مسیر سبز
مسیر سبز

در دادگاه متهمان پرونده کهریزک چه می گذرد؟ تابناک: دادگاه

در دادگاه متهمان پرونده کهریزک چه می گذرد؟
تابناک: دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان کهریزک، غیر علنی آغاز شد؛ در حالی که پیش از این، رییس دادگاه محاکم کیفری استان تهران اعلام کرده بود، دادگاه قضات متهم در پرونده کهریزک‌ علنی برگزار می‌شود، مگر اینکه اتفاق خاصی بیفتد.

اما این دادگاه به رغم حضور شمار بسیاری از خبرنگاران و عکاسان رسانه‌ها در محل دادگاه کیفری استان تهران، غیرعلنی برگزار شد.

بر پایه اعلام رئیس دادگاه شعبه ۷۶ دادگاه رسیدگی به اتهامات قضات معلق شده، پرونده موسوم به کهریزک غیرعلنی شد.

بنا بر این گزارش، از ساعت ۸ صبح، خبرنگاران و برخی از اولیای دم و شکات پرونده در محوطه دادگاه حاضر شده بودند؛ اما به علت غیرعلنی شدن‌ دادگاه، تنها اولیای دم و بستگان درجه یک، اجازه حضور در جلسه دادگاه را داشتند.
 
این گزارش می‌افزاید: دقایقی پیش، سعید مرتضوی و حیدری‌فر از قضات معلق شده و متهمان این پرونده در نشست دادگاه حاضر شدند.

همچنین اصلانی که تا پیش از این دادگاه، وکیل سعید مرتضوی درباره این پرونده، اظهار نظراتی را مطرح کرده بود، در دادگاه حاضر شد و به خبرنگاران اعلام کرد که در این دادگاه به عنوان وکیل حیدری فر حضور خواهد داشت.

اما پس از اعلام غیر علنی شدن دادگاه و حضور نیافتن خبرنگاران در این جلسه دادگاه، حجت‌الاسلام محمد‌رضا زائری از همراهان عبدالحسین روح‌الامینی در جمع خبرنگاران حاضر شد و با بیان نکاتی از این دادگاه، اعلام کرد که اگر برای برخی افراد تأمین جانی برقرار شود، سخنان مهمی را درباره سعید مرتضوی و متهمان این پرونده اعلام خواهند کرد.

همچنین باید در این باره یادآور شد، لحظاتی پیش، حسین‌زاده، نماینده روابط عمومی دادگستری استان تهران در جمع خبرنگاران حاضر در محوطه بیرونی دادگاه گفت: بر پایه بند ۳ ماده ۱۸۸ آیین دادرسی، هیأت قضایی تصمیم بر غیرعلنی بودن دادگاه گرفته است.

وی افزود: فیلم کامل جلسه دادگاه به سخنگوی قوه قضاییه تقدیم می‌شود تا ایشان درباره جلسه دادگاه اطلاع رسانی کنند.

در حاشیه:

علی اکبر حیدری فر از معاونان سابق مرتضوی و از قضات برکنار شده در پرونده کهریزک از ساعات ابتدایی در محل دادگاه حضور داشت اما سعید مرتضوی با تاخیر و حوالی ساعت 9:30 وارد دادگاه شد که با حضور او جلسه به صورت غیر علنی بر گزار شد.

پیش از شروع دادگاه چندین و چند بار از خانواده شاکیان پرونده در خواست شد تا کارت شناسایی خود را ارائه دهند. این ماجرا باعث شد که وقتی مرتضوی و هیات همراه وارد دادگاه شدند یکی از اعضای خانواده قربانیان به کنایه گفت که لطفا کارت شناسایی متهمان را هم مورد بررسی قرار دهید.

خودروی سعید مرتضوی که منتظر خارج کردن او از دادگاه است در خارج دادگاه و مقابل هیچ یک از درهای اصلی و تشریفاتتوقف نکرده است. خودروی وی در مقابل در متروکه ای منتظر خارج کردن وی است. این موضوع در کنار مشخص نبودن درب خروج برای خبرنگاران موجب سردرگمی انها شده و این شائبه را ایجاد کرده که احتمالا پس از پایان دادگاه خبرنگاران با مرتضوی مواجه نشوند.

پایان جلسه محاکمه قضات معلق شده پرونده کهریزک

خبرگزاری مهر:  جلسه محاکمه قضات معلق شده پرونده کهریزک پایان یافت.

جلسه محاکمه سه قاضی معلق شده ماجرای کهریزک ساعت 9.30 صبح امروز در سالن اجتماعات دادگاه کیفری استان تهران آغاز شد.

قضات شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران قبل از آغاز محاکمه  و پس از برگزاری جلسه کوتاه اعلام کردند محاکمه به صورت غیر علنی است و خبرنگاران اجازه ورود  به دادگاه را ندارند.

جلسه محاکمه به ریاست قاضی سیامک مدیر خراسانی و با حضور 4 قاضی مستشار-اسدی، رستمی، عرب و خازنی- برگزار شد و در ابتدای محاکمه قاضی رضا نجفی به عنوان نماینده دادستان به تشریح کیفری خواست پرداخت.

دقایقی قبل  جلسه محاکمه به پایان رسید و اولیای دم همراه متهمان محل برگزاری محاکمه را ترک کردند.

جزئیات نخستین جلسه دادگاه متهمان كهریزک

خبرگزاری ایسنا: عبدالحسین روح‌الامینی پدر یکی از متوفیان پرونده بازداشتگاه کهریزک پس از پایان این دادگاه گفت که در جلسه دادگاه، اتهام معاونت در قتل به یکی از متهمان پرونده تفهیم شده است.

 پدر مرحوم محسن روح‌الامینی در جمع خبرنگاران ادامه داد: ما جز احقاق حق درخواست دیگری نداریم و به عنوان مظلوم امیدوارم که رسیدگی به این پرونده هر چه سریع‌تر به نتیجه برسد.

وی از بازگو کردن جزئیات جلسه دادگاه خودداری کرد اما درباره پرونده گفت: این پرونده سه هزار و 500 صفحه در 17 جلد است. من به عنوان شاکی خصوصی در این دادگاه حضور داشتم ولی جای مدعی‌العموم برای احقاق حقوق عمومی در دادگاه خالی بود. ای کاش دادگاه علنی برگزار می‌شد، البته ما این موضوع را متذکر شدیم.

روح‌الامینی افزود: امیدوارم رسیدگی به این پرونده هر چه زودتر به پایان برسد.

وی در ادامه و زمانی که با اصرار خبرنگاران برای بازگو کردن روند دادگاه مواجه شد، گفت: دادگاه غیرعلنی بود اما از روند دادگاه راضی بودم. ان‌شاءالله دستگاه قضایی در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

روح‌الامینی افزود: در ابتدای دادگاه، نماینده دادستان کیفرخواست را قرائت کرد و سه اتهام نسبت به متهمان قرائت، اما فرصتی برای دفاع وجود نداشت و دفاع متهمان به جلسه بعد موکول شد.

پدر محسن روح‌الامینی تصریح کرد: ان‌شاءالله روند دادگاه از سوی دستگاه قضایی اطلاع‌رسانی خواهد شد چرا که فیلم‌برداری شد. ما نیز در دادگاه حرف‌هایمان را زدیم، گریه کردیم و بعضی از دوستان هم متقابلا صحبت‌های‌شان را گفتند و از بازگویی اتفاقات بازداشتگاه کهریزک متاثر بودند.

خبرنگاری درباره حضور حجت‌الاسلام زائری در دادگاه

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید