هر روز!
هر روز!

زیکا جدیدترین ویروس تهدید کننده جنین و کودکان : زیکا

زیکا جدیدترین ویروس تهدید کننده جنین و کودکان 
 : زیکا

زیکا جدیدترین ویروس تهدید کننده جنین و کودکان
: زیکا جدیدترین ویروس تهدید کننده کودکان زیکا نام  ویروسی نسبتاً جدید که ناقل اصلی آن پشه است، این ویروس موج نگرانی تازه ای را در جهان به راه انداخته است. و مهمترین علت این نگرانی ها، اثر مخرب آن بر سیستم اعصاب جنین و همچنین شیوع سریع این ویروس است.
به گزارش : به گزارش گلفان به نقل از شبکه خبری سی ان ان، مارگارت چان، رییس سازمان بهداشت جهانی روز دوشنبه یکم فوریه 2015 با اعلام وضعیت اضطراری عمومی، شیوع این ویروس را “رویدادی محیرالعقول” خواند.این مورد خود دلیلی است برای توجه بیشتر به سلامتی کودکان قبل از تولد. پشۀای به نام “آئدس آئِژیپتی” عامل اصلی انتقال ویروس خطرناک زیکا است. در حال حاضر در دست کم 24 کشور جهان گسترش یافته است. سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که در آمریکای جنوبی در طول یک سال آینده 3 تا 4 میلیون نفر به این ویروس مبتلا شوند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده آمریکا به زنان هشدار داده که به کشور های آمریکای جنوبی سفر نکنند. وخامت اوضاع به گونه ای است که مسئولان بهداشتی کشورهای آمریکای جنوبی به زنان هشدار داده اند که تا دو سال آینده باردار نشوند.
: زیکا جدیدترین ویروس تهدید کننده جنین و کودکان
زیکا
زیکا چیست و چرا جدی است؟ زیکا ویروسی نسبتا جدید که هم خانواده ویروسهای تب زرد، غرب نیل، چیکونگونیا و دنگو است.تنها تفاوت آن این است که هنوز واکسنی برای این بیماری کشف نشده است.
زیکا به خاطر ارتباط خطرناکی که با میکروسفالی دارد موجبات نگرانی جهانی را فراهم آورده است. میکروسفالی یک اختلال عصبی است که باعث می شود نوزاد با سری به طور غیرعادی کوچک به دنیا بیاید. این امر باعث اختلالات رشدی شدید و غیرقابل جبران و حتی مرگ شود.
در برزیل، از ماه نوامبر (آبان) تاکنون 404 مورد تایید شده از میکروسفالی در نوزادان گزارش شده است. برای مقایسه، باید بدانید که عدد نوزادان دچار میکروسفالی در برزیل برای کل سال 2014، تنها 146 مورد بوده است. تاکنون 15 نوزاد بر اثر میکروسفالی مرده اند که 5 عدد از این مرگها مربوط به زیکا بوده است. در حال حاضر علت 56 مرگ دیگر تحت بررسی قرار دارند و مسئولان در حال بررسی 3670 مورد مشکوک دیگر هستند.
همچنین بر اثر ویروس زیکا شیوع سندروم گیلین-بار (Guillain-Barre) در چندین کشور گزارش شده است. این سندروم یک اختلال ایمنی نادر است که می تواند به فلج شدن فرد مبتلا منجر شود و بعضاً جان بیماران را تهدید می کند.
علائم ویروس زیکا در بیشتر مردم به صورت ملایم ظهور پیدا می کند و شامل تب، سردرد، خارش و قرمزی چشم می شود. متاسفانه مسئله مهمی که این بیماری را بسیار خطرناک کرده است این است که، 80 درصد مبتلایان به زیکا، اصلاً متوجه داشتن بیماری نمی شوند. این موضوع به خصوص در زنان باردار بسیار نگران کننده است، چرا که این ویروس از طریق مایع آمنیوتیک به جنین در حال رشد منتقل می شود.
پزشکان متخصص بیماری های ویروسی اظهار می دارن که” آنچه در حال حاضر می دانیم این است که ویروس زیکا به جنین منتقل می شود. این مورد در رابطه با بیماری های عفونی چیز تازه ای نیست، اما برای این ویروس یک قابلیت جدیدی است.” دکتر فاسی این موضوع را تایید می کند و می گوید: “این وضعیتی بسیار ویژه و غیر عادی است. چرا که تا جایی که می دانیم دیگر اعضای خانوادۀ فلاوی ویروس ها این گونه نیستند. شما این قابلیت را در ویروسهای دنگو، غرب نیل یا چیکونگونیا نخواهید دید.”
ابتدا پشۀ آئدس (پشه ناقل این بیماری) فرد دارای ویروس فعال را نیش زده و سپس ویروسی را که از فرد مبتلا گرفته با نیش زدن به دیگران انتشار می دهد. افراد آلوده در دورانی که دچار علائم زیکا هستند، خود به ناقل بدل می شوند.این بیماری می تواند از روشهایی مانند رابطه جنسی، فرآورده های خون، انتقال از مادر به جنین شیوع پیدا کند. ولی مهمترین ناقل این بیماری همان پشه ها هستند.
ویروس زیکا در حال حاضر در چه بخشهایی از جهان گسترش پیدا کرده است؟ در حال حاضر در بولیوی، باربادوس، کلمبیا، اکوادور، جمهوری دومینیکن، ال سالوادور، هاییتی، هندوراس، پاراگوئه، ویرجین آیلندز ایالات متحده  گینۀ فرانسوی، گوادولوپ، گواتمالا، گویان، مارتینیک، پانامه، پورتوریکو، سن مارتین، سورینام، ساموا، و ونزوئلا شیوع پیدا کرده است.
چگونه می توانید از خود در برابر زیکا مراقبت کنید؟ هیچ درمان یا واکسنی برای زیکا وجود ندارد، تنها راه محافظت فعلی در برابر ویروس زیکا دوری از مسافرت به مناطقی است که ویروس فعال در آنها گزارش شده است. چنانچه به کشوری سفر می کنید که ویروس زیکا در آن شیوع پیدا کرده  است، اقدامات لازم برای پیشگیری از گزیده شدن توسط پشه ها را در پیش بگیرید؛ این اقدامات عبارتند از: پوشیدن لباس مناسب مانند شلوار بلند و پیراهن آستین بلندی که ضخامت مناسب برای پیشگیری از نیش پشه را داشته باشد و همچنین استفاده از دفع کننده های پشه و خوابیدن در محیطهای دارای کولر و پنجره.
در صورتی که به ویروس زیکا مبتلا شدید، تا یک هفته اجازه ندهید پشه شما را نیش بزند، تا از گسترش ویروس به دیگران جلوگیری شود.مانند همه پشه ها پشه آئدس آژیپتی ماده، ناقل اصلی زیکا است و روز را برای نیش زدن ترجیح می دهد و بیشتر در محیط داخل خانه نیش می زند. بسته نگاه داشتن درها و پنجره ها برای جلوگیری از ورود پشه ضروری است.
اقداماتی که برای پیشگیری از زیکا در حال انجام است؟ محققان و پژوهشگران به سختی مشغول کار هستند تا واکسن موثری برای زیکا بسازند. به گفتۀ پزشکان متخصص ویروس شناسی: مهم است که بدانیم این واکسن را امسال و حتی چند سال آینده نخواهیم داشت پس در این شرایط تنها راه پیشگیری مراقبت از خود خواهد بود.خالی کردن آبهای راکد، تنها اثرگذاری کوچکی دارد، چرا که تخلیۀ همه آبگیرهای ت

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید