هر روز!
هر روز!

دوست داری در خانه گل داشته باشی؟ دوست داری در

دوست داری در خانه گل داشته باشی؟ دوست داری در

دوست داری در خانه گل داشته باشی؟
دوست داری در خانه گل داشته باشی؟ : دوست داری در خانه گل داشته باشی؟
: دوست داری در خانه گل داشته باشی؟
: گاهی اوقات پیش می آید که گلدانی برای خانه می خریم یا از طرف یک دوست گلدانی هدیه می گیریم اما خیلی زود شاهد خشک شدن گلدان هستیم. چرا؟
به گزارش : چون باید بدانیم که انتخاب و خرید گلدان چه مقدماتی دارد. شما باید با در نظر گرفتن این شرایط گلدان مناسب خانه خود را انتخاب کنید:
1. درباره گیاه گلدان بخوانید: راحت ترین کار این است که به گلفروشی برویم و از او بخواهیم به ما گلدانی بدهد. اما با همین رویه خیلی اوقات گیاه خشک می شود. از قبل سعی کنید درباره گیاهی که منطبق بر شرایط خانه شماست تحقیق کنید. در اینترنت جست وجو کنید یا یک کتاب در این باره داشته باشید و بعد از مطالعه دست به خرید بزنید. بعضی از گیاهان به نور کمی نیاز دارند و در بدترین شرایط نوری هم می توانند رشد کنند. بعضی از گیاهان هم با نور کم خراب می شوند. مطالعه و تحقیق در این زمینه به شما کمک زیادی خواهد کرد.
2. شرایط خودتان را در نظر بگیرید: آیا شما می توانید هر روز به گلدانتان رسیدگی کنید؟ یا می خواهید هفته ای 2 یا 3 روز برایش وقت بگذارید. گیاهان نیاز به رسیدگی دارند. آنها موجودات زنده هستند و توجه کسی که از آنها نگهداری می کند را درک می کنند. زمانی که می توانید صرف رسیدگی به آنها بکنید را درنظر بگیرید و گیاهی متناسب با شرایط وقتی خودتان بخرید.
3. نور خانه تان را بررسی کنید: شما باید دقیقا بدانید وضعیت نوری گلدان چه خواهد بود. پنجره تان جنوبی است یا شمالی؟ چند ساعت در روز از پنجره نور دریافت می کنید؟ اگر نور صبح تا ظهر به خانه وارد شود شرایط نوری خوبی دارید اما نور عصر کم رمق است.
شرایط آب و هوایی شهر را درنظر بگیرید: بعضی شهرها گرم و خشک اند. بعضی معتدل و مرطوب. باید حدودا بدانید شهر و خانه تان مرطوب است یا خشک و گرم است یا سرد.
4. از تجربه اطرافیان استفاده کنید: ببینید دوستان و آشنایانتان چه گلدانی در خانه دارند. گلدانشان سرحال است؟ شرایط نگهداری اش را از آنها بپرسید. با توجه به این تجربه ها گیاهتان را انتخاب کنید. اگر تکثیر آن گیاه از قلمه امکان پذیر است یک قلمه از همان گل را به خانه تان ببرید. با این روش می توانید از بابت سلامت آن گیاه خاص مطمئن باشید.
5. جوگیر نشوید: اگر دوست دارید گلدانی را برای چند ماه نگه دارید، با دیدن ویترین مغازه های گل فروشی جوگیر نشوید. همه فصول گلدان هایی پر از گل های رنگارنگ پیدا می شود ولی اغلب گیاهان گل دار به نور کافی نیاز دارند. اگر نور کافی ندارید آنها را انتخاب نکنید یا آمادگی زود خشک شدنشان را داشته باشید.
از گل ها به محض دریافت یا خریداری مراقبت نمایید. برگهای اضافی آنان، گل ها و برگهای صدمه دیده آنان، ساقه های فرعی اضافی آنان را جدا نمایید و آنان را در یک گلدان تمیز و پرشده با آب ولرم قرار دهید.

آب داخل گلدان را روزانه با آب ولرم عوض نمایید. داخل گلدان را نیز با آب و سرکه یا ماده ضد عفونی کننده طبیعی بشویید. برای طولانی کردن عمر گل ها از انواع مختلف غذاهای مخصوص گل و گیاهان موجود در بازار و یا گل فروشی ها استفاده نمایید. دستورالعملی که بر روی بسته مکمل نوشته شده را بخوانید و مطابق آن عمل نمایید. استفاده نا صحیح از مکمل های غذایی گل ها موجب آسیب دیدن گل ها و پلاسیده شدن زودرس آنان می شود.
استفاده از این مکمل ها برای طولانی کردن عمر گلها لازم است زیرا آنان مواد معدنی مورد نیاز گیاه را به آن می رسانند، از رشد باکتری هایی که منجر به مسدود شدن ساقه گیاه می شوند جلوگیری می کنند و موجب رسیدن آب از ساقه به گل می شوند، جوانه ها و غنچه ها را شکوفا می نمایند و موجب شادابی گل ها می گردند. بعد از هر بار تعویض آب یک پیمانه از غذای مخصوص گلها را به آب جدید اضافه نمایید.
گرده افشانی بعضی از گلها مانند گل سوسن می تواند سبب ایجاد لکه برروی لباس و مبلمان شود ، به همین دلیل قبل از اینکه آن را با گل های دیگر در داخل گلدان قرار دهید، نرینگی آن را با دستمال به آرامی پا ک نمایید. این کار را باید هرچند روز یک بار انجام دهید.

بهترین گلدان برای گل ها گلدان های شیشه ای بهترین گلدان برای گلها هستند زیرا کیفیت آب در این گلدانها به بهترین نحوه ممکن ثابت نگه داشته می شود و بهتر قابل به کنترل می باشد از سوی دیگر گلدانهای شیشه ای به علت دارا بودن سطح صاف و صیقلی خود بهتر و آسان تر قابل تمیز شدن می باشند البته بعلت استفاده از آن لوله کشی در پر کردن گلدان امکان رسوب املاح در جداره گلدانها موجود است این رسوب را با شتشوی گلدان با سرکه می توانید از بین ببرید.
اگر گلها را در گلدان فلزی قرار داده اید مکمل غذایی گلها را به آب نیافزایید زیرا در این صورت گلدان فلزی با مکمل غذایی ترکیب شده و آب گلدان اسیدی می شود و به گلها آسیب وارد خواهد شد.
گلدانها را پس از استفاده با آب گرم و سرکه و یا مواد ضد عفونی کننده طبیعی ضدعفونی نمایید.
برش مکرر ساقه ها برای کوتاه کردن ساقه ها از چاقو و قیچی تیز استفاده نمایید. هر سه تا چهار روز یکبار، ساقه های گل ها را از انتهای ساقه به اندازه یک بند انگشت به طور مورب کوتاه کنید. ساقه های خشک شده و چوبین را به اندازه 5 تا 10 سانتی متر و به طور مورب کوتاه نمایید. برش مورب موجب می شود تا ساقه آب و مواد معدنی را به بالاترین میزان به برگها و گل ها برساند برای این کار از یک چاقوی تیز، یا قیچی باغبانی استفاده نمایید. در هنگام کوتاه کردن ساقه ها مواظب باشید که به ساقه گل آسیب و یا فشار وارد ننمایید ساقه آسیب دیده قادر به جذب آب نیست . قسمتهای آسیب دیده دسته گل را دور بریزید.

شرایط محل قرار دادن گلدان گل گلدان گل را در محیط خنک قرار دهید. دمای مناسب برای نگهداری بیشتر گل ها در حدود

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید