مسیر سبز
مسیر سبز

روحانی: سختگیری نکنید، مردم اخلاق‌ مدارند خبرگزاری ایسنا: رییس‌جمهور منتخب

روحانی: سختگیری نکنید، مردم اخلاق‌ مدارند
خبرگزاری ایسنا: رییس‌جمهور منتخب ملت ایران پیام مردم در انتخابات اخیر را صلح و آشتی، وحدت ملی و انسجام ملی خواند و تصریح کرد:دولت آینده باید در چارچوب رای اکثریت حرکت کند .

 رییس‌جمهور منتخب ملت ایران در سی و دومین همایش افق رسانه ملی با سلام به شهیدان، جانبازان، ایثارگران، امام شهیدان، شهدای هفتم تیر و به ویژه شهید دکتر بهشتی که به گفته وی نمونه اعتدال است، اظهار کرد: شهید بهشتی نمونه متانت، صبر، بردباری، عقلانیت، اعتدال و اخلاق بود و اگر بخواهیم در بحث اعتدال مثل اعلا و نمونه روشن نشان دهیم یکی از آنان شهید بهشتی است.

روحانی با تشکر از ملت بزرگ، حکیم، فهیم، موقع‌شناس ایران عزیز، گفت: حضور کم‌نظیر مردم با درک شرایط بین‌المللی عظمت بزرگی را در تاریخ ایران آفرید که این برگ زرین بی‌تردید همواره در یاد مردم ایران و یاد تاریخ باقی خواهد ماند.

وی با اشاره به این‌که همه مردم اعم از مرد و زن، پیر و جوان، روستایی و شهری و به ویژه جوانان و زنان نقش بسیار پررنگی در ایجاد این شکوه و عظمت داشتند، خاطرنشان کرد: منظره‌های جالبی را شاهد بودم مخصوصا در هفته آخر مانده به انتخابات که شاید صداوسیما در آن ایام نتوانست همه منظره‌ها را در معرض افکار عمومی قرار دهد اما اگر برنامه‌ها و آن حضور ضبط شده باشد پخش آنها در آینده بسیار تاثیرگذار است.

رییس‌جمهور منتخب ملت ایران با اشاره به این‌که جمعیت‌های پنجاه هزار نفری، صد و دویست هزار نفری با شور، شوق و اشتیاق در صحنه حاضر شده بودند، افزود: این حضور و نشاط یک پیروزی بود و نقطه عطفی در تاریخ کشورمان در سال‌های اخیر به حساب می‌آید.

روحانی اظهار کرد: در خلق این عظمت همه ما دست قدرت، حکمت و رحمت الهی را به خوبی مشاهده می‌کنیم و او بود که دل‌ها را به سمت این شکوه و بزرگی و حماسه هدایت کرد همچنین عنایت اهل بیت عصمت و طهارت به خوبی نمایان و مشهود بود.

وی با طرح این پرسش که چه کسی می‌توانست در عرض یک هفته این موج عظیم و بزرگ را در کشور ایجاد کند؟ گفت: شنبه و یکشنبه دنیا یک جور دیگر بود و از دوشنبه چهره جدید مردم پرشور و فهمیده و جوانان با احساس چهره جدیدی به کشور ما داد.

 رییس‌جمهور منتخب ملت ایران در ادامه با بیان این‌که نقش اصلی از آن ملت و از فداکاری، حضور، تلاش، فهم و درک مردم است، افزود: البته رهنمودهای مقام معظم رهبری از آغاز تا پایان نقش بی‌بدیل ایفا کرد.

وی افزود: از سخنرانی ایام نوروز تا صبح انتخابات تدبیر مقام معظم رهبری راه را برای حضور و حماسه باز، تسهیل و تمهید کرد و بزرگان، فرهیختگان، روشنفکران، مراجع و علما و همه و همه در این زمینه نقش داشتند.

رییس‌جمهور منتخب مردم ایران با مورد توجه قرار دادن نقش صداوسیما در این راستا، اظهار کرد: صداوسیما بی‌تردید نقش بسیار ارزشمندی داشت، برنامه‌های متنوع هم برای تشویق مردم به حضور و اصل انتخابات و اهمیت آن و هم در زمینه معرفی کاندیداها و نامزدهای انتخاباتی بود.

روحانی با بیان این‌که زوایای این حضور و نقش همه باید در همه‌پرسی‌ها و تحقیقات آینده واضح‌تر و روشن‌تر شود، گفت: بسیاری از روستاییان و نقاط دور افتاده از طریق صدا یا سیما و یا هر دو توانستند ویژگی‌های نامزدهای انتخاباتی را مورد بررسی قرار دهند و نامزد مورد نظر خود را برگزینند و انتخاب کنند.

رییس‌جمهور منتخب مردم ایران در ادامه اظهار کرد: نقش مجریان و ناظران انتخابات همچنین دولت محترم، شورای محترم نگهبان، نیروهای امنیتی به ویژه پلیس در ایجاد امنیت در سراسر کشور بسیار حائز اهمیت بود و باید از همه و همه سپاسگزاری کنیم.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این‌که در این انتخابات صندوق رای در افکار عمومی در سطح جهان و در داخل کشور به ویژه در میان افکار جوانان در جایگاه خودش قرار گرفت، گفت: شاید ما کمتر چیزی داریم که برای مشروعیت سیاسی و قانونی نظام بتواند جایگزین صندوق رای و انتخابات شود.

وی افزود: صندوق رای و انتخابات به معنای جمهوریت، اسلامیت و به معنای مشروعیت سیاسی، قانونی و مقبولیت است که البته این جایگاه و رای مردم و ولایت مردم در طول ولایت الهی و ولایت‌الله قرار دارد.

رییس‌جمهور منتخب مردم ایران خاطرنشان کرد: این انتخابات به تمام شبهات، سوال‌ها و بگو و مگوها راجع به انتخابات که راجع به مشروعیت نظام بود پاسخ داد و در واقع آب زلالی بود که بر این آیینه جمهوری اسلامی ایران که گرد و غباری فرو نشسته بود، کاملا شفاف و پاکیزه کرد و همه دنیا از نو جمهوری اسلامی ایران، ملت ایران، مردم‌سالاری دینی و دموکراسی واقعی را در این کشور مشاهده کردند.

روحانی خاطرنشان کرد: ما در منطقه پیشتاز انتخابات در تاریخ بوده‌ایم و اولین پارلمان و مجلس شورای ملی در این کشور تاسیس شد و بیش از 100 سال قبل اولین مجلس و اولین نشست نمایندگان در سال 1285 برگزار شد پس ملت ما سابقه‌ای بس طولانی در زمینه انتخابات دارد.

وی با بیان این‌که پس از انقلاب، انقلاب اسلامی جایگاه خاصی برای رای و نظر مردم قائل شد، افزود: این امام بود که بعد از 47 روز پس از پیروزی انقلاب، مردم را به پای صندوق‌های رای دعوت کرد.

رییس‌جمهور منتخب مردم ایران گفت: همه چیز ما، محصول انقلاب ما و جمهوری اسلامی ایران است و این جمهوری اسلامی برآمده از صندوق‌های رای است و امام نیز این درس را به ما آموخت که انتخاب نظام، انتخاب مسئولان و مسیر اداره کشور از آن مردم است، البته در چارچوب مقررات اسلامی که مردم ما همواره به این مقررات پایبند هستند.

حسن روحانی در ادامه سخنان خود در همایش افق رسانه اظهار داشت: این انتخابات درس‌ها و پیام‌های فراوانی برای همه داشت و در واقع این انتخابات یک فرصت استثنایی برای همه بود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید