هر روز!
هر روز!

دلیل بروز یائسگی زودرس دلیل بروز یائسگی زودرس : دلیل

دلیل بروز یائسگی زودرس 
 دلیل بروز یائسگی زودرس : دلیل

دلیل بروز یائسگی زودرس
دلیل بروز یائسگی زودرس : دلیل بروز یائسگی زودرس
: دلیل بروز یائسگی زودرس
: با شروع یائسگی.احتمال بچه دار شدن خانم ضعیف می شود
 
به گزارش :  در این مقاله در ارتباط با مرحله حساس از زندگی خانم ها صحبت می شود. مرحله ای که برای اغلب خانم ها هراس انگیز است. یائسگی.برخلاف اسمش به معنای یاس از زندگی نیست. این دوران که اغلب بین 48-52 سال رخ می دهد، یک روند بیولوژیک طبیعی بدن است که باعث می شود نگرانی های یک خانم در مورد بارداری و قاعدگی به پایان برسد. اما حس زنانگی را خاموش نخواهد کرد. تحقیقات نشان می دهد طول عمر بعد از یائسگی.تقریبا برابر با سال های عادت ماهیانه (متوسط 30 سال) است. چه اتفاقاتی در بدن رخ می دهد که منتج به یائسگی.می شود؟ به موازات افزایش سن، به تدریج تخمدان ها هورمون های تنظیم کننده قاعدگی (یعنی استروژن و پروژسترون) کمتری تولید می کنند و با گذشت زمان، بلوغ تخمک در تخمدان ها هم مختل شده و از طرف دیگر افزایش هورمون پروژسترون پس از تخمک گذاری به میزان قابل توجهی کاهش می یابد (پروژسترون هورمونی است که بدن را برای بارداری آماده می سازد.) این تغییرات هورمونی منجر به کاهش توانایی باروری می گردد که با توقف عادت ماهیانه نمود پیدا می کند. این وقایع اگر قبل از سنین 40 سالگی شروع شوند زنگ خطری برای یائسگی زودرس محسوب می شود. در این حالت تخمدان ها قادر به ساختن هورمون نیستند و به تحریکات هیپوفیز که تنظیم کننده تخمدان هاست پاسخی نمی دهند. این مسئله به این خاطر حایز اهمیت است که با شروع یائسگی.احتمال بچه دار شدن خانم ضعیف می شود و از طرفی با تغییرات هورمونی بروز بیماری های مزمن (پوکی استخوان، بیماری های قلبی- عروقی و...) سرعت می گیرد. در این حالت فرد با قطع ناگهانی یا طولانی شدن فواصل قاعدگی رو به رو می شود که با علائمی مثل گرگرفتگی، بدخوابی های شبانه و تعریق همراه است. پیش از یائسگی.زنان خطر کمتری نسبت به مردان برای ابتلا به حمله قلبی یا مغزی دارند. پس از یائسگی.این خطر در زنان افزایش می یابد و پس از 65 سالگی با مردان برابر می شود. تشخیص بیماری اغلب بعد از بررسی سابقه خانوادگی و سایر بیماری ها، دو بار آزمون هورمون FSH با فاصله یک ماه از هم دستور داده می شود. اندازه گیری مقدار این هورمون در خون روشن می کند که آیا تخمدان ها درست کار می کنند یا نه. FSH موجب می شود تخمدان ها استروژن تولید نمایند. زمانی که تولید استروژن در تخمدان ها کاهش می یابد، FSH افزایش پیدا می کند. سطح خونی FSH بالاتر از mlU/40ml بعنوان معیاری برای سنجش بروز یائسگی.بکار می رود. البته هورمون های دیگری نظیر استرادیول هم در سطوح پایین نشان دهنده یائسگی.در نظر گرفته می شوند.
 
تنش ها و بحران های شدید عاطفی می توانند موجب یائسگی.زودهنگام شوند
دلیل بروز یائسگی زودرس:
1- برخی جراحی ها (هیسترکتومی یا برداشت رحم) در عمل هیسترکتومی، برداشتن رحم به تنهایی موجب یائسگی.نمی شود زیرا تخمدان ها وظیفه ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون را به عهده دارند؛ اما در صورتی که هم تخمدان ها و هم رحم برداشته شوند یائسگی.به سرعت بروز می کند. 2- شیمی درمانی و پرتودرمانی این درمان های بیماری سرطان می توانند محرکی برای یائسگی.باشند و موجب ظهور علایمی نظیر گرگرفتگی در طی دوره های درمان و یا در طی مدت 3 تا 6 ماه گردند. 3- عدم کفایت اولیه تخمدان در دوران جوانی اگر مقدار هورمون استروژن کاهش و مقدار هورمون تحریک کننده فولیکول ها (FSH) افزایش یابد می تواند بیانگر از کارافتادگی زودرس تخمدان ها باشد. 4-1 درصد از جمعیت زنان به این بیماری دچار می شوند و نازایی از پیامدهای آن است. 4- شیوه زندگی تنش ها و بحران های شدید عاطفی می توانند موجب توقف چرخه فعالیت تخمدان ها شوند و یائسگی.زودهنگام را در زنان پدید آورند. 5- کم وزنی های طولانی (بی اشتهایی عصبی) زنانی که به مدت طولانی از رژیم های غذایی سخت پیروی می کنند، بیشتر در معرض یائسگی.های زودتر از موعد هستند. 6- اضافه وزن های زیاد به همان میزان که کمبود مفرط وزن نگران کننده است، چاقی هم با اختلال در ترشح هورمون ها احتمال نارسایی تخمدان و در نهایت نازایی را افزایش می دهد. پس مثل همیشه حفظ تعادل وزن بهترین اقدام است. 7- اختلالات هورمونی (ترشح غیرعادی یا کارکرد نادرست گنادوتروپین ها FSH و LH) 8- بیماری های خودایمنی (اختلالات تیرویید، آرتریت روماتیسمی، نارسایی غده های فوق کلیه، لوبوس) 9- سیگار کشیدن زنانی که سیگار می کشند به علت عدم توازن هورمون های تخمدانی زودتر دچار یائسگی.می شوند. 10- مواجه با آلاینده ها یکی از مهم ترین عللی که برای یائسگی زودرس در نظر گرفته می شود، مواجهه با آلاینده های مختلف است. منظور از آلاینده انواع آفت کش ها، اجزای تشکیل دهنده پلاستیک، شوینده ها، انواع رنگ ها و عطرهاست. 

 زنانی که سیگار می کشند به علت عدم توازن هورمون های تخمدانی زودتر دچار یائسگی.می شوند
  متهمان ردیف اول دی استرهای اسید فتالیک که به طور کلی فتالات نامیده می شوند گروهی از مواد شیمیایی آلی هستند که در صنعت پلاستیک سازی به منظور شکل پذیری و در وسایل آرایشی به عنوان نرم کننده مورد استفاده قرار می گیرند. این مواد به اجزای دیگری مثل پلی وینیل کلرید (PVC) و پلیمرهای استیرن افزوده می شوند. احتمال آلودگی محصولات غذایی با فتالاهای حاصل از منابع مختلف زیاد است؛ اما نگرانی اصلی در مورد انتقال از بسته بندی مواد غذایی است که تا حدی قابل پیشگیری است.  میزان انتقال به غذا از بسته بندی، با افزایش دما بالا می ورد. فتالات ها قابل حل در چربی هستند و در بسیاری از محصولات پرچرب نظیر محصولات لبنی، گوشت، تخم مرغ، ماهی های چرب بزرگ و روغن ها یافت شده اند و درواقع با خوردن چربی های حیوانی راهی برای ورود ای

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید