هر روز!
هر روز!

راهنمای کامل برای شناخت طب سوزنی : راهنمای کامل برای

راهنمای کامل برای شناخت طب سوزنی : راهنمای کامل برای

راهنمای کامل برای شناخت طب سوزنی
: راهنمای کامل برای شناخت طب سوزنی

به گزارش : طب سوزنی یک عمل بسیار قدیمی درمان از طب سنتی چینی ها است که در آن سوزن های بسیار نازکی در نقاط مشخصی از بدن قرار می گیرند. به صورت کلی از طب سوزنی برای التیام درد استفاده می کنند اما در دیگر موارد نیز کاربرد دارد. بیش از سه میلیون آمریکایی از طب سوزنی استفاده می کنند، در کشور های دیگر نیز بسیار متداول است، برای مثال در فرانسه از هر پنج نفر یک نفر طب سوزنی را امتحان کرده است.
 
طب سوزنی به دنبال انتشار جریان انرژی حیاتی بدن یا ” chi ” توسط نقاط حساس در طول 14 مسیر انرژی است. دانشمندان می گویند سوزن ها باعث می شوند بدن اندورفین – مسکن طبیعی — آزاد کند، جریان خون را تقویت کند و عملکرد مغز را تغییر دهد. مخالفین این نظریه می گویند طب سوزنی تنها به دلیل این کار می کند که مردم آن را باور دارند، به این اثر تاثیر دارونمایی می گویند.

سوزن های طب سوزنی بسیار نازک هستند، و بیشتر مردم زمانی که این سوزن ها وارد پوستشان می شود اصلا دردی حس نمی کنند و یا مقدار کمی درد را حس می کنند. بیشتر مواقع افراد می گویند بعد از درمان احساس آرامش یا انرژی بیشتری دارند. با این حال سوزن ها ممکن است باعث درد موقت شوند.

اگر درمان های استاندارد درد مزمن پایین کمرتان را التیام نبخشید، ممکن است طب سوزنی بتواند این کار را انجام دهد. دو گروه درمانی قابل اعتماد توصیه می کنند کسانی که چنین شرایطی دارند این کار را امتحان کنند. یک تحقیق جامع نشان داد هر دو نوع درمان طب سوزنی چه واقعی چه غیر واقعی تاثیر بیشتری از درمان های معمولی برای کمر درد هایی که بیش از سه ماه ادامه داشته دارند.
نقطه درمان: سردرد ها

طب سوزنی ممکن است بتواند سردرد های میگرنی یا حاصل از تنش را التیام ببخشد. دو تحقیق جامع در این زمینه نشان داده اند که افرادی که طب سوزنی دریافت می کردند در مقایسه با کسانی که درمان های معمول را استفاده می کردند روزهای کمتری دچار سردرد های حاصل از تنش شده اند.
نقطه درمان: فیبرومیالژیا

تحقیقاتی که تاثیر طب سوزنی روی درد فیبرومیالژیا را مورد آزمایش قرار داده اند نتایج مختلفی را شاهد بودند. در بعضی نشان داد طب سوزنی می تواند به شکل موقت درد را التیام دهد، اما در بعضی نیز چنین چیزی دیده نشد. در یک تحقیق کوچک که توسط کلینیک مایو انجام گرفت گفته شد طب سوزنی ممکن است بتواند دو مشکل دیگر فیبرومیالژیا را کاهش دهد: خستگی و اضطراب. اما روی هم رفته، هنوز به اندازه کافی مدرک وجود ندارد که بتوان ثابت کرد طب سوزنی برای التیام فیبرومیالژیا موثر است.
نقطه درمان: درد آرتروز

موسسه ملی آرتریت و بیماری های عضلانی – اسکلتی و پوستی می گوید: طب سوزنی می تواند در کنار درمان های عادی آرتروز مفید واقع شود. و برخی از تحقیقات کاملا مورد اعتماد اخیرا نشان داده اند که طب سوزنی می تواند درد آرتروز زانو را التیام ببخشد. با این حال تحقیقات بیشتری نیاز است تا بتوان کاملا تاثیر طب سوزنی بر آرتروز را ثابت کرد.

طب سوزنی آزمایش شده و با قرص های استروئید برای درد دست و بازو حاصل از سندروم تونل کارپ مقایسه شده است. محققان تایوانی به یک گروه از افراد مورد آزمایش در بیش از یک ماه هشت مرتبه طب سوزنی دادند و این گروه در مقایسه با گروهی که فقط قرص استفاده می کردند برای مدت طولانی تری درد را اساس نکردند. با اینکه تحقیقاتی مانند این امید بخش است، اما تحقیقات بیشتری نیاز است تا بتوان به صورت قطع گفت طب سوزنی روی سندروم تونل کارپ تاثیر گذار است.
نقطه درمان: درد دندانی

برخی تحقیقات نشان داده، طب سوزنی می تواند درد حاصل از کشیدن دندان یا جراحی آن را التیام ببخشد. درد دندان یکی از مواردی است که بسیاری معتقدند نسبت به طب سوزنی جواب می دهد.
نقطه درمانی: دیگر درد ها

مردم تا به حال از طب سوزنی برای التیام درد گردن، درد عضلانی، درد آرنج، گرفتگی های قاعدگی، استفاده کرده اند و به این امید دارند که بتوانند با این کار از داروها و عوارض جانبی آنها پرهیز کنند. سازمان بهداشت جهانی لیستی از 28 موقعیت که توسط طب سوزنی قابل درمان هستند را ایجاد کرده است. تحقیقات مختلف برای اثبات کاربرد طب سوزنی همچنان ادامه دارد.
تقویت کننده درد کش ها

طب سوزنی زمانی که در کنار مسکن ها و یا دیگر درمان ها مانند ماساژ به کار گرفته می شود می تواند تاثیر بیشتری در التیام درد داشته باشد. طب سوزنی می تواند نیاز به دارو را کاهش دهد و کیفیت زندگی کسانی که از درد مزمن رنج می برند را بالا ببرد.
نقطه درمانی: تهوع

انجام طب سوزنی روی نقاط مشخصی از مچ دست می تواند نشانه های تهوع و استفراغ را حتی بعد از استفاده از داروهای درمان سرطان یا جراحی کاهش دهد. محققان 10 روش طب سوزنی را – از جمله، سوزن، تحریک الکتریکی و طب فشاری – با داروهایی که مانع تهوع یا استفراغ می شوند مقایسه کردند و متوجه شدند طب سوزنی در این مورد کار می کند.
طب سوزنی و سرطان

از آنجایی که طب سوزنی می تواند درد، تهوع و استفراغ را کاهش دهد، بنابراین افرادی که دچار نشانه های سرطان هستند یا شیمی درمانی می کنند می توانند از آن کمک بگیرند. طب سوزنی حتی می تواند به کنترل گر گرفتگی های حاصل از سرطان پستان نیز کمک کند. برای این کار ابتدا با پزشک خود مشورت کنید و سپس زیر نظر کسی طب سوزنی انجام دهید که سابقه کار با بیماران سرطانی را داشته باشد.
طب سوزنی و باروری

ستارگانی مانند سلن دیون و ماریا کری با انجام طب سوزنی – برای درمان عدم باروری – در واقع به آن اعتبار دادند، چون به آنها در بارداری کمک کرد. تحقیقات نشان می دهد طب سوزنی می تواند اثر درمان ناب

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید