مسیر سبز
مسیر سبز

زايـــمان سخت‌ترين كار دنيا نيست اگـر خودتان بخواهيد زايمان كار

زايـــمان سخت‌ترين كار دنيا نيست اگـر خودتان بخواهيد 
 زايمان كار

زايـــمان سخت‌ترين كار دنيا نيست اگـر خودتان بخواهيد
زايمان كار راحتي نيست و مسلما درد هم دارد، اما لازم نيست از اين درد بترسيد. بسياري از خانم‌ها آن قدر از درد زايمان وحشت دارند كه ترجيح مي‌دهند بي‌هوش شوند و زير تيغ جراحي سزارين بروند اما زايمان طبيعي را تجربه نكنند؛ اما متخصصان بار‌ها از مزاياي زايمان طبيعي نسبت به سزارين گفته‌اند و اين روز‌ها هم روش‌هايي براي كنترل درد زايمان پيشنهاد شده است. در ادامه دكتر مريم تقوي‌صفا متخصص زنان و زايمان براي‌مان مي‌گويد كه چطور زايمان راحت‌تري داشته باشيم.


ورزش كردن

ورزش‌كردن در دوران بارداري فوايد زيادي دارد از جمله اينكه نمي‌گذارد وزن‌تان خيلي بالا برود. در ضمن از افسردگي‌هاي دوران بارداري هم پيش‌گيري مي‌كند، اما تحقيقات جديد نشان داده زنان بارداري كه هفته‌اي 3‌بار و هر بار 50 دقيقه حركات ايروبيك در آب را انجام مي‌دهند، هنگام زايمان درد كمتري دارند.‌ بهتر است با پزشك متخصص زنان خود مشورت كنيد و اگر نظر او مساعد بود، زيرنظر مربي آگاه و با تجربه حركات ايروبيك را انجام دهيد. لازم نيست مدت انجام حركات طولاني باشد؛ تنها 30 دقيقه تمرينات ايروبيك در روز كافي است.


با شروع درد زايمان شال و كلاه نكنيد!

همهمه و شلوغي بيمارستان، بيماران و جيغ‌هاي ديگر مادران در حال زايمان، نمي‌گذارد آرامش داشته باشيد. بنابراين معمولا متخصصان زنان از بيمار خود مي‌خواهد با شروع درد زايمان به بيمارستان نيايند. البته حتما اگر دردتان شروع شد به پزشك معالج‌تان زنگ بزنيد. او مطمئنا به شما خواهد گفت تا زماني كه كيسه آب‌تان پاره نشده، فاصله انقباضات كمتر از 5 دقيقه يك‌بار نشده يا دردتان واقعا غيرقابل تحمل نشده به بيمارستان مراجعه نكنيد و در منزل بمانيد.‌ ماندن در خانه همچنين باعث مي‌شود داروهايي را كه نياز نداريد به شما ندهند، مثلا داروهايي كه پروسه زايمان را كوتاه‌تر مي‌كنند، ولي باعث تشديد و غيرقابل تحمل‌تر شدن دردهاي زايمان مي‌شوند. (‌آمپول‌هاي فشار)


تكنيك‌هاي تن آرامي

با شروع درد زايمان مهم‌ترين قسمتي را كه مي‌توانيد آرام كنيد، ذهن‌تان است. اگر از درد و زايمان بترسيد، عصبي مي‌شويد. اين حالت درد را شديدتر مي‌كند و همين درد بيشتر، عصبي‌ترتان مي‌كند.‌ بين هر دو درد بهتر است آرامش داشته باشيد و از اينكه اكنون درد نداريد لذت ببريد نه اين‌كه به درد چند دقيقه قبل‌تان بيانديشيد و خودتان را اذيت كنيد.


خوراكي

از زمان شروع درد ديگر بايد پرخوري را كنار بگذاريد. تنها يك خوراكي مختصر بخوريد كه در طول اين چند ساعت انرژي كافي داشته باشيد، اما يادتان باشد سراغ غذاهاي چرب و دير هضم نرويد، زيرا پر بودن معده سبب حالت تهوع و استفراغ در طول زايمان مي‌شود. به علاوه انقباض شديد عضلات و تنفس شديد آب بدن‌تان را كم مي‌كند. محققان دريافته‌اند تزريق وريدي مايعات طول فرايند زايمان را تا يك ساعت كاهش مي‌دهد.‌ بهتر است با شروع دردتان در منزل مايعات كافي بنوشيد؛ در بيمارستان هم به محض تشنگي تيم پزشكي و پرستاران را مطلع كنيد.


تنفس

براي اينكه آرامش خود را حفظ كنيد بايد به نفس كشيدن‌تان دقت كنيد، درست انگار در كلاس ورزش هستيد و مربي تاكيد مي‌كند هنگام بلند‌كردن وزنه‌ها نفس عميق بكشيد. تنفس عميق و با تمركز باعث كاهش درد و استرس‌هاي شما مي‌شود.‌ از اينكه هنگام نفس كشيدن صداهاي عجيب غريب از دهان‌تا‌ن در بيايد، خجالت نكشيد.‌ بهتر است به جاي فرياد‌هاي پشت هم و عصبي، نفس‌هاي عميق بكشيد و با صدايي بم ناله كنيد. اين روش گلو را تنگ و فشرده مي‌كند، البته اگر زايمان ‌اول‌تان است ممكن است نتوانيد اين روش را پياده كنيد در هر صورت هر جور كه راحتيد صداي‌تان را بيرون بدهيد.


آب‌درماني

آب گرم مي‌تواند درد زايمان را به‌مراتب كاهش دهد؛ حتي بخار آب گرم هم نقش بسزايي در كاهش درد زايمان و آرامش بخشيدن به مادر دارد.‌ مي‌توانيد به محض شروع درد دوش آب گرم بگيريد يا دوش دستي را روي پشت و قسمت‌هايي از تن‌تان كه درد مي‌كنند، بگيريد.


ماساژ

شايد ماساژ را دست كم بگيريد و اصلا حين زايمان متوجه اثراتش نشويد، اما همين كه همسرتان شقيقه‌ها، پشت، دست‌ها يا پاهاي‌تان را ماساژ دهد، احساس بي‌پناهي و تنهايي كه حين زايمان به شما دست مي‌دهد، برطرف خواهد شد.


تحرك

راه رفتن و پيچ و تاب خوردن هم درد را تسكين مي‌‌دهد هم به روند زايمان‌ كمك مي‌كند، زيرا در اين حالت نيروي جاذبه زمين به نفع شما خواهد بود و به چرخيدن و تكان خوردن بچه كمك مي‌كند. در بيمارستان مرتب مي‌خواهند معاينه‌تان ‌كنند و براي تزريق دارو، شما را بي‌تحرك نگه مي‌دارند و نمي‌گذارند راه برويد. در اين حالت مي‌توانيد همان طور كه روي تخت دراز كشيده‌ايد، دست‌ها و پاهاي‌تان را حركت دهيد يا بلند شويد و روي لبه تخت بنشينيد يا به لبه‌اي تكيه دهيد.


خواب و استراحت كافي

اگر از آن دسته زناني هستيد كه بيش از 8 ساعت در روز كار مي‌كنيد، مسئوليت خانه هم بر دوش‌تان است و استراحت كافي هم نداريد، بايد بگوييم هنگام زايمان حسابي درد خواهيد كشيد.‌ در دوران بارداري هرچه بيشتر استراحت كنيد هنگام زايمان راحت‌تر خواهيد بود. محققان دانشگاه كاليفرنيا دريافته‌اند زناني كه در دوران بارداري كمتر از 6 ساعت در شبانه روز مي‌خوابند درد زايمان بسيار سخت و شديدتري دارند و به احتمال 5/4 برابر ديگر مادران باردار به عمل سزارين نياز پيدا مي‌كنند. اگر بزرگي شكم نمي‌گذارد شب‌ها راحت بخوابيد مي‌توانيد بالشي را زير كمر و پاهاي‌تان قرار دهيد تا درد اين نواحي كمتر شود. همچنين در اين دوران به وضعيت‌هاي نافرم و همچنين روي كاناپه، مبل راحتي و صندلي‌هايي كه پشتي متحرك دارند، نخوابيد.


اگر قرار است با عمل سزارين فارغ شويد به

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید