مسیر سبز
مسیر سبز

«رادیو جوان» ممنوع‌ الصدا ندارد خبرگزاری مهر: مدیر رادیو

«رادیو جوان» ممنوع‌ الصدا ندارد
خبرگزاری مهر:  مدیر رادیو جوان در آغازین روزهای ورود این شبکه به 18 سالگی از چهار نسلی می گوید که در کنار هم برنامه‌سازی می‌کنند. او به حمایت از همکارانش اعتقاد دارد و تأکید می‌کند تعداد ورودی این شبکه بیشتر از خروجی‌اش بوده و هیچ ممنوع‌الفعالیت و ممنوع‌الصدایی در رادیو جوان وجود ندارد.

ابتدای این هفته اولین رادیو پرشنونده ایران و دومین رادیو پرشنونده پایتخت، 17 سالگی‌اش را به پایان رساند. حالا دیگر رادیو جوان واقعا جوان شده است. شبکه ای که هرچقدر تعداد کانال های تلویزیونی افزایش پیدا کرد و رقبای رادیویی زیاد شدند، باز هم به کار خود ادامه داد و نشاط و شادابی موجود در آن یکی از عناصر جذابیتش بوده است. این شبکه در پرورش نیرو برای دیگر شبکه‌های صدا و سیما نیز فعال بوده و چه بسیار مجریان محبوب تلویزیونی که کارشان را با رادیو جوان آغاز کرده و خود را فرزند آن می دانند.

بد ندیدیم در آغازین روزهای جوانی رادیو جوان گفتگویی با مدیر این شبکه یعنی بهنام احمدپور مبارکه داشته باشیم که پنجمین رییس آن است و می گوید همچنان ایده های تازه ای برای رشد این شبکه دارد. با تولد رادیو جوان آغاز کردیم و مروری بر عملکرد یک ساله آن، نتایج برگزاری جشنواره جوانه و تزریق نیروهای جوان به رادیو، توجه این شبکه به مسائل زیست محیطی و دیدگاهی که احمدپور در خصوص حمایت از همکاران خود دارد، داشتیم.

گفتگوی ما را با این مدیر رسانه‌ای می‌خوانید:

*حالا که رادیو جوان به پایان سن نوجوانی رسیده و واقعا جوان شده است، با ورود این شبکه به سن قانونی تغییر رویکردی در برنامه‌سازی‌های شبکه خواهیم دید؟

- طبیعتا این موضوع به خودی خود تغییر ایجاد نخواهد کرد. رادیو اقتضائات خاص خود را در طول زمان دارد و این موارد بیشتر بهانه‌ای است که رادیویی‌ها کارهایی که در گذشته انجام داده‌اند مرور کنند و به آینده رادیو بیاندیشند.

*یک سال گذشته رادیو جوان را چگونه دیدید؟

- سالهای 91 و 92 برای رادیو جوان موفقیت آمیز بود و 24 نفر از همکاران ما در حوزه برنامه‌سازی عناوین برتر را در جشنواره‌های مختلف کسب کردند؛ این جوایز از جشنواره‌های خود معاونت صدا تا جشنواره ABU را در برمی‌گیرد و ما درABU  توانستیم از میان 6 جایزه دو جایزه را به شبکه خود اختصاص دهیم. افتخاری که در سالهای گذشته هیچ شبکه‌ای نتوانسته کسب کند.

اکنون کیفیت کار دوستان ما در شبکه جوان به بلوغ حرفه‌ای رسیده که می‌تواند داوران سختگیر در سطح بین الملل را هم متقاعد کند. اکثر کشورهای آسیا و اقیانوسیه دارای رسانه رادیو عضو این اجلاس هستند و بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز در آن شرکت می‌کنند. بنابراین دوستان ما کار بزرگی کردند اما به اندازه ارزش این موضوع در رسانه‌ها به آن نپرداختند.

همچنین ما از آذر سال گذشته تغییر جدول پخش شبکه جوان را داشتیم و در مهر ماه به طور کامل کلیه برنامه‌های شبکه را تغییر دادیم و در واقع یک شبکه جوان جدید را طراحی کردیم. این فرصت به ما امکانی داد که همه برنامه‌هایمان را از نو بنویسم و تعریفشان کنیم و برایشان طرح‌های جدیدی بیاوریم. شبکه جوان در اواخر تابستان به عنوان برترین شبکه از طرف معاونت صدا انتخاب شد. ما در سال گذشته بالاترین آمار مخاطب را در کل شبکه‌ها در تمام کشور را داشتیم و در تهران نیز بعد از رادیو پیام صاحب رتبه بودیم. جشنواره جوانه هم امسال با کیفیت بیشتری برگزار شد.

*برخی از برگزیدگان این جشنواره و اعضای باشگاه رادیویی جوان به نیروهای شبکه شما تزریق شدند. چه نظارتی بر کیفیت آموزشی آنها وجود دارد؟

- ما از هر 100 نفر نزدیک به یکی دو نفر را به کلاس‌هایمان جذب می‌کنیم و دوره‌های برنامه‌سازی که در باشگاه رادیو جوان صورت می‌گیرد، کاملا عملیاتی و کاربردی طراحی شده است. البته بخشی از این کلاس‌ها تئوری و مربوط به دروسی است که فلسفه رسانه و رادیو را در آن آموزش می‌دهند. در خصوص نظارت نیز تنها این را بگویم که از آن تعداد محدودی که اشاره کردم تنها سه چهار نفر سرانجام وارد رادیو شده‌اند. افرادی که از هر نظر شرایط خوبی را نسبت به سایرین دارند. در بین هنرجویانی که در باشگاه هستند کسانی هم بوده‌اند که توانسته‌اند خودشان را نشان دهند و در یک بازه زمانی کوتاه رشد چشم‌گیری داشته‌اند و ما زمینه‌ای فراهم کرده‌ایم که آنها هم خارج از این قاعده خودشان را به داخل رادیو برسانند و با رادیو جوان همراه شوند. تمام سخت‌گیری‌هایی که برای برنامه سازان قدیمی و باسابقه انجام می‌دهیم ضرب در ضریب خیلی بزرگتری کنید تا میزان دقت نظر ما بر کارهای این دوستان را بسنجید. ما توقع داریم آنها با توانمندی هایشان ابداعاتی به خرج دهند که رادیو را ارتقا دهند.

اکنون شبکه جوان با چهار گروه برنامه ساز کار می کند. برخی همکاران قدیمی ما هستند که بیش از 20 سال سابقه رادیویی دارند. گروه دوم بین 8 تا 15 سال سابقه دارند و ما در سالهای اخیر دوره های آموزشی متعددی برایشان گذاشتیم که رشد کرده اند. گروه دیگر افرادی هستند که از باشگاه و جشنواره جوانه به رادیو آمده اند و گروه چهارم هنرجویان و مخاطبانی هستند که همین حالا در باشگاه کار می‌کنند. این چهار گروه انواع و اقسام برنامه ها را برای ما می سازند؛ همانطور که نوآوری هنرجویان باشگاه به کار ما می آید، از تجربه همکاران باسابقه مان نیز بهره مند می شویم. حضور چند نسل در کنار هم به ارائه ژانرهای مختلف برنامه سازی می انجامد. من می توانم به راحتی اعلام کنم ما قادریم همزمان چهار مراسم را در شبکه به صورت همزمان بدون هیچ مشکلی برگزار کنیم.

*پس شما معتقدید نیروهای جوان به افزایش نشاط شبکه کمک کرده اند و از طرفی حضور آنها دلسردی قدیمی ترها را به دنبال نداشته است؟

- اکنون همکاران قدیمی ما وظیفه آموزش نسل سومی را ک

مشاهده همه ی 1 نظر