مسیر سبز
مسیر سبز

دفاع رئیس جمهور از سجادی در مجلس مهر: رئیس

دفاع رئیس جمهور از سجادی در مجلس
مهر: رئیس جمهور در صحن مجلس با بیان اینکه سجادی با توجه به سوابق خوبش در امر ورزش و جوانان مدیر خوبی برای این وزارتخانه می‌تواند باشد، گفت: ایشان در دوران مسئولیتش در آموزش و پرورش با جوانان نیز از نزدیک تماس داشته که امیدواریم امروز آخرین نوبتی باشد که ما برای رای اعتماد وزیران خدمت شما می‌رسیم.

حسن روحانی  در جلسه اخذ رای اعتماد نصرالله سجادی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در مجلس شورای اسلامی گفت: این نکته را ذکر می کنم که گویا یکشنبه ها باید در محضر شما نمایندگان باشیم البته به جز رای اعتماد نیز ما می توانیم در خدمت شما باشیم.

رئیس جمهور ادامه داد: از مجلس برای رای اعتماد به وزرای قبلی تشکر می کنم .

وی با بیان اینکه دوست داشتیم در همان تابستان 24 مرداد که وزیران معرفی شدند همه رای اعتماد می گرفتند و ما می توانستیم کار را با برنامه ریزی دقیق شروع کنیم، افزود: مجلس دارای وظایف قانونی است و طبق مصالحی که باید در نظر بگیرد عمل می کند و ما گله ای نداریم.

روحانی افزود: لازم می دانیم از سلطانی فر که برای بار اول معرفی شد و قول همکاری با دولت را داده بود و نتوانست از مجلس رای اعتماد کسب کند تشکر کنم ، برای او آرزوی توفیق می کنم.

روحانی با تشکر از زحمات صالحی امیری برای قبول سرپرستی این وزارتخانه گفت: وی بسیار خوب ظاهر شد و به وظایف خود عمل کرد اما نتوانست رای اعتماد مجلس را بگیرد گرچه مطالبی در اینجا مطرح شد که می توانست با یک بیان ملایم تر و نرم تر باشد و اگر وی احساس مظلومیت نسبت به مطالب گفته شده می کند، حق قانونی اوست که در رسانه ها از خودش دفاع کند.

وی افزود: اینکه صالحی امیری در مجلس شورای اسلامی حاشیه پردازی نکرده است همان خط و مشی دولت است که آن را دنبال کرده است و برای او آرزوی موفقیت داریم.

روحانی با تاکید بر اینکه وزیرانی که از مجلس رای کسب نکرده اند 40 درصد نمایندگان به آنها رای دادند، اظهار داشت: این باید روشن باشد کسی که حمایت 40 درصد نمایندگان را برای پست وزارت دارد برای سمت های پایین تر رای بالاتری خواهد داشت و دارد و خود این رای پشتوانه ای برای فعالیت سیاسی این افراد است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ما تابع رای اکثریت هستیم، گفت: قواعد سیاسی که بر مبنای آن حرکت می کنیم اکثریت آراست و همه باید تابع نظر مردم در 24 خرداد باشند. مردم در 24 خرداد به افراط و خشونت، خودرایی، عدم خشونت و عدم تدبیر رای "نه" دادند و به اعتدال و تدبیر و عقلانیت رای "آری" دادند.

روحانی ادامه داد: دولت خود را موظف به اعمال نظرات مردم، خواست و آرای آنها و متعهد به دنبال کردن رهنمودهای رهبر معظم انقلاب می دانیم. این رای چیزی شبیه به عقود است از یک طرف رئیس جمهور قول هایی به مردم داده و از طرفی مردم مطالبات خود را تبیین کرده اند و به نوعی عهد و پیمانی بین دو طرف بسته شده است.

وی با اشاره به حدیثی از امیر مومنان علی (ع) گفت: به تعبیر امیر المومنین حتی کفار خواستشان این است که به عهد و پیمان عمل شود بنابراین دولت در عهد و پیمان خود با مردم ثابت قدم خواهد بود و حرکت خود را در مسیر اعتدال ادامه خواهد داد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت بنا دارد تا نظرات مردم و تدبیر رهبر معظم انقلاب را با جدیت دنبال کند، اظهار کرد: قطعا مجلس همین رویکرد را در دستور کار خود دارد. مجلس در چارچوب قانون اساسی و در پی اجرای وظایف خود است که این وظایف در قانون اساسی مشخص شده است.

وی افزود: روشن است که وظایف دولت و نمایندگان مجلس چیست اما در نحوه عمل به قانون شیوه های متفاوتی وجود دارد، خوب است که بهترین شیوه را برای انجام وظایف دولت و مجلس برگزینیم تا بدخواهان از آن سوء استفاده نکنند.

روحانی با بیان اینکه مجلس قطعا اقدام به انجام اعمالی می کند که در چارچوب وظایف قانونی اش قرار دارد، تاکید کرد که باید توجه داشته باشیم که انجام وظایف قانونی به گونه ای نباشد که بدخواهان آن را تخریب دولت و تقابل مجلس با قوه مجریه تلقی کنند البته دولت هم می خواهد ارتباط نزدیکی با مجلس داشته باشد چرا که اعتقاد داریم قوه مقننه همچون قوه مجریه در پی گفتمان خدمت است.

وی با اشاره به اینکه دولت در یک شرایط خاصی مسئولیت اداره کشور را برعهده گرفته است، عنوان کرد: شما می دانید دولت با مسائل پیچیده داخلی و موضوعات خارجی روبرو است. در مسائل خارجی نیاز به حمایت مردم و مجلس و نیاز به هدایت و حمایت مقام معظم رهبری داریم. در حقیقت برای این موضوع نیاز به اجماع داخلی داریم.

رئیس قوه مجریه اضافه کرد: اینکه شما می بینید در ظرف مدت کوتاه 84 روزه از شروع به کار دولت یازدهم که امروز روز هشتاد و پنجم آن است توفیقاتی به دست آمده، حاصل حمایت های مردم، مجلس و تدابیر رهبر معظم انقلاب است البته دولت ظرف مدت 15 روز آینده یعنی پایان 100 روزه اول کاری خود گزارشی را به ملت عزیز ارائه خواهد کرد.

وی تصریح کرد: اینکه دولت در 84 روز اول کاری خود در زمینه های سیاست خارجی، موضوعات داخلی، موضوعات اقتصادی، فرهنگی، سرمایه اجتماعی، اعتماد عمومی، ایجاد آرامش و امنیت در جامعه توفیقات فراوانی را به دست آورده است، مرهون حمایت هایی است که صورت گرفته است چرا که بدون حمایت مجلس، همراهی مردم و حمایت های رهبر معظم انقلاب تحقق این موضوعات امکانپذیر نبود.

روحانی با بیان اینکه دولت این بار سنگین را برای خدمت به مردم برعهده گرفته است، گفت: همه باید دست به دست هم بدهیم چرا که الان روز تعامل، همدلی و همفکری است. طبیعی است که دولت تقاضا ندارد مجلس وظایف قانونی اش را کنار بگذارد، دولت به نظرات، انتقادات، پیشنهادات و موضوعات مورد نظر مجلس احترام می گذارد.

وی یادآور شد: البته باید برای بررسی عملکردها مدت زمانی را اخت

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید