بررسی خودرو
بررسی خودرو

دوو ماتیز امن تر از سیتروئن زانتیا دوو ماتیز خودرویی

دوو ماتیز امن تر از سیتروئن زانتیا 
 دوو ماتیز خودرویی

دوو ماتیز امن تر از سیتروئن زانتیا
دوو ماتیز خودرویی بود که در زمان عرضه در بازار کشور به عنوان یک خودروی کم مصرف و محبوب شهری شناخته می شد، چه بسا اگر تولید آن ادامه پیدا می کرد امروز نیز در بازار دیگر کسی به سراغ خودرویی چون ام وی ام ۱۱۰ نمی رفت. اما متاسفانه تولید این خودروی کوچک خیلی ادامه نیافت و امروز تنها مدل های دست دوم ان در بازار یافت می شود. ماتیز در برخی بازار ها با نام شورولت اسپراک نیز عرضه می شد. ماتیز در بازار جهانی با یک موتور ۰.۸ لیتری و ۱ لیتری عرضه می شد که اولی ۳ سیلندر خطی بوده و می تواست ۵۰ اسب بخار و گشتاور ۶۹ نیوتون متر را تولید کند. موتور دوم نیز ۴ سیلندر خطی بوده و می توانست ۶۲ اسب بخار قدرت و ۸۷ نیوتون متر گشتاور را تولید کند.

دوو ماتیز امن تر از سیتروئن زانتیااما اینجا قرار نیست به جزییات فنی این خودرو بپردازیم بلکه می خواهیم به چیز مهم تری یعنی ایمنی این خودرو در تصادف نگاهی دقیق تر داشته باشیم و آن را با یک خودروی سدان بزرگ تر و بسیار قوی تر یعنی سیتروئن زانتیا مقایسه کنیم. شاید باورش سخت باشد اما نتایج تست های انجام شده توسط موسسه ی یورو انکاپ نشان می دهد احتمال آسیب دیدگی در زانتیا بسیار بیشتر از دوو ماتیز است و گویا این خودروی کوچک از استحکام بسیار بالایی برخوردار است.
دوو ماتیز در سال ۱۹۹۸ وارد بازار شد و یورو انکاپ در سال ۲۰۰۰ این خودرو را مورد آزمایش قرار داد. نتایج حاصله نشان می دهد که حفاظت از سر راننده و سرنشین بسیار خوب است و در سایر بخش ها نیز محافظت خوبی از سرنشین جلو انجام می شود که البته برای راننده کمی پایین تر بوده و سرنشین کناری وضعیت بهتری دارد. در بخش برخورد جانبی نیز نمره کاملا مناسب بوده و حفاظت مناسبی در بخش سر و بالا تنه وجود دارد. در کل این خودرو موفق به کسب سه ستاره ی ایمنی در بخش حفاظت از سرنشینان بزرگسال شده است و نمره ی کلی نیز در این بخش ۱۹ است. از این ۱۹ امتیاز دریافت شده ۶ نمره ی آن مربوط به تصادف از جلو و ۱۳ نمره نیز مربوط به برخورد های جانبی است که نشان می دهد ماتیز در تصادف از بغل خودروی بسیار محکمی است.

دوو ماتیز امن تر سیتروئن زانتیااما به زانتیا می رسیم. خودرویی متعلق به سال ۱۹۹۳ که در سال ۱۹۹۷ مورد تست تصادف قرار گرفت. جالب است درست در سال ۲۰۰۱ که تولید جهانی آن به پایان رسید تولید آن در ایران تازه آغاز شد! این خودرو در تصادف از جلو حفاظت نسبتا خوبی را از سرنشین جلو به عمل می‌آورد اما برای راننده وضعیت اصلا خوب نیست و نمره ای متوسط و رو به پایین را دریافت می کند. ضمن اینکه بخش های پا و پایین تنه ی راننده وضعیت بسیار بدی در هنگام تصادف از جلو خواهند داشت. اما اسف بار ترین وضعیت زانتیا در برخورد از كنار است که بالا تنه و مهم ترین عضو بدن یعنی سر کاملا در خطر بوده و نمره ی پایین را دریافت می کنند. نمره ی کلی زانتیا ۹ است که ۳ نمره ی آن در بخش تصادف از جلو و ۶ نمره ی آن نیز به تصادف جانبی اختصاص پیدا می کند.

دوو ماتیز امن تر سیتروئن زانتیایک مورد دیگر هم که Euro NCAP به آن پرداخته است بخش حفاظت از عابر پیاده است که در این بخش دوو ماتیز موفق به دریافت دو ستاره و زانتیا موفق به دریافت یک ستاره شده است. در پایان دوو ماتیز ۳ ستاره ی ایمنی و سیتروئن زانتیا ۱.۵ ستاره ی ایمنی را از موسسه ی معتبر Euro NCAP دریافت کرده اند.
با نگاهی به این نتایج می توان اطمینان حاصل کرد که برای استفاده ی شهری و روزانه خودروی ماتیز یک گزینه ی مناسب و البته قابل اطمینان است که می توان در شرایط اورژانسی روی ایمنی و استحکام آن حساب کرد. در ادامه می توانید ویدئوی تست تصادف دوو ماتیز و سیتروئن زانتیا را مشاهده کنید.برای ارسال اولین نظر کلیک کنید