هر روز!
هر روز!

دروغ های زنانه را بشناسید دروغ های زنانه را بشناسید

دروغ های زنانه را بشناسید 
 دروغ های زنانه را بشناسید

دروغ های زنانه را بشناسید
دروغ های زنانه را بشناسید : دروغ های زنانه را بشناسید
: دروغ های زنانه را بشناسید

: من نمی خواهم دروغ بگویم اما بسیاری اوقات در مقابل وسوسه شاخ و برگ دادن به اتفاقات و موضوعات تسلیم می شوم. در واقع این کار باعث می شود نقش خودم را پررنگ کنم و روی اهمیت خودم مانور بدهم.
به گزارش : گاهی هم دروغ می گویم تا از یک لحظه ناراحت کننده و یک احساس بد فرار کنم. واقعیت این است که من تنها نیستم. در واقع اکثریت زنان خیلی اوقات دروغ می گویند و خیلی هم راحت.
 
دروغ گفتن ژن دارد؟ به ارث می رسد؟
کندیس اسپنسر ۳۹ساله که مادر ۲ فرزند است، می گوید: «گاهی وقت ها فکر می کنم دروغگویی در خانواده ما به صورت ارثی به نسل های بعد می رسد. من اولین بار دروغ گفتن را از مادرم یاد گرفتم. آرام آرام فهمیدم که دروغ گفتن ماجراها و اتفاقات را زیبا تر از واقعیت می کند.» اما آیا باید دروغگویی های مان را به گردن پدرومادرمان بیندازیم؟ آن کامرون، پروفسور روانپزشکی در دانشگاه بریتیش کلمبیا می گوید: «واقعیت این است که دروغگویی بسیار بسیار شایع است و اتفاقی هم نیست که هرچند روز یک بار بیفتد، در واقع هر انسان در طول روز چندبار دروغ می گوید. چنین وضعی صرفا ناشی از یک علت نیست.» دکتر کامرون می گوید: «وقتی به بچه های مان می گوییم برای هر هدیه ای که می گیرند –حتی آنهایی که دوست ندارند- تشکر کنند در واقع یک جور دروغگویی را به آنها یاد می دهیم یا وقتی دوستی با اضافه وزن زیاد داریم که از ما می پرسد آیا چاق به نظر می رسد و ما می گوییم نه، در واقع این عادت را در او هم ایجاد می کنیم.
 
دروغگویی به نفع شما نیست
اما آیا دروغگویی همیشه اوضاع را سروسامان می دهد؟ دکتر کامرون به این پرسش پاسخ می دهد: «نه، واقعا اینطور نیست. خیلی وقت ها دروغ می گوییم تا یک مشکل را حل کنیم اما یک مشکل بزرگ تر درست کرده ایم.» در این مطلب به چند دلیل عمده دروغگویی در خانم ها اشاره می کنیم و در مورد هر کدام از آنها و مشکلاتی که ممکن است ایجاد کنند، صحبت می کنیم.
 
علت را پیدا کنید
 
دروغ گفتن برای کمک به یک نفر
دروغ: کتی هر روز پسرش را دیر به مدرسه می رساند. اما به جای آنکه به دفتر مدیر مدرسه برود و موضوع را توضیح بدهد، سعی می کند پسرش را یواشکی وارد کلاس کند. این جوری نمره انضباط پسرش کم نخواهد شد.
 
مشکل: جنیفر هاپ، متخصص روانشناسی رفتاری می گوید: «در این ماجرا پسر کتی آسیب خواهد دید. این کودک هربار کلی استرس را تحمل خواهد کرد تا بتواند بدون اینکه معلمش بفهمد وارد کلاس شود. از طرف دیگر یک بچه دبستانی آنقدر بزرگ شده است که بداند کاری که مادرش و خود او انجام می دهند درست نیست و این هم باعث می شود او دچار درگیری اخلاقی با خودش شود. اینگونه دروغگویی مادر و رفتار او قطعا پسرش را آزار خواهد داد.»
 
کار درست: قطعا این رفتار تکرارشونده یک علت دارد که کتی به عنوان یک انسان بالغ باید آن را حل کند و متوجه شود که چرا او و پسرش هر روز دیر می رسند، پس از پیدا کردن علت باید راهی برای برطرف کردن آن پیدا کرد.
 
شما حق دارید استراحت کنید
 
حمایت از دیگران
دروغ: دانا گاهی برای آنکه آخر هفته ها مجبور نباشد به خانه مادر پیر و تنهایش برود به دروغ به او می گوید که مجبور است این آخر هفته را سرکار بماند. گاهی بعد از یک هفته سخت، دوست دارد تعطیلی اش را در خانه و جلوی تلویزیون بگذراند نه اینکه در خانه مادرش با او حرف بزند و به او کمک کند.
 
مشکل: دکتر هاپ می گوید: «قطعا هر باری که دانا این کار را انجام می دهد حس بدی خواهد داشت… او هربار که یاد مادرش می افتد دچار عذاب وجدان خواهد شد چرا که فکر می کند به مادرش مدیون است و با این کار مرتکب گناه شده است.
 
کار درست: بهترین کار این است که دانا یک برنامه منظم برای بازدید از مادرش تنظیم کند و هربار که نمی خواهد به دیدن او برود، راستش را به او بگوید. اینگونه رابطه مادر-فرزندی آنها سالم تر خواهد شد. اگر لازم بود که به خودش استراحت بدهد و یک تعطیلات را به دیدن مادرش نرود نباید خودش را عذاب بدهد چرا که چنین نیازهایی در همه انسان ها وجود دارد.
 
می خواهید محبوب شوید
 
دروغ گفتن برای مورد پذیرش قرار گرفتن
دروغ: کندیس روزهای شنبه که به سرکار می رود اتفاقات پنجشنبه و جمعه را با کلی شاخ و برگ اضافه و با چند دروغ همراه می کند تا بتواند نظر همکارانش را جلب کند: «همیشه فکر می کنم اگر چیزهای جالبی برای تعریف کردن نداشته باشم حوصله دوستان و همکارانم سر خواهد رفت. با تعریف کردن این وقایع و ساختن اتفاقات مهیجی که فقط در خیال من اتفاق افتاده اند بیشتر حس می کنم عضو یک گروه هستم و مورد پذیرش آنها قرار می گیرم.
 
مشکل: جولی وارد، متخصص مهارت های ارتباطی در تورنتو می گوید: «خیلی از انسان ها این هراس را دارند که اگر خود واقعی شان را به معرض نمایش بگذارند مورد پذیرش قرار نگیرند و محبوب نباشند… اما مشکل این است که اگر دروغ گفتن در این مورد لو برود قطعا با واکنش منفی شدیدی روبه رو خواهید شد. حتی اگر دروغ های شما لو هم نرود شما از آن دروغ ها سود نخواهید برد و در واقع حتی ضرر هم خواهید کرد، چراکه این دروغ ها باعث می شود که شما این حس را داشته باشید که آن چیزی که هستید خوب نیست و اینگونه اعتمادبه نفس خودتان را از دست خواهید داد.
 
کار درست: خودتان باشید، بی هیچ شاخ و برگ اضافه. دکتر وارد می گوید: «مطمئن باشید در هر ارتباطی تنها اگر واقعا خودتان باشید می توانید ارتباطی عمیق و ماندگار را تجربه کنید. مطمئن باشید دروغ گفتن هر نوع ارتباطی را در طی زمان کوتاه یا بلند از بین خواهد برد.»

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید