مطالب جالب!
مطالب جالب!

دیدگاه برخی اندیشمندان جهان درباره شخصیت مولانا مولانا، اسطوره آزاداندیشی

دیدگاه برخی اندیشمندان جهان درباره شخصیت مولانا 
 مولانا، اسطوره آزاداندیشی

دیدگاه برخی اندیشمندان جهان درباره شخصیت مولانا
مولانا، اسطوره آزاداندیشی در ادبیات جهان هشتم مهرماه نام جلال الدین محمد مولوی را بر پیشانی دارد. این روز بهانه ای است تا اندکی از شخصیت ادبی، عرفانی و اندیشه ای او سخن بگوییم و در این نوشتار که ترجمه ای است از منابع مختلف، تعدادی از اندیشمندان جهان از مولانا این نام آورترین شاعر و اندیشمند ایرانی در روزگار کنونی، سخن گفته اند.
پروفسور اریک جئو فاری (مولاناشناس سرشناس آمریکایی): در سال‌های اخیر اشعار، اندیشه و دیدگاه‌های مولانا در غرب، به شدت گسترش یافته و محبوبیت فراوانی کسب کرده است. شاعری که همچون آفتاب روشن، درخشان و تمام ناشدنی است. بی تردید نمی‌توان سروده‌های او را، به زمان خاصی محدود کرد. زیرا مولانا و اندیشه‌های وی بازتابی از شرایط روزگار معاصر است.
آلن داگلاس (استاد دانشگاه جورجیای آمریکا): مولانا علاوه بر این که بر علوم اسلامی ‌تسلط و چیرگی خاصی دارد، در ارائه و بیان عقایدی که تا حد زیادی با ایده‌های هستی شناسانه غرب همخوانی دارد بی همتاست. به نوعی می‌توان او را شاعر، حکیم و فیلسوفی دانست که نماد آزاداندیشی دینی است. زیرا در سروده‌هایش پیوسته تلاش دارد تا خود و دیگران را از قید قوانین خشک، تحجرآمیز و انعطاف ناپذیر دنیوی برهاند.
ایرما گاراپین (استاد دانشگاه آخن آلمان): آلمانی‌ها دلبستگی و علاقه فراوانی به مولانا، سروده‌ها و اندیشه‌های وی دارند. او شاعر صلح و دوستی است. زیرا در بیشتر اشعارش، انسان‌ها را به مدارا، گفت و گو، عشق و معنویت فرامی‌خواند.
رابرت بیلای (شاعر و منتقد ادبی مشهور آمریکایی): مولانا در جهان اسلام به همان اندازه محبوب، مشهور و یگانه است که «ویلیام شکسپیر» در جهان ادبیات انگلیسی. بی تردید هر خواننده غربی با خواندن سروده‌های وی شیفته حلاوت، عمق اندیشه سرشار از عرفان و معنویت مولانا می‌شود.
بیل مایرز (شاعر، منتقد ادبی و روزنامه نگار آمریکایی): چنین به نظر می‌رسد که فهم مفاهیم و آموزه‌های اسلامی‌، بدون شناخت مولانا و سروده‌هایش به سختی امکان پذیر است. به همین سبب است که نمی‌توان منکر رنگ و بوی جاودانگی سروده‌های مولانا شد. آرامش، جذبه، شیفتگی، خودآگاهی و عشق، در تک تک ابیات او موج می‌زند. اشعار او را نمی‌توان فقط از یک وجه، مورد تفسیر قرار داد.
ارنست رنان (پژوهشگر ادبی کانادایی): بی شک مولانا در نهایت ایجاز و با بیانی ساده و بی آرایه، فلسفه زندگی و هستی را، در سروده‌هایش به بهترین وجه ممکن بازتاب می‌دهد. به گونه ای که گستره وسیعی، برای جولان فکری خوانندگانش فراهم می‌آورد. او هیچ نیازی نمی‌بیند که اشعارش را، با ایهام، اشاره، پرده پوشی و کنایه به مخاطب عرضه کند.
ویلیام ساروت (مدیر انتشارات آکسفورد انگلستان): پس از گذشت قرن‌ها هنوز هم سروده‌های دلنشین، جذاب و تاثیرگذار مولانا، نزد شاعران روشنفکر غرب و اروپا زمزمه می‌شود. سروده‌هایی که به سبب چیرگی و تسلط وی بر ادبیات، عرفان، اخلاق، معنویت و فلسفه، هرگز طراوت و تازگی خود را از دست نمی‌دهند.
کلمن بارکز (شاعر و مترجم آمریکایی اشعار مولوی): مولانا یک آموزگار و مرشد است که سروده‌هایش همچون بارقه ای، اکنون سراسر جهان را درنوردیده است. او نه تنها یک شاعر که حکیم، عارف و فیلسوفی دریادل و بی پرواست. نگاه و نگرش او به جهان پررمز و راز، از وی چهره ای بی همتا ساخته است که بر شهرت و محبوبیت او در غرب می‌افزاید.وی با توجه به آرایه‌های ادبی زیباترین ترانه‌ها و غزلیات را سروده است که تاثیری بی مثال، بر خواننده اش می‌گذارد.
رابرت براون (استاد دانشگاه U.C.L.A آمریکا): سروده‌های مولانا، سرشار از خلاقیت است. جذابیت و تاثیرات معنوی و مذهبی اشعار وی، بیشتر خوانندگان آمریکایی را شیفته خودساخته است.
دکتر استفانو پالو (مولوی شناس و استاد دانشگاه ونیز): سروده‌های مولانا، فرازمانی و فرامکانی است. اندیشه‌های انسان دوستانه و فلسفه انسان گرایانه وی، رمز اصلی ماندگاری سخنان او در میان دوستدارانش، در سراسر جهان است.مولانا در بیشتر سروده‌ها و حکایت‌هایش انسان‌ها را به صلح، گفت وگو، دوستی، مسالمت و آرامش فرامی‌خواند. از نظر وی جهان صحنه خویشتن داری، قناعت و انسان دوستی است.
پائولو کوئیلو (نویسنده سرشناس برزیلی): من معتقدم که مولانا آموزگاری است که در نهایت درایت و هوشمندی، درس‌ها و تجربه‌هایش را به رایگان به دیگران می‌بخشد. باید اعتراف کنم که به سبب علاقه وافرم به مولانا، در نگارش بیشتر داستان‌هایم ازجمله «کیمیاگر، که تحت تاثیر سخنان، سروده‌ها، حکایات و آموزه‌های این بزرگ مرد عارف مسلک بوده ام استفاده کرده ام؟

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید