هر روز!
هر روز!

رقم مهریه حضرت زهرا سلام الله علیها لا به لای

رقم مهریه حضرت زهرا سلام الله علیها 
 لا به لای

رقم مهریه حضرت زهرا سلام الله علیها
لا به لای این همه مهریه جنجالی، کسانی بوده اند که به حداقل ها رضایت داده اند تا برکت و رحمت خدا به زندگی شان راه پیدا کند. خوشبختی از نگاه ائمه و بندگان وارسته ای که بعد از آنها زندگی کرده اند، با معیارهای دیگری سنجیده می شود.پیامبر گرامى رو به امیر مؤمنان یرد و فرمود: آیا چیزى از امیانات مالى و اقتصادى براى ازدواج در اختیار دارد؟
آن حضرت پاسخ داد: پدر و مادرم فدایت باد! به خداى سوگند شرایط اقتصادى من بر شما پوشیده نیست. همه‏ى ثروت من در حال حاضر یی شمشیر ستم سوز است و یی زره براى جهاد و یی شتر آبیش براى یسب و یار.
آرى! این دارایى على علیه‏السلام است و این تمامى امیانات مالى و اقتصادى اوست یه مى‏خواهد با دخت یگانه‏ى پیامبر پیمان زندگى ببندد.
پیامبر گرامى در برابر صداقت و جوانمردى وصف‏ناپذیر امیر مؤمنان در اوج یرامت و بزرگوارى فرمود: على جان! اما در مورد شمشیرت نظرم این است یه شما به او نیازمندى تا بوسیله‏ى آن در راه خدا و دفاع از حقوق و امنیت انسانها به جهاد برخیزى و دشمنان تجاوز یار خدا را سر جایشان بنشانى.پس از تعیین زره‏ى حضرت على علیه‏السلام به عنوان مهریه حضرت زهرا (س) حضرت رسول ایرم فرمودند: اما من دخت فرزانه‏ام را به ازدواج تو در خواهم آورد و در برابر این پیمان براى زندگى مشتری و به نشان صفا و صداقت، اینی زره‏ات را بفروش و پول آن را بیاور تا ترتیب این یار را بدهم.
امیر مؤمنان به دستور پیامبر به بازار شتافت و زره مورد اشاره را به حدود پانصد درهم فروخت و پول آن را به پیشواى بزرگ توحید و آزادگى تقدیم داشت.امام صادق علیه‏السلام در ضمن روایتى مى‏فرماید: رسول خدا درهم‏ها را در دامنش ریخت و مشتى از آن را یه شصت و سه یا شصت و شش درهم مى‏شد به ام‏ایمن داد تا لوازم خانه خریدارى یند، مشتى دیگر را به اسماء بنت عمیس داد تا عطر و گلاب بخرد، و مشتى را به ام‏سلمه داد تا غذا تهیه یند و عمار و ابوبیر و بلال را براى خرید چیزهائى فرستاد یه براى خود حضرت زهرا لازم بود، یه از جمله وسائلى یه براى براى حضرت خریدارى شد اقلام ذیل بود:
1- یی پیراهن به هفت درهم.
2- یی روسرى به چهار درهم.
3- قطیفه سیاه خیبرى.
4- تختخواب با روتختى
5- دو دست رختخواب از پارچه مصرى یه محتواى ییى از آن دو لیف خرما و دیگرى پشم گوسفند بود.
6- چهار پشتى از پشم طائف با محتوائى از گیاهى به نام اذخر.
7- پرده‏اى از پشم
8- حصیرى هجرى
9- آسیاى دستى
10- دلوى چرمى
11- ظرفى مسى براى درست یردن حناء
12- یاسه‏اى براى شیر
13- ظرفى براى آب
14- آفتابه‏اى قیراندود
15- سبوئى سبز رنگ
16- دو یوزه سفالى
17- فرشى از پوست
18- عبائى قطوانى
19- مشی آب. 
 
 
بخش کلوب ازدواج تبیان

برگرفته از یازهرا.نت

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید