هر روز!
هر روز!

رسوم اقوام ایرانی در شب های قدر : رسوم اقوام

رسوم اقوام ایرانی در شب های قدر : رسوم اقوام

رسوم اقوام ایرانی در شب های قدر
: رسوم اقوام ایرانی در شب های قدر
 
در کشور ما اقوام گوناگون زندگی می نمایند که دارای آداب و رسوم مختلفی می باشند مشابه از این آداب را برای شما نام  می بریم هر یک از اقوام ایرانی از کرد و بلوچ و فارس وعرب و ترک و ترکمن و لر و گیلکی و قشقایی و… در شب های قدر دارای آداب و آیین های ارزشمند و پرجاذبه ای میباشند که آشنایی با آن ها خالی از لطف نیست.
 
به گزارش : به گزارش تالاب:ماه مبارک رمضان، بافضیلت ترین و بابرکت ترین ماه ها هست؛ ماهی که خداوند متعال درهای رحمت خویش را بر بندگانش می گشاید و کلام او که کامل ترین برنامه هدایت و سعادت انسان هست، در این ماه بر پیامبر عظیم الشأن اسلام نازل شده هست.
 
از نیمه ماه که می گذریم، کم کم به شب های قدر که از شب های مقدس و متبرک اسلامی هست، نزدیک می شویم، این شب، شب نزول قرآن، شب فرود آمدن ملائکه و روح نیز نام گرفته هست.
 
عبادت در شب قدر برتر از عبادت هزار ماه هست؛ در این شب، مقدرات یک سال انسان ها و روزی ها، عمرها و امور دیگر مشخص میشود. ملائکه در این شب بر زمین فرود می آیند، نزد امام زمان «عج» میروند و آن چه را برای بندگان مقدر شده بر ایشان عرضه می دارند. شب زنده داری و تلاوت قرآن و مناجات و عبادت در این شب، بسیار پیشنهاد و تأکید شده هست.
 
از این رو هر یک از اقوام ایرانی از کرد و بلوچ و فارس وعرب و ترک و ترکمن و لر و گیلکی و قشقایی و… در شب های قدر دارای آداب و آیین های ارزشمند و پرجاذبه ای میباشند که آشنایی با آن ها خالی از لطف نیست.
 
ترکمن ها برای شب 27 ماه مبارک رمضان احترام خاصی قائل میباشند. در این شب برای پذیرایی از میهمانان که به دیدار می آیند، سفره های رنگین می چینند و به نام «قدر گیجه» شب قدر شادی می کنند؛
زیرا معتقدند شب قدر شب نزول قرآن بر صاحب ختمی مرتبت برای هدایت بشر هست؛ طبق آیه قرآن کریم عبادت در این شب بهتر از عبادت 1000 ماه می باشد که در آن شب قدر نباشد.
 
اضافه بر آن به اعتقاد ترکمن ها حضرت خضر «ع» بر کسانی ظاهر می شود که نیکوکار میباشند، پس گروهی که خود را مستحق زیارت آن حضرت میدانند تا وقت سحری به دیدار اقوام و دوستان میروند تا شاید بخت بیدار دیدار آن یار آشنا را بشارت دهد.
 
ضمناً در این شب خانواده هایی که قصد ازدواج و وصلت دارند، هدایا و نقل و شیرینی برای خانواده عروس می برند و این ایام را به آنان تبریک و شادباش می گویند. همینطور ترکمن ها عقیده دارند که پرداخت فطریه قبل از شب قدر ثواب بیشتری دارد، اگرچه تا پایان ماه مهلت دارند.
 
اهالی استان سمنان در شب های قدر پس از صرف افطار در مسجد محل خود حضور یافته و با خواندن قرآن و دعاهای جوشن کبیر، مجیر، افتتاح و ذکر مصیبت به شب زنده داری مبادرت می ورزند؛ زنان نیز در این شب ها خرما، انواع نان محلی، شله زرد و غیره بین عزاداران تقسیم می کنند.
 
در نقاط گوناگون استان سمنان زنان و مردان در لیالی قدر هم زمان با خواندن هر بند از دعای جوشن کبیر بر روی ظرفی از قند، نبات، نقل و یا خرما دمیده و خوردن آن را به نیت شفا و تبرک پیشنهاد می کنند؛ همینطور گره زدن بر روی نخ به هنگام خواندن دعای جوشن کبیر پس از قرائت هر بند از دعا توسط بعضی از زنان مرسوم هست.
 
در شهر شاهرود زنان همزمان با تلاوت دعای جوشن کبیر ظرفی از آب حاوی زعفران را نزد خود نگه داشته و با خواندن هر بند از دعا بر آن می دمند تا به عنوان تبرک آن را با خود به منزل ببرند.
 
در روستای جزن دامغان نیز در این شب ها دستجات زنجیرزن از مساجد و حسینیه های محل به راه افتاده و با گذر از معابر و کوچه ها به زنجیرزنی و عزاداری می پردازند.
 
به گزارش تالاب :در روستای کوه زر با فرار رسیدن ۲۱ رمضان بعضی اهالی به نیت اموات خود نان فتیر پخته و بین سایرین تقسیم می کنند.
اهالی نقاط کویری استان سمنان در روز شهادت حضرت علی «ع» از انجام فعالیت های روزمره خودداری کرده و مرسوم هست که دامداران شیر دام های خود را در این روز به فقرا و نیازمندان داده یا برای تهیه افطار و پذیرایی از نمازگزاران به مساجد محل میدهند.
 
در باور بعضی اهالی، نزول قرآن در این شب بوده و بر این زمینه بعضی تا پاسی از شب به احیاء و شب زنده داری در مساجد می پردازند؛ از این رو زنان سمنانی، گرمساری و دامغانی در این روز به جهت شادی ناشی از کشته شدن قاتل ملعون امام علی «ع» به دست و پای خود حنا می بندند؛ بعضی زنان در این روز گوش دختران خود را سوراخ کرده و برای آن ها گوشواره می خرند.
 
با فرا رسیدن شب‏هاى احیاء، مردم روزه دار گلستان با اشتیاق فراوان در مساجد حضور می یابند و مراسم احیاء را با خواندن قرآن، دعاى جوشن کبیر برپا می کنند و دسته های عزادار در مساجد به سینه زنی و عزادارى میپردازند.
 
برپایی مراسم احیا شب های قدر در مسجدها، مکان های مذهبی و در بعضی منزل ها از دیگر مراسم مشترک بین گلستانی هاست.
 
مراسم احیا مراسم احیا از لحظات روحانی و به یاد ماندنی هست که مردم این شهرستان سعی میکنند از فیض این شب ها به دور نمانند؛ در شب های احیا و شهادت امیرالمؤمنین «ع»، مردم برای احیای این شب در مساجد جمع می شدند و به خواندن دعا و مناجات می پرداختند؛ اهمیت بیداری این شب در نظر مردم، آن قدر چندان بود که با خود غذایی به مسجد می آوردند.
 
آداب و رسوم کردستانی ها در شب های قدر
برپایی مراسم اعتکاف در دهه آخر ماه رمضان و مصادف با لیالی قدر در مساجد، حفظ چهل حدیث از احادیث نبوی و جشن نزول قرآن کریم و مولودی خوانی و قصیده بردیه خوانی از دیگر آدابی هست که کردهای اهل سنت در ایام ماه مبارک رمضان به جای می آ

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید