iTech news
iTech news

سازه هرمی شکل قزاقستان احتمالا از بعضی سازه‌ های مصری

سازه هرمی شکل قزاقستان احتمالا از بعضی سازه‌ های مصری

سازه هرمی شکل قزاقستان احتمالا از بعضی سازه‌ های مصری قدیمی‌ تر است
باستان‌شناسان در منطقه‌ی ساری‌آرکا در نزدیکی شهر کاراگاندا در کشور قزاقستان موفق به کشف معبدی باستانی شده‌اند که احتمال می‌رود برای یک پادشاه تاریخی یا رهبر قبیله ساخته شده باشد. سرپرست تیم تحقیقاتی در مورد کشف انجام شده می‌گوید:بر اساس تجربیات موجود در مورد بناهای یادبود، می‌توان سن بنای کشف شده را بیش از ۳ هزار سال تخمین زد. در طول هفته‌ی آینده داخل معبد مورد کاوش قرار می‌گیرد و کشفیات ما به موزه‌ی شهر فرستاده می‌شوند. این بنا با استفاده از سنگ ساخته شده که به کمک دال‌ها در قسمت بیرون مستحکم شده است.
بر اساس تجربیات موجود در مورد بناهای یادبود، می‌توان سن بنای کشف شده را بیش از ۳ هزار سال تخمین زد. در طول هفته‌ی آینده داخل معبد مورد کاوش قرار می‌گیرد و کشفیات ما به موزه‌ی شهر فرستاده می‌شوند. این بنا با استفاده از سنگ ساخته شده که به کمک دال‌ها در قسمت بیرون مستحکم شده است.
مراحل کاوش هنوز در جریان است و نمی‌توان به صورت دقیق در مورد اطلاعات منتشر شده اظهار نظر کرد. با این حال به نظر می‌رسد هدف از ساخت این بنا همچون بناهای موجود در مصر برای یادبود پادشاه زمان است. هرم کشف شده ارتفاعی برابر با ۲ متر و طولی برابر با ۱۴ تا ۱۵ دارد که هرمی کوچک در مقایسه با نمونه‌های مشابه خود به حساب می‌آید.
سازه‌ی کشف شده از نظر طراحی بیرونی به نوعی جدید به نظر می‌رسد. برخلاف اهرام جیزه در مصر، هرم قزاق از ۶ لایه تشکیل شده که در قسمت بالایی به سطحی صاف می‌رسد و شکل نهایی یک مثلث را پیدا نمی‌کند.

متاسفانه داخل معبد قبلا به غارت رفته و تنها یک سری اشیا مثل سفال‌ یا چاقو باقی مانده، هنوز در مورد جسد یا اجساد دفن شده اطلاعاتی منتشر نشده است.
بر اساس شواهد عمر هرم کشف شده به بیش از ۳ هزار سال قبل و اواخر عصر برنز برمی‌گردد. با این حال این هرم قدیمی‌ترین هرم کشف شده نیست؛ در حقیقت هرم جوزر و هرم بزرگ جیزه در مصر نزدیک به هزار سال قدیمی تر هستند. برای تعیین دقیق عمر هرم قزاقستان به زمان بیشتری احتیاج است.
کشف انجام شده می‌تواند ابعاد جدیدتری از تمدن Begazy-Dandybai را در ناحیه‌های قزاقستان، ترکمنستان و ازبکستان روشن کند.
محققین حدس می‌زنند این معبد برای دفن افراد مهم و بالای جامعه مثل پادشاه کاربرد داشته است. کاوش در منطقه تازه شروع شده و باید برای شنید اخبار بیشتر و اطلاعات دقیق‌تر صبر کرد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید