بهبد
بهبد

درمان طبی ریزش موسال‌هاست که افراد کم مو، امیدوار یا ناامید

 لینک

درمان طبی ریزش مو
سال‌هاست که افراد کم مو، امیدوار یا ناامید در دام فروشندگان دغل بازی می‌افتند که انواع و اقسام پمادها و معجون‌ها را برای درمان قطعی ریزش مو عرضه می‌کنند. متاسفانه هیچ یک از این ترکیبات، معجزه آرمانی ریزش مو را برآورده نمی‌کند و متقاضیان با خرید آنها فقط متحمل خسارات مالی شده و البته در مواردی باتجربه‌تر شده‌اند! غالبا به دنبال مصرف این ترکیب به علت تمایل زیاد بیماران برای داشتن موهای پرپشت خیلی زود تصور کاهش ریزش مو بوجود می‌آید ولی بمرور زمان بی‌خاصیت بودن آن‌ها برای بیماران آشکار می‌شود.
در حال حاضر داروی معجزه‌آسایی برای درمان قطعی طاسی وجود ندارد. این مطلب در مورد دو داروی موثر در ریزش مو نیز صادق است. پروپشیا (Propecia) و به ویژه مینوکسیدیل (Minoxidil) موجب رویش مجدد مو نمی‌شوند بلکه روند ریزش را کند یا متوقف می‌کنند.

مینوکسیدیل Rogaine) Minoxidil )
سال‌هاست که قرص مینوکسیدیل برای درمان فشار خون بالا تجویز می‌شود. از آنجاکه مصرف مینوکسیدیل با عوارض متعددی همراه است امروزه فقط در بیمارانی تجویز می‌شود که فشار خون بسیار بالای آنان به سایر داروها جواب نمی‌دهد. یکی از عوارض کم خطر اما ناراحت کننده مینوکسیدیل، رشد موهای زائد بر روی صورت و سایر نواحی بدن است. در نتیجه این فرضیه شکل گرفته است که استعمال موضعی مینوکسیدیل بر روی پوست سر منجر به رویش موها می‌شود. بر این اساس محلول مینوکسیدیل توسط شرکت دارویی Upjohn تولید شد. این دارو ریزش مو را در مناطقی که موها به شدت نازک و ضعیف شده‌اند کند می‌کند ولی موجب رویش مو در نواحی کاملا طاس و بی‌موی سر نمی‌شود. هنوز مکانیسم اثر مینوکسیدیل کاملا روشن نشده است. احتمالا این دارو فاز آناژن یا مرحله رشد موها را طولانی‌تر می‌کند، در نتیجه روند نازک شدن موها کند یا متوقف می‌شود (یاآوری می‌شود که در آلوپسی آندروژنتیک، فاز آناژن یا مرحله رشد موها رفته‌رفته کوتاه‌تر می‌شود).
پس از شروع مصرف مینوکسیدیل، 6 تا 12 ماه طول می‌کشد تا آثار درمانی آن ظاهر شود. در حقیقت برخی از بیماران تا زمان قطع دارو متوجه تاثیر آن نمی‌شوند. پس از قطع مینوکسیدیل ظرف 2 تا 3 ماه هرگونه رویش مجدد یا افزایش تراکم موها رفته‌رفته به وضعیت اولیه خود برمی‌گردد. به عبارت دیگر در مواردی که مینوکسیدیل موثر واقع می‌شود باید مصرف آن به صورت مادام‌العمر ادامه یابد تا نتایج درمانی آن حفظ شود. مینوکسیدیل در ریزش موی فرق و بالای سر موثر است ولی در طاسی جلوی سر و خط ریزش مو که از نظر زیبایی‌شناسی مهم‌ترین مناطق سر محسوب می‌شوند تاثیر کمتری دارد.
مینوکسیدیل در درمان ریزش موی سر خانم‌ها نیز موثر است، به ویژه آنکه ریزش مو در خانم‌ها غالبا به‌صورت کم‌پشتی پراکنده و منتشر دیده می‌شود. در این مورد نیز مصرف طولانی مدت دارو به کند یا متوقف شدن روند طاسی منجر می‌شود اما همانند مردان قطع دارو به بازگشت کامل نتایج مفید به‌دست آمده می‌انجامد. 
دستور مصرف مینوکسیدیل به صورت دو بار در روز است و ثابت شده که مصرف یک بار در روز آن بی‌تاثیر است. برخلاف تصور، رشد موها به دنبال استعمال مینوکسیدیل چندان چشمگیر نیست زیرا این دارو صرفا به ضخیم شدن موهایی که در روند طاسی نازک شده‌اند می‌انجامد و آنچه بیمار مشاهده می‌کند رویش موهای ظریف و پرز مانند است که معمولا چندان بلند نمی‌شوند.
بعضی از متخصصین پوست و مو به بیماران خود توصیه می‌کنند که قبل از کاشت مو و بلافاصله بعد از آن از مینوکسیدیل استفاده کنند به‌ویژه اگر قرار است که موها در مجاورت موهای موجود کاشته شود. بدین ترتیب ممکن است از ریزش موقتی موهای موجود  به علت شوک ناشی از عمل جلوگیری شود. اما برخی دیگر معتقدند که باید استعمال مینوکسیدیل یک هفته قبل از عمل قطع شود زیرا این دارو عروق خونی پوست را گشادتر کرده و ممکن است خونریزی حین عمل را افزایش دهد.

پروپشیا (Propecia)، فیناستراید (Finasteride)
اکنون سال‌هاست که پروپشیا با نام تجاری پروسکار (قرص‌های 5 میلی‌گرمی) در درمان علائم ناشی از بزرگ شدن پروستات تجویز می‌شود. موفقیت پروپشیا در درمان طاسی در سال 1998 مورد تایید قرار گرفته و این دارو بصورت قرص‌های یک میلی گرم تولید می‌شود. مکانیسم اثر پروپشیا، مهار فعالیت آنزیم 5-آلفا- ردوکتاز است. اگر بخاطر داشته باشید این آنزیم مسئول تبدیل هورمون تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون (دی اچ تی) است. در مردانی که دچار ریزش مو می‌شوند مقدار آنزیم فوق در فولیکول‌های مو افزایش می‌یابد. تماس دی اچ تی با فولیکول‌های مو به نازک شدن موهای ضخیم منجر می‌شود. بنابراین اگر آنزیم 5-آلفا- ردوکتاز مهار شود از تولید دی اچ تی جلوگیری شده و مقدار آن در خون و پوست سر کاهش می‌یابد. در نتیجه از کرکی شدن موها جلوگیری و روند طاسی سر کند یا متوقف می‌شود.
<

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید