هر روز!
هر روز!

راه های درمان شپش سر چیست؟ شپش مو نوعی حشره

راه های درمان شپش سر چیست؟ شپش مو نوعی حشره

راه های درمان شپش سر چیست؟
شپش مو نوعی حشره انگلی و بدون بال است که در هر سنی می تواند بر روی سر، مژه و ابروها یافت شود. این حشره روزانه چندین بار از خون انسان تغذیه می کند و نمی تواند مدت زیادی بدون تماس با پوست بدن زنده بماند و فقط از طریق تماس مستقیم منتقل می شود. طول این حشره کوچک 3-2 میلی متر است و از رنگ صورتی نیمه شفاف تا رنگ سیاه، تنوع رنگ دارد.
راه های درمان شپش سر چیست؟ : راه های درمان شپش سر چیست؟
: راه های درمان شپش سر چیست؟

به گزارش : شپش های سر دارای سه جفت پا هستند که این پاها از ناخن های خاصی برای خزیدن و حرکت در امتداد موها تشکیل شده است.

شپش سر غالبا در کودکان خردسال و مهدکودک و در دانش آموزان دوران ابتدایی شیوع دارد. این بیماری با تماس نزدیک سر و بوسیله ی استفاده مشترک از کلاه، شانه، روسری و سنجاق بین کودکان منتقل می شود. در صورت ابتلا فرزند شما به این بیماری، بقیه افراد خانواده نیز در معرض خطر ابتلا قرار می گیرند. شپش سر مشکلی خطرناکی نیست، اما می تواند باعث خارش شدید و غیرقابل تحمل شود.
احتمال ابتلا به شپش در تمامی افراد فارغ از سن، جنسیت، سطح اجتماعی و اقتصادی، رنگ پوست، رنگ مو، بلندی و کوتاهی مو و مذهب وجود دارد. دو راه ساده ای که باعث انتقال شپش می شود شامل موارد زیر است:


نکته: جالب است بدانیم شپش های سر انسان نمی توانند در موهای حیوانات خانگی ادامه زندگی دهند.


در ابتدای شروع درمان، همه ی لباس ها و ملحفه های خود را در آب داغ و بهمراه پاک کننده ها بشویید. این کار نه تنها به فرآیند درمان کمک می کند، بلکه جلوی انتقال شپش سر به سایر افراد خانواده را نیز می گیرد.


چند نکته اساسی در هنگام درمان شپش سر
نکته 1: در زمان ابتلا به این بیماری هرگز از شانه های پلاستیکی برای شانه زدن موهای خود استفاده نکنید و بجای آن از شانه فلزی برای شانه زدن هر بخش از موی خود استفاده کنید. بعد از اتمام شانه زدن، شانه استفاده شده را در آب صابون قرار دهید و خوب آن را شستشو دهید تا شپش های آن کشته شوند.
نکته 2: روش های درمان شپش سر را هر سه روز یکبار، به مدت دو هفته اجرا کنید تا تمام شپش ها کشته شوند. زیرا طول دوره زندگی هر شپش حدودا 12 روز است و اگر این کار تکرار نشود، امکان تخم گذاری و رشد مجدد شپش ها وجود دارد. هر شپش بالغ ماده می تواند روزانه هشت تخم بگذارد و بعد از جفت گیری توانایی تخم گذاری به 56 تخم در روز هم می رسد. اندازه تخم ها در حدود 0.3 در0.8 میلیمتر می باشد که بیشتر شبیه به دانه های شن هستند. تخم ها با کمک ترشح شپش های ماده به رشته های مو متصل می شوند و بدین گونه تخم ها به مو می چسبند.
نکته 3: به خاطر داشته باشید اگر پس از دوبار درمان مجددا به شپش سر مبتلا شدید، این بدان معنی است که فرد مبتلای درمان نشده ای در نزدیکی شما وجود دارد. بهرحال با ابتلای مجدد، دو دوره درمان مجدد لازم است.

گرداوری: مجله اینترنتی ستاره

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید