هر روز!
هر روز!

دلایل سفیدی زودرس موها دلایل سفیدی زودرس موها : دلایل

دلایل سفیدی زودرس موها دلایل سفیدی زودرس موها : دلایل

دلایل سفیدی زودرس موها
دلایل سفیدی زودرس موها : دلایل سفیدی زودرس موها
: دلایل سفیدی زودرس موها
: از زمانهای کهن، سفیدی مو نشانه پیری و با تجربگی بوده، ولی برخی جوانان هنوز به ۲۰ سالگی نرسیده، و ازدواج ننموده اند که گرد سپیدی بر موهایشان می نشیند. رنـگــــدانـــه هـــای موــوجـــود در سلولهای ریشه ای موها، عامل طبیعی رنگ مو هستند. زمانی که سـاخـت ایـن رنـگدانه ها در سلول مـتوقف شود، مو رنگ خود را از دست می دهد و بــه اصـطـلاح سـفـیـد می شود.
به گزارش : گاهی فرآیند سفید یا خاکستری شدن در زمانی زودتر از حد معمول(قبل از ۲۰ سالگی) آغاز می شود و باعث می شود یک فرد جوان کمی پیرتر به نظر برسد.
در حالت عادی، سفید شدن مو در مردان حدود ۳۰ سالگی و در زنان حدود ۳۵ سالگی اتفاق می افتد. سفیدی موی سر ابتدا از شقیقه شروع می شود، ولی پیش از موی سر، سبیل و ریش معمولاٌ شروع به سفید شدن می کند.
آشفتگی های ذهنی، بی خوابی واضطراب از عوامل مساعدکننده سفیدی زودرس مو هستند.
از دلایل اولیه دیگر سـفـیــدی زودرس مووهـا مـی تـوان بـه به وراثت اشـاره کـرد.نژاد اروپایی , خاورمیانه و هند ؛ زودتر از چینی ها و ژاپنی ها به سفیدی مو دچار می شوند. رژیـم غــذایـی نـامناسب ((کمبود ویــتــامـیــن هــا از جـمـلــه ویتامین B12 فولات، آهن، مس، منگنز،زینک و ید))، سبب سفیدی مو ها شده و نیز بیماری تیروئید، کم خونی، رژیم های لاغری بسیار سخت و طولانی مدت، ضمناً استفاده از سیگار از دیگر عوامل سفیدی زودرس موها هستند(ثابت شده که افراد سیگاری ۴ برابر غیر سیگاری ها دچار سفیدی مو می شوند).
کـنــدن یــا قـیـچــی کــردن موهای سفیدسـفـیـد به هیچ وجه باعث زیاد شدن آنها نمی شود. ولی به دلیل فشار وارد آمده بر پوست سر و مو، توصیه می کنیم این کار را انجام ندهید. با کندن موی سفید، مجدداً در همان مکان، موی سفید جدیدی رشد خواهد کرد ولی با این وجود، تعداد آن زیادتر نمی شود.
رنگ کردن هیچ تأثیری روی زودتر سفید شدن موها ندارد، بلکه عوامل دیگری که در بالا اشاره کردیم در این امر دخیل هستند. ولی رنگ کردن پیاپی هم مشکلاتی را برای مو ایجاد می کند و ممکن است باعث خشکی و تحریک پذیری مو شود، ولی باعث سفید شدن مو نمی شود. در واقع رنگ کردن مو، یکی از راه های خلاص شدن از شر سفیدی موهاست.
با رعایت یک رژیم خوب شاید بتوان ازسفیدی زودهنگام مو جلوگیری کرد. مصرف غـذاهـای سـرشـار از ویـتامینB مانند مصرف نان جو در رژیم غذایی، خوردن یک لیوان جوشانده سبوس گندم، جو و برنج در روز و یا خـوردن یـک قاشق مرباخوری پودر سـبـوس برنج در روز می تواند در جلوگیری و نیز درمان سفیدی مو مؤثر باشد. غذاهای دارای آهن ( گوشت ؛ جگر؛ تخم مرغ، عدس و سبزیجات ) نیز بسیار مؤثربوده و سفیدی مو را به تأخیر می اندازند.
عنصر مس از آن دسته عناصری است که نقش زیادی در جلوگیری از سفید شدن موها دارد. غذاهایی چون قارچ، سیب زمینی، عدس، نخودفرنگی، لوبیا، موز، هلو، گلابی و سیب غنی از مس هستند.
تمشک، سنبل الطیب و سیر با دارا بودن فلز منگنز در بازگشت موهای خاکستری به رنگ تیره تر موثر بوده اند. پس اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به موهای خود اهمیت می دهید و از سفید شدن آنها وحشت دارید، با رعایت نکاتی که گفته شد تا جایی که می توانید از ایجاد شـرایـط برای سفید شدن موهایتان جلوگیری کنید.
سپاس از دکتر گیتا فقیهی متخصص پوست و مو
زیبــا شــو دات کام

مشاهده همه ی 1 نظر
Alireza
تهران - تهران
4 پست
alimogh
alimogh
Alireza : پیاز هم میتواند موهای خاکستری را به تیره تبدیل کند. همچنین پیری را کند کند. و باعث احساس چابکتر بودن پس از مصرف خام ان شد. این ها به خاطر مواد معدنی مفید ان است.