مسیر سبز
مسیر سبز

روند صعودی قیمت خودرو در بازاری راکد! روزنامه دنیای اقتصاد:

روند صعودی قیمت خودرو در بازاری راکد!
روزنامه دنیای اقتصاد:  افزایش تدریجی قیمت‌ها در بازار خودرو در حالی همچنان ادامه دارد که فعالان بازار از رکود خرید و فروش در بازار خبر می‌دهند.

با توجه به گفته‌های فعالان بازار به نظر می‌رسد تنها چیزی که در بازار همچنان تحرک خود را حفظ کرده است، افزایش قیمت‌ها است؛ زیرا نه خرید و فروش جریانی دارد و نه کاهش قیمتی رخ می‌دهد.

این افزایش قیمت‌ها در واقع واکنش بازار به حرف‌ها و گمانه‌هایی‌است که مطرح می‌شوند. می‌توان گفت حساسیت بازار خودرو به حرف‌ها و گمانه‌ها از آخرین ماه‌های سال گذشته آغاز شد؛ یعنی زمانی که صحبت از آزادسازی قیمت‌ها به میان آمد. از همان زمان قیمت خودرو در برابر هر حرف یا گمانه‌ای سیر صعودی در پیش می‌گرفت حتی افزایش نرخ ارز نیز در افزایش قیمت‌ها بی‌تاثیر نبود.

 این حساسیت بازار خودرو تا کنون نیز ادامه پیدا کرده است تا آنجا كه صحبت‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت از عملی نبودن کاهش قیمت‌ها بیش از قیمت‌های فعلی، بار دیگر بازار را با شوک قیمتی همراه کرد. اینگونه بود که بازار خودروهای داخلی طی دو هفته گذشته بین یک و نیم تا 3 میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرد. حالا؛ اما با وجود اعلام دولت و خودروسازان مبنی‌بر ثابت ماندن قیمت‌ها تا پایان سال، بازار خودرو شاهد افزایش قیمت قطره چکانی است.

بر همین اساس؛ هر چند به نظر می‌رسید با کاهش معاملات در ماه محرم قیمت‌ها ثابت بمانند، اما با وجود کاهش معاملات در این مدت بازار از افزایش قیمت برخی مدل‌ها در هفته گذشته خبر می‌دهد. حالا بازار خودروی کشور دچار عارضه عجیبی شده است، افزایش قیمت‌ها در کنار رکود خرید و فروش.

هرچند رکود خرید و فروش در بازار به انتظار مشتریان برای کاهش قیمت‌ها باز می‌گردد، اما با وجود مناقشاتی که بر سر تعیین قیمت خودرو میان وزارتخانه و شورای رقابت وجود دارد، به نظر می‌رسد تا روشن شدن سرنوشت قیمت خودرو همچنان راه زیادی باقی مانده باشد. هر چند به نظر می‌رسد با برنده شدن وزارت صنعت در بحث قیمت‌گذاری اگر قیمت‌ها افزایش نیابند، کاهش هم نخواهند یافت. تجربه بازار این را نشان می‌دهد که قیمت‌ها تنها طی چند روز افزایش نجومی پیدا می‌کنند؛ اما برای اندکی کاهش قیمت شاید ماه‌ها زمان لازم باشد.

اما قیمت خودروهای وارداتی به علت ثبات نرخ ارز طی هفته گذشته تغییر چندانی نداشته است. ثبات قیمت وارداتی‌ها در حالی است که نرخ ارز طی هفته‌های گذشته با اندکی کاهش همراه بوده است؛ اما بازار وارداتی‌ها تا کنون در مقابل این کاهش، واکنشی از خود نشان نداده است. به گفته فعالان بازار خرید و فروش وارداتی‌ها چندان داغ نیست و وضعیت بازار به رکود خرید و فروش نزدیک است.

افزایش قیمت‌های نیم میلیونی در بازار

با نگاهی به قیمت خودروهای داخلی می‌توان متوجه شد که این بازار بعد از رشد قیمت ناگهانی که طی هفته گذشته و در پی اظهارات وزیر به وجود آمد هنوز کوتاه نیامده و افزایش قیمت‌ها در آن همچنان ادامه دارد.

خانواده پژو 206 که حالا مدت‌ها از توقف تولید محصولات آن در ایران می‌گذرد، طی هفته گذشته با افزایش قیمت همراه بوده است. آن طور که از بازار خبر می‌رسد هر کدام از تیپ‌های 2 و 5 این خودرو با 500 هزار تومان افزایش قیمت به ترتیب به 38 و 38 میلیون و 500 هزار تومان رسیده‌اند. تیپ V9 این خودرو در حالی روی قیمت 50 میلیون تومان ثابت بوده که دیگر صندوق دار این خانواده یعنی V8 با افزایشی 500 هزار تومانی به 39 میلیون تومان رسیده است. V20 نیز به بهای خود در بازار افزوده و با رشدی 500 هزار تومانی به قیمت 37 میلیون تومان رسیده است.

اما تندر ایران خودرو در حالی روی 36 میلیون تومان باقی مانده است که مدل پارس خودرویی آن با افزایشی 500 هزار تومانی با قیمت 37 میلیون و 500 هزار تومان در بازار معامله می‌شود. تندر E1 اما کاهشی نیم میلیون تومانی داشته و هم‌اکنون 33 میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارد.

پژو 405 در مدل بنزینی و دوگانه سوز خود بدون تغییر بوده و به ترتیب روی 27 میلیون و 800 هزار تومان و 29 میلیون تومان باقی مانده است.

پارس سال، اما 500 هزار تومان افزایش قیمت داشته و هم‌اکنون 36 میلیون تومان معامله می‌شود.

سمند ال.ایکس از هفته گذشته روی 28 میلیون تومان باقی مانده و رانا نیز ثبات خود روی قیمت 32 میلیون تومان را حفظ کرده است.

پراید روی مرز 20 میلیون

خانواده پراید نیز از افزایش قیمت‌ها بی‌نصیب نمانده است، برهمین اساس مدل پرطرفدار این خودرو؛ یعنی پراید 111 قیمت 18 میلیون و 800 هزار تومانی هفته گذشته را پشت سر گذاشت و به 19 میلیون تومان رسید. مدل 131 و 132 این خانواده نیز هر کدام با افزایشی 200 هزار تومانی به ترتیب به 17 میلیون و 700 هزار تومان و 17 میلیون و 500 هزار تومان رسیدند. تیبا نیز که روزگاری قرار بود خودرویی 20 میلیون تومانی برای مشتری‌های بازار باشد هم‌اکنون در بازار 22 میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارد که از رشد قیمت 500 هزار تومانی آن خبر می‌دهد.

مونتاژی‌های بازار؛ اما بر خلاف خودروهای داخلی با ثبات قیمت همراه بوده‌اند. ماکسیما همچنان روی 115 میلیون تومان است و تیانا نیز روی 141 میلیون تومان باقی مانده است. ویتارای اتومات 130 میلیون تومان قیمت دارد و مدل دنده‌ای آن نیز با قیمت 126 میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود. مگان نیز در مدل آپشن دار خود روی 89 میلیون تومان ثابت مانده است.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید