالا نموداری را نشان می‌دهد که افزایش و کاهش هورمون‌های مختلف در بدن یک زن در حین یک چرخه‌ی ماهانه‌ی قاعدگی عادی را نشان می‌دهد.

گرفتگی‌های قاعدگی
گرفتگی‌های قاعدگی دردهای لگنی‌ای هستند که در صورت تشکیل نشدن جنین و انقباض رحم برای خارج کردن خون و پوشش اندومتر از بدن ایجاد می‌شوند. در زمان قاعدگی این درد ممکن است 1 تا7 روز ادامه یابد.

بارداری خارج رحمی
بارداری خارج رحمی رشد جنین بیرون از رحم است. این اتفاق ممکن است موجب دردهای شدید لگنی شود که اغلب در یک سمت از بدن است. همچنین بارداری خارج رحم ممکن است با خونریزی واژنی، حالت تهوع و سرگیجه همراه باشد.

بیماری التهاب لگن ( PID )
بیماری التهاب لگن یک بیماری التهابی و عفونی است و درنتیجه‌ی بیماری‌های آمیزشی مانند سوزاک به وجود می‌آید. التهاب لگن می‌تواند سبب آسیب به لوله‌های رحم، تخم‌دان‌ها و رحم شود. درد لگن که به شکم می‌کشد، تخلیه‌ی غیرعادی واژن و درد در حین ادرار یا مقاربت از نشانه‌های رایج بیماری التهاب لگن هستند.

کیست‌های تخمدان
کیست‌های تخمدان نواحی پرشده از مایع در درون تخمدان‌ها هستند. این کیست‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که یک فولیکول باز نشده و تخم خود را آزاد نمی‌کند و یا فولیکول پس از آزاد کردن تخم دوباره بسته می‌شود. چندین نوع مختلف از کیست‌های تخمدان وجود دارد. نشانه‌های رایج کیست‌های تخمدان درد شدید لگنی، قاعدگی نامنظم، فشار در لگن یا درد پس از مقاربت است.

فیبروم رحم
فیبروم ها تومورهایی در دیواره‌ی رحم هستند که اغلب غیر سرطانی‌اند. برخی فیبروم های رحمی سبب درد در لگن ( درد کم، متوسط یا شدید )، درد حین مقاربت و فشار در لگن شده و ممکن است روی قدرت بارداری زن اثر بگذارند.

اندومتریوز
اندومتریوز نتیجه‌ی رشد بافت اندومتریوز ( بافت رحم ) در محیطی خارج از رحم می‌شود. این بافت ممکن است به اعضای دیگر نیز متصل شود، مانند تخمدان‌ها،  مثانه یا روده. این بافت هرماه مانند بافت‌های عادی آندومتر از بین می‌رود اما بقایایی از آن و مقداری خون در لگن یا شکم باقی می‌ماند و ممکن است سبب درد در شکم و لگن شود.

عفونت ادراری ( UTI )
عفونت ادراری ممکن است سبب درد در لگن شود اما اغلب با دفع ادرار دردناک، دفع مکرر ادرار و فشار در قسمت پایینی لگن همراه است. عفونت ادراری که روی کلیه‌ها اثر بگذارد ممکن است با درد پهلو و یا حالت تهوع همراه باشد.

سنگ کلیه
سنگ کلیه اغلب بلوره‌هایی هستند که در کلیه یا میزبای ( لوله‌هایی که ادرار را از کلیه به مثانه می‌برند ) تشکیل می‌شوند. بیشتر این سنگ‌ها خیلی کوچک هستند اما بعضی می‌توانند به‌اندازه‌ی یک توپ گلف بزرگ باشند.  بیشتر سنگ‌های کوچک سبب درد شدید پهلو و درد لگن می‌شوند زیرا در حین عبور از لوله‌های میزبای سبب آسیب به آن‌ها شده‌اند. براثر آسیب سنگ به میزبای یا کلیه ممکن است ادرار شما با خون همراه باشد.

سیستیت بینابینی ( IC )
دردهای عودکننده‌ی میانه‌ی لگن نشانه‌ای از سیستیت بینابینی ( التهاب دیواره‌ی مثانه ) هستند. درد و فشار در ناحیه‌ی لگن، تکرر ادرار، ادرار دردناک و درد در حین مقاربت نیز ممکن است وجود داشته باشد.

بیماری‌های مقاربتی
اگرچه بیماری‌های مقاربتی همیشه باعث درد لگن نمی‌شوند اما اگر فرد درد لگنی داشته و به بیماری مقاربتی نیز مبتلا باشد درد می‌تواند نشان‌دهنده‌ی شرایطی مانند بیماری التهاب لگنی باشد.

پرولاپس یا افتادگی اعضای لگن
پرولاپس لگنی شرایطی است که یک عضو لگن مانند مثانه یا رحم از جای عادی خود پایین‌تر آمده و در برخی موارد وارد کانال واژن شده است.

سندروم گرفتگی لگن
سندروم گرفتگی لگن زمانی رخ می‌دهد که رگ‌های لگنی براثر گردش خون کم ملتهب و دردناک می‌شوند، درست مثل رگ‌های واریسی در پاها. درد لگن ناشی از گرفتگی این رگ‌ها اغلب با نشستن یا ایستادن افزایش می‌یابد و با صاف دراز کشیدن کم می‌شود.

بافت جوشگاه یا اسکار زخم ( چسبندگی شکم )
بافت جوشگاه پس از جراحی شکم ایجاد می‌شود و ممکن است ارتباط میان اعضا و بافت‌های دیگر بدن در شکم را قطع کند.

درد واژن
درد واژنی دردی شدید در ناحیه‌ی واژن است که شامل ضربان، درد یا سوزش در ناحیه‌ی اطراف واژن می‌شود. همچنین ممکن است خانم‌ها خارش واژن را نیز تجربه کنند. این درد می‌تواند ثابت یا متناوب باشد و اغلب در حین رابطه‌ی جنسی یا با وارد آمدن فشار به ناحیه‌ی واژن شدیدتر می‌شود ( مثلاً دوچرخه‌سواری )

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید