مسیر سبز
مسیر سبز

روحانی پای رای اصلاح‌ طلبان می‌ایستد روزنامه اعتماد: اصلاح‌طلبان از

روحانی پای رای اصلاح‌ طلبان می‌ایستد
روزنامه اعتماد: اصلاح‌طلبان از نشست با رييس‌جمهور راضي هستند البته دليلي هم براي ناراضي بودن ندارند. تا همين يك سال پيش حتي جمع شدن‌شان دور هم در يك رستوران هم پر هزينه و دردسرساز بود، حالا اما مي‌توانند همه طيف‌هاي‌شان را در نهاد رياست‌جمهوري دور هم ببينند. پس بايد خيلي راضي باشند. انتقادات‌شان به دولت هم هنوز آنقدرها جدي نشده است. به هر حال ائتلاف با رييس همين دولت بود كه آنها را به عرصه رسمي رقابت سياسي برگرداند.

دولتي‌ها البته مي‌دانند كه همين ائتلاف درهاي پاستور را به روي آنها باز كرد. پس دو طرف فعلا قدر ائتلاف يك ساله خود را مي‌دانند، ائتلافي كه خيلي‌ها منتظر ظهور مجدد آن در اسفند 94 هستند. علي شكوري‌راد، نماينده مجلس ششم معتقد است كه هر اتفاقي هم بيفتد، مجلس دهم در اختيار اصلاح‌طلبان خواهد بود، به شرط آنكه آنها دل به اختلافات اصولگرايان براي پيروزي خوش نكنند. روايت او از جلسه مشترك اصلاح‌طلبان و رييس‌جمهوري در گفت‌وگو یی از تفسير رويكردهاي دولت آغاز شد و به بحث انتخابات مجلس دهم كشيد. خلاصه اينكه شكوري‌راد در سخنان خود اطمينان داده است كه دولت يازدهم پاي راي اصلاح‌طلبان خواهد ايستاد.

شما در جلسه رييس‌جمهوري با فعالان سياسي و چهره‌هاي اصلاح‌طلب حضور داشتيد. فراتر از اينكه اصلاح‌طلبان عموما اين طور اقدامات را حركت‌هاي مثبتي مي‌دانند، چه ارزيابي‌اي از اين نشست مشترك داريد؟

اين دومين جلسه‌يي بود كه در اين فرم برگزار مي‌شد. يك ماه پيش هم يك جلسه مشابه و بسيار مفصل‌تر از نظر زمان و محدودتر از نظر تعداد شركت‌كنندگان برگزار شد. آن جلسه هم جلسه خيلي خوبي بود و به نظر مي‌رسيد كه همدلي بسيار زيادي بين اصلاح‌طلباني كه در جلسه بودند با رييس‌جمهوري وجود داشت. اين جلسه هم همين‌طور بود، مضافا بر اينكه يك ضيافت افطار هم داشت كه فضاي صميمانه بيشتري را بين حاضران ايجاد مي‌كرد. به نظر مي‌رسد كه اصلاح‌طلبان در مورد دولت اجماع عمومي دارند و اين را مي‌شد در اصلاح‌طلبان شركت‌كننده در اين جلسه ديد و صحبت‌هايي كه صورت گرفت يك همدلي را نشان مي‌داد و اگر نكاتي هم به صورت انتقاد يا انتظارات اصلاح‌طلبان مطرح مي‌شد در مسير بهتر شدن كارهاي دولت بود.

آقاي روحاني در صحبت‌هاي خود تاكيد واضحي داشتند بر اينكه به وعده‌هاي خودشان پايبند هستند كه بيان اين حرف‌ها از جانب رييس‌جمهور، بدون اينكه وارد مصاديق شوند براي اصلاح‌طلبان اطمينان‌بخش بود يعني اين اطمينان را به جمع مي‌داد كه ايشان گرفتار فشار كارهاي روزمره دولت نيستند و به تعهدات و عهدي كه در هنگام اخذ راي با مردم بستند پايبند هستند. اين فضاي خوبي ايجاد مي‌كرد. من احساس مي‌كنم بيش از مباحثي كه در جلسه مطرح شد، به منصه ظهور رسيدن اين همدلي اصلاح‌طلبان با آقاي رييس‌جمهور مهم بود كه در آنجا تجلي پيدا كرد كه پشتوانه‌يي باشد براي آقاي روحاني و دولت ايشان كه كار را پيش ببرند.

رييس‌جمهوري قبل از اين جلسه يك ديدار مشابه با فعالان سياسي و چهره‌هاي سرشناس اصولگرا داشت. به نظر شما مطالباتي كه جريان اصلاح‌طلبي از آقاي رييس‌جمهور دارد با مطالبات و درخواست‌هايي كه جريان اصولگرا دارد چه تفاوت‌ها و شباهت‌هايي با هم دارند؟ چون به هر حال آقاي روحاني هم به طور موازي در تلاش است تا هر دو جريان را به خود نزديك كند.

خاستگاه آقاي روحاني همين است. خاستگاه پيشين ايشان ظهور در جريان اصولگرا بوده و در انتخابات مورد حمايت اصلاح‌طلبان قرار گرفتند. ايشان به پشتوانه آن سابقه با جريان اصولگرا در ارتباط هستند و به پشتوانه آن راي با اصلاح‌طلبان. طبيعتا اين دو پشتوانه هم براي آقاي رييس‌جمهور پشتوانه مهم و سرنوشت‌سازي است. طبيعي است كه آقاي روحاني بخواهد به گونه‌يي حركت كند كه بخواهد هر دوي اين پشتوانه‌ها را تا جاي امكان حفظ كند. ما اين را مي‌دانيم كه در انتخابات سال گذشته حاميان آقاي روحاني اصلاح‌طلبان بودند و اصولگرايان نامزدهاي ديگري داشتند.

ما اصراري نداريم كه بگوييم آقاي روحاني در زمره اصلاح‌طلبان است و اصراري هم نداريم بر اين حرف و گفتن آن هم فايده‌يي ندارد. آقاي رييس‌جمهور در جايگاه خودشان هستند كه مي‌توانند اثربخش باشند و ما اين را هم متوجه هستيم كه هر تعداد از اصولگرايان كه توسط آقاي رييس‌جمهور پوشش داده شوند، كمك مي‌كند به بهتر شدن كار دولت. چنين شرايطي براي اصلاح‌طلبان خيلي هم خوب است چون اصلاح‌طلبان يكپارچه پشت سر ايشان هستند و حاميان اصلي دولت هم در جريان اصلاحات قرار دارند. مطمئنا حضور بخشي از اصولگرايان در اين جريان مي‌تواند پشتوانه دولت براي كار اجرايي را تقويت كند.

البته طبيعي است كه انتظار نداريم جذب اصولگرايان به قيمت از دست دادن برنامه‌ها و اهداف باشد و رييس‌جمهور نشان داده است كه در اين زمينه تا الان هوشمند عمل كرده است. ايشان همچنان كه اهداف را تعقيب مي‌كنند مشغول تشكيل بيشترين پشتوانه براي خودشان هستند. اين از نظر ما نكته مثبتي است. ما نگران اينكه آقاي رييس‌جمهور قسمتي از جريان اصولگرا را به خودشان نزديك كنند نيستيم و اتفاقا اين را يك نكته مثبت و سازنده مي‌دانيم.

خب اين نظر اصلاح‌طلبان درباره نزديكي اصولگرايان به آقاي روحاني و احتمالا همكاري متقابل اين جريان با دولت است. اما به هر حال به نظر مي‌رسد كه جريان اصولگرا خواسته‌هايي از آقاي روحاني و دولت ايشان داشته باشد كه با خواسته‌هاي شما در جريان اصلاحات متفاوت است. بحث بر سر همين تفاوت‌ها و احتمالا شباهت‌هايي است كه بين مطالبات جريان اصلاح‌طلب از دولت و جريان اصولگرا وجود دارد.

مطالبات ما مطالبات جديدي نيست. ما مي‌گوييم همان چيزهايي كه آقاي رييس‌جمهور در انتخابات وعده‌ كرده‌اند را محقق كنند. طبيعتا اصولگرايان هم نمي‌توانند از رييس‌جمهور بخواهند كه وعده‌هاي خودشان را فراموش كنند. به صورت كلي بايد بگويم

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید