هر روز!
هر روز!

دستورالعمل های مهم قبل از انجام آزمایش : دستورالعمل های

دستورالعمل های مهم قبل از انجام آزمایش : دستورالعمل های

دستورالعمل های مهم قبل از انجام آزمایش
: دستورالعمل های مهم قبل از انجام آزمایش
: اگر قصد انجام آزمایشات مختلف را دارید بهتر است قبل از انجام هر نوع آزمایش آمادگی های لازم را داشته باشید و دستورالعمل های ضروری را بدانید.
 
به گزارش : آمادگی پیش از انجام آزمایش خون مخفی در مدفوع گاهی اوقات خون ریزی های مختلفی در بخش های مختلف دستگاه گوارش اتفاق می افتند که به علت کم بودن با چشم قابل دیدن نیست، بنابراین باید با روش های آزمایشگاهی تشخیص داده شود.
بهتر است این آزمایش در سه نوبت انجام شود.
نمونه بلافاصله به آزمایشگاه ارسال شود.
نمونه مدفوع نباید با ادرار یا آب آلوده شود.
2 تا 3 روز قبل از آزمایش، رژیم غذایی فاقد سبزیجات خام (مخصوصا شلغم و تربچه)، گوشت قرمز، گوشت سفید (مرغ و ماهی) رعایت شود.
مصرف داروهای آهن، ویتامین ث، ایندومتاسین، کلشی سین، آسپرین، بروفن و کورتون ها باید 48 ساعت پیش از انجام آزمایش و دوره جمع آوری نمونه قطع شود.
در صورت خونریزی از لثه در حین تمیز کردن دهان و دندان طی 48 ساعت پیش از انجام آزمایش، از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن اجتناب کنید.
 
آمادگی پیش از انجام آزمایش انگل (تست اسکاچ ) آزمایش انگل با تست اسکاچ: نمونه باید صبح زود و پیش از اینکه بیمار اجابت مزاج و یا استحمام کند،تهیه شود. یک قطعه 5 سانتی متری چسب نواری شفاف را، از طرف چسب دار آن، محکم به ناحیه مقعد بیمار چسبانده و چند ثانیه (حدودا 30 ثانیه) فشار داده می شود، سپس چسب باید را روی لام شیشه ای که از سوی آزمایشگاه ارائه شده چسبانده شود. پس از انجام تست، لام را بلافاصله به آزمایشگاه تحویل دهید.
 
آزمایش مدفوع از نظر انگل: به دلیل اینکه انگل های احتمالی در روده هر روزه تخم گذاری نمی کنند، بهتر است این آزمایش در سه نوبت در روزهای مختلف انجام شود. برای مدت 7 تا 10 روز پیش از انجام این آزمایش از درمان با روغن کرچک یا روغن های معدنی، بیسموت، منیزیم، ترکیبات ضداسهال، تنقیه با باریوم و مصرف آنتی بیوتیک ها خودداری شود. نمونه مدفوع باید مستقیما در ظرفی که از طرف آزمایشگاه در اختیار بیمار قرار می گیرد جمع آوری شود.
 
اگر بیمار بستری است، نمونه را در یک ظرف خشک جمع آوری کرده و با استفاده از چوبک مخصوص (آبسلانگ)، نمونه را به ظرف برچسب دار منتقل کنید. نمونه مدفوع نباید با ادرار یا آب آلوده شود زیرا ادرار می تواند برخی از انگل های فعال را از بین ببرد. بیماران باید نمونه جمع آوری را خصوصا در موارد مشکوک به اسهال خونی بلافاصله به آزمایشگاه ارسال کنند. اگر ارسال حداقل تا 30 دقیقه پس از جمع آوری نمونه امکان پذیر نباشد، لازم است تا نمونه در یخچال قرار داده شود.
 
آمادگی پیش از انجام آزمایش ادرار ترجیحا نمونه اول صبح.اگر نمونه در منزل تهیه میشود آنرا سریعا به آزمایشگاه برسانید و در غیر اینصورت در یخچال نگهداری کنید.
از ورزش شدید پیش از دادن نمونه اجتناب نمایند زیرا سبب عدم دقت نتایج حاصله می گردد .
استفاده از بتادین سبب پاسخ منفی کاذب در آزمون بررسی خون موجود در ادرار می شود .
 
دستوالعمل های جمع اوری ادرار تمیز – کشت(ویژه بانوان) 1. پیش از انجام آزمایش از نوشیدن مقادیر زیاد آب و سایر مایعات اجتناب نمایید و توجه داشته باشید که بهترین نمونه برای تشخیص عفونت های ادراری نخستین نمونه ادرار صبحگاهی است.
 
2. دستهای خود و چین های پوستی دستگاه تناسلی را کاملاً با آب و صابون شسته و به خوبی با دستمال کاغذی یک بار مصرف اطراف مقعد و پیشابرا را از جلو به عقب خشک کنید.
 
3. درب ظرف ادرار را با احتیاط باز کنید، بدون آنکه دست شما با سطح داخلی ظرف ادرار یا درب آن تماس پیدا کند.
 
4. با یک دست چین های پوستی دستگاه تناسلی را از هم باز کنید.
 
5. پس از اینکه جریان ادرار شروع شد، قسمت اولیه ادرار (چند قطره اول) را دور ریخته و بقیه ادرار را با حجم 30میلیلیتر (تقریبا نصف ظرف) جمع کنید. توجه داشته باشید که ظرف مذکور تحت هیچ عنوان با پوست اطراف ناحیه تناسلی تماس پیدا نکند.
 
6 . درب ظرف را نمونه را بسته و آنرا به آزمایشگاه تحویل دهید.
 
دستوالعمل های جمع اوری ادرار تمیز – کشت(ویژه آقایان) 1. پیش از انجام آزمایش از نوشیدن مقادیر زیاد آب و سایر مایعات اجتناب نمایید وتوجه داشته باشید که بهترین نمونه برای تشخیص عفونت های ادراری نخستین نمونه ادرار صبحگاهی است.
 
2. دستهای خود و سر آلت را کاملاً با آب و صابون شسته و به خوبی با دستمال کاغذی خشک کنید.
 
3. درب ظرف ادرار را با احتیاط باز کنید بدون آنکه دستهای شما یا سر آلت با سطح داخلی ظرف یا درب آن تماس پیدا کند.
 
4. مقدار کمی از قسمت اول ادرار (چند قطره اول) را به داخل توالت تخلیه کرده و حدود 30 میلیلیتر (حدود نصف ظرف نمونه) از آن را جمع آوری نمایید.
 
5. درب ظرف نمونه را بسته و آن را تحویل آزمایشگاه دهید.
 
دستوالعمل های جمع اوری ادرار تمیز – کشت(ویژه اطفال) 1. محل خروج ادرار کاملا با آب و صابون شسته شود . سپس کاملا با آب معمولی شستشو دهید. چنانچه کودک را حمام برده و سپس این کار را انجام دهید بهتر است . همچنین در هنگام خواب راحت تر می توان به طفل کیسه وصل نمود.
 
2. کیسه ادراری متناسب با جنس کودک تهیه کنید. درب آن چسب دارد آنرا باز کرده و به طور پاکیزه روی محل قرار دهید.
 
3. هر کیسه ادراری حداکثر 45 دقیقه می تواند به مجاری خروجی ادرار متصل باشد .
 
4. حدود 10 الی 15 سی سی ادرار که در کیسه جمع شد سر آن را تا کرده تا بسته شود و سریع به آزمایشگاه بیاورید و چنانچه به آزمایشگاه دسترسی نداشتید آن را در یخچال قرار داده و حداکثر 6 ساعت بعد به آزمایشگاه بیاورید .

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید