هر روز!
هر روز!

رسانه ها به معرفی مفاخر کشور کمک کنند/ مرزهای منطقه ای

رسانه ها به معرفی مفاخر کشور کمک کنند/ مرزهای منطقه ای

رسانه ها به معرفی مفاخر کشور کمک کنند/ مرزهای منطقه ای در اطلاع رسانی برداشته شده است
: رسانه ها به معرفی مفاخر کشور کمک کنند/ مرزهای منطقه ای در اطلاع رسانی برداشته شده است
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، محمود اسعدی، دبیر سلسله همایش های «چهره های ماندگار»، خود نیز چهره ای شناخته شده در حوزه مدیریت رسانه است. دکتر اسعدی که از دیرباز ید طولایی در دبیری همایش های مهم دارد این روزها افزون بر اشتغالات علمی به عنوان «دبیر علمی» در تکاپوی برگزاری چهارمین همایش بین المللی «مدیریت رسانه» است.
به گزارش : وی با دغدغه «درست نویسی در رسانه ها و مطبوعات»، از طراحان اعطای «جایزه درست نویسی» به مطبوعات نیز به شمار می رود؛ جایزه ای که در کنار مزایای پرشمارش می تواند نقش مهمی در حراست از زبان فارسی داشته باشد.
دکتر اسعدی تا کنون بیش از 13 جلد کتاب تألیف کرده است که در میان این کتاب ها، «ابر می بارید و باران نه!» که یکی از سه مجموعه داستانی اوست نیز به چشم می خورد. او افزون بر «مدیریت رسانه» در حوزه های جامعه شناسی فرهنگی و ارتباطات نیز یکی از متخصصان و مدرسان برجسته کشور محسوب می شود.
مشروح گفتگوی خبرنگار مرآت با دکتر محمود اسعدی را در ادامه می خوانید.
مرآت- آقای دکتر اسعدی! یکی از آخرین اقدامات مهم شما برپایی نمایشگاه آثار چهره های ماندگار در تیرماه بود. آیا افزون بر این نمایشگاه، اقدام نظام مند دیگری برای معرفی آثار چهره های ماندگار صورت خواهد گرفت؟
همانطور که اشاره کردید، نخستین نمایشگاه آثار چهره های ماندگار هنرهای تجسمی ایران با حضور چهره های شاخص این حوزه در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد. در این نمایشگاه آثار اساتیدِ بنام رشته های خوشنویسی و نقاشی و نقاشیخط همچون استاد فرشچیان، امیرخانی، افجه ای، سلحشور، محبوبی، صادقی، اخوین، احصایی و کابلی به نمایش درآمد. در کنار این نمایشگاه، پرتره های 240 شخصیت که تا کنون به عنوان چهره های ماندگار شناخته شده اند در معرض دید عموم گذاشته شد.
استان ها برای برپایی نمایشگاه اعلام آمادگی کنند
برگزاری این نمایشگاه با هماهنگی بخش خصوصی در دیگر شهرهای ایران و جهان تداوم پیدا خواهد کرد و ما تلاش می کنیم بدین واسطه چهره های ماندگار را بیش از پیش به مردم معرفی کنیم. استان هایی که استطاعت، تمایل و امکانات برپایی این نمایشگاه را دارند می توانند با ما ارتباط برقرار کنند تا ما هماهنگی های لازم برای برپایی نمایشگاه را به انجام برسانیم.
مرآت- ممکن است بسیاری از مردم با برندگان جایزه نوبل آشنایی بیشتری نسبت به چهره های ماندگار ایران دارا باشند. آیا این به معنای شکست نسبی پروژه «چهره های ماندگار» نیست؟
درست است که همایش چهره های ماندگار مدتی است که به دلایل گوناگون، تعطیل شده است اما این همایش جزو معدود برنامه هایی بود که در دل مردم رسوخ کرد و مردم با آن ارتباط برقرار کردند. بسیاری از چهره های ماندگار شناخته شده هستند. کمتر کسی است که استاد محمود فرشچیان را نشناسد. البته این شخصیت ها در مقایسه با هنرمندان سینما و ورزشکاران کمتر شناخته شده اند اما ما در حال فرهنگ سازی هستیم تا شخصیت های علمی-فرهنگی بزرگمان بیش از پیش شناخته شوند.
رسالت رسانه ها در معرفی مفاخر و چهره های ماندگار به مردم
رسالت رسانه های مکتوب و دیجیتال و نیز رسانه ملی در این حوزه بسیار مهم است. رسانه ها هم باید کمک کنند تا این چهره ها به مردم شناسانده شوند. نکته دیگر این که من پایان نامه هایی حتی در مقطع دکترا در حوزه جامعه شناسی و روان شناسی دیده ام که موضوع آن ها مقایسه چهره های ماندگار با برندگان جایزه نوبل است و اگر بخواهیم علمی صحبت کنیم باید ببینیم نتایج این دست پایان نامه ها چیست.
ماهنامه «چهره های ماندگار» را بخوانید
ما به سهم خودمان در معرفی چهره های ماندگار کوشیده ایم. ماهنامه «چهره های ماندگار» که چهار سال است به اهتمام خود من منتشر می شود، تلاش دارد که چهره های ماندگار را بیش از پیش به مردم بشناساند. ما در جدیدترین شماره این ماهنامه دکتر مهدی محقق را که یکی از مفاخر کشور هستند، معرفی کرده ایم. من برنامه ای تحت عنوان «فرزانگان» در رادیوفرهنگ داشتم که با موضوع معرفی این مفاخر پنج شنبه شب ها به طور مرتب پخش میشد؛ افزون بر این صدها مستند و کتاب هم در این باره نوشته شده است.
مرآت- اگر اجازه بدهید به موضوع چهارمین همایش بین المللی مدیریت رسانه بپردازیم. یکی از ابتکارات این همایش در دومین دوره، اعطای جایزه «دکتر فرهنگی» به نویسنده پایان نامه برتر در حوزه مدیریت رسانه بود. آیا شاهد اقدامات ابتکاری از این دست در چهارمین دوره از جشنواره خواهیم بود؟
این همایش همزمان با نمایشگاه مطبوعات در آبان ماه برگزار خواهد شد. در این همایش افزون بر تداوم برنامه های پیشین، ضمن تجلیل از آقای دکتر باقر ساروخانی، استاد برجسته علوم اجتماعی و جامعه شناسی خانواده، جایزه ای به نام ایشان به دانشجویان برجسته این حوزه اعطا خواهد شد و اعطای این جایزه نیز همه ساله تداوم خواهد داشت. مقالات رسیده به این همایش در نشریات معتبر ایران منتشر خواهد شد.
من از مدیران مسئول و اصحاب رسانه استان سمنان دعوت می کنم که با مراجعه به سایت ما در این همایش شرکت کنند.
مرآت- شما پیشتر نسبت به عدم حمایت «صندوق حمایت از پژوهشگران» از پژوهشگران انتقاد کرده اید! آیا می توان از مسئولان ذیربط مطالبه کرد که بخشی از اعتبارات این صندوق به پژوهش های حوزه رسانه اختصاص پیدا کند؟
بنای ما در همایش «چهره های ماندگار» تجلیل از زندگان بود. شایسته است که

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید