بهترین زندگی
بهترین زندگی

دیر حرف زدن بچه، عوامل موثر قبل تولد عوامل

دیر حرف زدن بچه، عوامل موثر قبل تولد
عوامل موثر در ایجاد تاخیر در گفتار و زبان قبل از تولد کودک
۱- اختلالات کروموزومی: به علت اشکال در ساختار و یا در تعداد کروموزوم ها ممکن است که فرد با عقب ماندگی ذهنی متولد شود و این افراد معمولا در فرا گیری گفتار و زبان نا توان هستند. ازجمله علل اختلال کروموزومی، می توان به ازدواج فامیلی اشاره کرد. در تاریخچه کودکان عقب مانده ذهنی و تاخیر در گفتار و زبان، غالبا نسبت خانوادگی نزدیک والدین، مثل پسر عمو- دختر عمو، پسر خاله – دختر خاله، پسر عمه – دختر دایی و مانند آنها دیده می شود.

۲- عوامل محیط درون رحمی
– وارد شدن ضربه به شکم مادر در دوران بارداری: این امر ممکن است سبب وتپارد آمدن ضربه به سر جنین شود و ایجاد ضایعه مغزی کند، در نتیجه نوزاد با مشکلات در زمینه فراگیری گفتار و زبان متولد میشود.

– مسمومیت های مادر در دوران بارداری: می تواند سبب اختلال در رشد طبیعی جنین شود و از نظر مغزی مشکلی برای او ایجاد کند.

– خون ریزی مادر در دوران بارداری: خون ریزی مادر ممکن است سبب نرسیدن خون و اکسیژن به کودک شده و ایجاد ضایعه مغزی می کند.

– سوء تغذیه ی مادر در دوران بارداری: سوء تغذیه مادر، مخصوصا در دوران رشد جنین در سه ماهه اول، از جمله عواملی است که در نارسایی های عمومی رشد جنین دخالت داشته باشد و در بعضی موارد موجب اختلال ذهنی نوزاد شود.

– عوامل روانی و هیجانی مادر در دوران بارداری: اضطراب، هیجان و عصبانیت شدید مستمر مادر در دوران بارداری ممکن است اثرات نا مطلوب بر رشد جنین بگذارد و موجب ناتوانی ذهنی کودک شود.

– بیماری های عفونی مادر: هرگونه بیماری عفونی به ویژه در سه ماه ی اول حاملگی می تواند به جنین منتقل شود و کودک را مبتلا سازد. اگر این بیماری های عفونی مربوط به مغز باشد، مشکل ذهنی ایجاد می کند.

– استفاده از دارو: می تواند برای نوزاد در رحم مشکل ایجاد کند.

– عکس برداری با اشعه ایکس در سه ماهه اول: قرار گرفتن مکرر و دراز مدت مادران باردار در معرض اشعه ایکس به خصوص در ماه های اول بارداری ممکن است برای جنین مشکل ذهنی ایجاد کند.

– مصرف مواد مخدر در دوران بارداری: طبق آمارهای به دست آمده، مادرانی که به مواد مخدر و مشروبات الکلی معتادند کودکانشان با مشکلات ذهنی متولد می شوند.

۳- عوامل فیزیکی:
دسته دیگری از عوامل که سهم عمده ای در تحول بهنجار زبان دارد، مربوط به رشد اندام ها و اعضاء دیگر در فرایند تکلم است . تکلم فرایندی است که نیاز به سالم بودن سیستم اعصاب مرکزی اندام های تنفسی، شنوایی، هوش طبیعی دارد. به گونه ای که نقص و یا عدم شکل گیری و تحول بهنجار در هر یک از این موارد می توان این فرایند تحول بهنجار را با مشکل روبه رو نماید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید