مسیر سبز
مسیر سبز

روحانی: سپاه، سپاه همه مردم باشد خبرگزاری ایسنا: رییس‌جمهور

روحانی: سپاه، سپاه همه مردم باشد
خبرگزاری ایسنا: رییس‌جمهور گفت: تمام مردم ایران وقتی سپاه پاسداران و یک فرد پاسدار را می‌بینند، باید احساس امنیت و آرامش کنند و او را دژ مستحکم و مدافع خود بدانند.

 حسن روحانی در بیستمین مجمع سراسری فرماندهان و مسئولان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه "سپاه باید دژ مستحکم و سپاه همه مردم باشد"، گفت: سپاه متعلق به مسلمان یا غیرمسلمان شیعه یا غیرشیعه، ‌زن و مرد روستایی یا شهری باشد.

وی در ادامه به فرمایشی از امام علی(ع) اشاره کرد و گفت: تمام شهروندان بقا و استمرار حقوق شهروندی خود و جامعه اسلامی را باید در کنار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و بویژه سپاه ببیند چون جاذبه همه بزرگان کشور و همینطور زینت نظام با سپاه است و سپاه عمل و ایثار و ایستادگی‌اش زینت‌بخش نظام است.

رییس‌جمهور همچنین با تبریک میلاد امام رضا(ع) و فرارسیدن ایام دفاع مقدس اظهار کرد: این جلسه یادآور جبهه‌های غرب و جنوب و میانی کشور است که عزیزترین یاران انقلاب فدای عزت و استقلال این مرز و بوم بودند و این جلسه بوی همت‌ها،‌ خرازی‌ها‌،‌ باکری‌ها و کاظمی‌های و زین‌الدین‌ها را می‌دهد.

روحانی در ادامه خطاب به مسئولان سپاه گفت: شما افتخار سپاهی و پاسدار بودن را بر دوش دارید و سپاه پاسداران فرزند انقلابی است که فاصله زمانی با پیروزی انقلاب ندارد و از اول ساعات پیروزی انقلاب، پاسداری و ایستادگی و جهاد برای حراست انقلاب اسلامی شکل گرفت و بعدا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نامیده شد.

از روزهای اول انقلاب، پاسداران اسلام از جان مایه گذاشتند

وی با اشاره به اینکه از روزهای اول انقلاب، پاسداران اسلام از جان مایه گذاشتند، همه ایستادند و فداکاری کردند و هرجا احساس خطر شد سپاه پاسداران در خط مقدم دفاع از انقلاب حضور یافته است"، تصریح کرد: سپاه پاسداران در زمان ترورها،‌ ناامنی‌های گوشه و کنار ایران و توطئه‌های استکبار و در رأس آنها آمریکا، همیشه حضور داشته‌اند و ایستادگی کرده‌اند.

رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه "سپاه پاسداران در ایران مثل یک ارتش یا نیروی نظامی در سایر کشورها نیست"، گفت: اینکه سپاه پاسداران دارای نیروی انسانی با آموزش و پشت سر گذاشتن انواع کلاس‌های علم عمومی و نظامی است و همچنین دارای سرمایه‌ای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری نظام است، در ارتش‌های دیگر کشورهای دنیا هم وجود دارد اما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از آغاز دارای دو سرمایه معنوی و سرمایه اجتماعی بوده است که آنرا از نیروهای مسلح کشورهای دیگر متمایز می‌کند.

روحانی در توصیف سرمایه معنوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار کرد: سپاهیان در شب عملیات قبل از آنکه به نقشه نگاه کنند، به خطوط زیارت عاشورا می‌نگریستند و قبل از آنکه رمز عملیات را بیاموزند، یا حسین(ع) یا زهرا(س) آموخته بودند، پس سرمایه معنوی به مفهوم ارتش ایدئولوژیک کشورهای شرقی نیست بلکه به معنی انگیزه‌های معنوی و دینی است که عمقش تا 1400 سال قبل و تا کنار سفره یاران پیامبر و صحرای نینوا می‌رود.

اگر قضاوت مردم به تردید بیفتد، سپاه دیگر آن سپاه مدنظر امام نخواهد بود

وی با بیان اینکه "سرمایه معنوی سپاه همان است که او را محبوب دل‌ها قرار داده است"، گفت: اگر سرمایه معنوی سپاه سایش یابد و قضاوت مردم نسبت به ایثار این بهترین نیروی وفادار انقلاب روزی به تردید بیفتد، که خدا آن روز را نیاورد، سپاه دیگر آن سپاهی نیست که امام (ره) فرمود ای کاش من یک پاسدار بودم.

روحانی در ادامه با بیان اینکه "سپاه تا امروز سرمایه معنوی خود را حفظ کرده است و تا پایان هم حفظ خواهد کرد"، تصریح کرد: سرمایه معنوی سپاه به عنوان نقطه امتیاز نیروهای مسلح ما با تمام نیروهای مسلح جهان است که این معنویت را باید به همان نحوی که در جبهه‌ها بود، حفظ کرد، چون وقتی جبهه‌های و فضای معنوی رزمندگان می‌شدیم احساس آرامش و امید به انسان منتقل می‌شد و عطر حسینی را استشمام می‌کردیم.

وی با بیان اینکه "آنچه امروز دشمنان ما را می‌ترساند، هواپیما،‌ موشک و زیردریایی و تانک نیست"، خطاب به حاضران گفت: آنچه دشمن ما را می‌هراسند انگیزه‌، معنویت، خلوص و اتصال شما با خاندان اهل بیت و اتصال جبهه‌های شما به کربلای حسینی است و این امید شما و اتصال شما به آسمان و معنویت است که دشمن ندارد و شما پاسداران باید این امتیاز را حفظ کنید و حتی آن را با توجه به تجربیات فراوانتان در طول 35 سال گذشته ارتقا ببخشید.

رییس‌جمهور ادامه داد: سرمایه دیگر سپاه پاسداران، سرمایه اجتماعی است؛ یعنی سپاه پاسداران در دل مردم، با مردم و در کنار مردم است و باید دژ مستحکم و مدافع حقوق مردم باشد.

وی با بیان اینکه "سرمایه اجتماعی بزرگترین سرمایه سپاه است"، خاطرنشان کرد: بسیج چند ده میلیون سرمایه اجتماعی شماست که به معنای اعتماد مردم به سپاه و چسبندگی مردم به این نیروی مسلح مقتدر است.

روحانی با اشاره به تاکید امام(ره) مبنی بر اینکه نیروهای مسلح باید از بازی‌های سیاسی به دور باشند، اظهار کرد: سپاه مافوق و ورای جریانات سیاسی است نه در کنار و داخل جریانات سیاسی. سپاه جایگاهی برتر دارد که جایگاه کل ملت است، پس همه مردم سپاه را باید دژ و پناه خود یابند.

رییس‌جمهور با بیان اینکه "تاکید امام (ره) به دوری سپاه از بازی‌های سیاسی، از زمان روزهای جنگ بوده است"، گفت: امام از روز اول بر این نکته تاکید کردند که سپاه پاسداران باید متعلق به کل ملت ایران باشد و اگر روزی نیاز به حضور همه داشتیم آن‌کس که می‌تواند همه مردم را به نام بسیج و زیر پرچم اسلام و کشور جذب کند، سپاه است و اگر خدای نکرده روزی حادثه‌ای پیش آید بسیج،‌ از اقلیت‌های دینی و مذهبی هم دعوت می‌کند و برای حضور در جبهه نام مقلد افراد را نمی‌پرسد و چه شیعه و

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید