هر روز!
هر روز!

سالروز شهادت دکتر بهشتی +زندگینامه : سالروز شهادت دکتر بهشتی

سالروز شهادت دکتر بهشتی +زندگینامه : سالروز شهادت دکتر بهشتی

سالروز شهادت دکتر بهشتی +زندگینامه
: سالروز شهادت دکتر بهشتی +زندگینامه
یران :سید محمد حسینی بهشتی متولد ۲ آبان ۱۳۰۷ در  و درگذشتهٔ ۷ تیر ۱۳۶۰ در تهران است.وی معروف به شهید بهشتی، سیاست مدار و فقیه ایرانی و اولین رئیس دیوان عالی کشور بود.

بنا به گزارش : شهید سید محمدحسین بهشتی در دوم آبان 1307 هجری شمسی در اصفهان چشم به جهان گشود. پدرش، سید فضل الله، مردی روحانی و از مدرسین حوزه علمیه اصفهان بود و گاهی برای اقامهٔ نماز جماعت به روستاهای اطراف می رفت. وی از چهار سالگی به مکتب رفت و در اندک زمانی قرائت قرآن و خواندن و نوشتن را آموخت و با ورود به دبیرستان به دلیل علاقه به تحصیل علوم­ دینی، مدرسه را رها و در سال 1321 وارد حوزه علمیه شد. در سال 1325 یعنی در هجدهمین بهار زندگی خود به قم عزیمت کرد و در کنار تحصیل علوم دینی، در سال 1327 موفق به دریافت دیپلم ادبی در امتحانات متفرقه شد. در همان سال، وارد دانشکده الهیات معقول و منقول شد و در سال 1330 با دریافت درجه لیسانس به قم بازگشت و در دبیرستان حکیم نظامی مشغول تدریس زبان انگلیسی شد. در سال 1331 ازدواج نمود که حاصل این پیوند، دو پسر و دو دختر بود. وی در سال 1333، دبیرستان دین و دانش قم را تأسیس نمود و تا سال 1342 سرپرستی آن را برعهده داشت. در فاصله سال‏های 1335 تا 1338، دوره دکترای فلسفه الهیات را گذراند سپس، با شرکت فعال در مبارزات سال‏های 41 و 42 از سوی ساواک مجبور به عزیمت از شهر قم به تهران گردید. این شهید راست­قامت تاریخ به پیشنهاد و درخواست آیت‏ الله حائری‏ رحمه­ الله و آیت‏ الله میلانی ‏رحمه­ الله به هامبورگ عزیمت و سرپرستی مسجد و تشکل مذهبی جوانان آن شهر را عهده‏ دار و به فعالیت‏ های عمیق دینی و فرهنگی پرداخت. در طی این مدت سفرهایی به عربستان، سوریه، لبنان، ترکیه و عراق(به منظور دیدار امام ‏رحمه ­الله) انجام داد.
سرانجام در سال 1349، به ایران بازگشت و به فعالیت‏ های علمی، فرهنگی و سیاسی روی آورد. در این مدت، چندین بار توسط ساواک دستگیر و روانه زندان شد. در آذرماه 1357 به فرمان امام خمینی ‏رحمه ­الله شورای انقلاب را تشکیل داد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره به عنوان ایدئولوگ و لیدر در صحنه‏ های سیاسی، اجتماعی به فعالیت می‏ پرداخت. حزب جمهوری اسلامی را با هدف تربیت و شناسایی نخبگان سیاسی فرهنگی پایه‏ گذاری نمود. در تدوین قانون اساسی به عنوان نایب رئیس مجلس خبرگان ایفای نقش می‏کرد. پس از استعفای دولت موقت در سال 1358، مدتی به عنوان وزیر دادگستری و سپس، از سوی امام خمینی‏ رحمه ­الله به ریاست دیوان عالی کشور منصوب گردید. شهادت وی سرانجام در حین انجام وظیفه در این سمت ‏بود که در شامگاه 7 تیر سال 1360 در حین سخنرانی در تالار حزب جمهوری اسلامی بر اثر انفجار ساختمان حزب توسط منافقین به همراه کاروان 72 نفره خود به خیل عظیم شهدای کربلا پیوست.
آموزش مواضع از حزب چه می دانیم اقتصاد اسلامی اهمیت شیوهٔ تعاون بانکداری و قوانین مالی اسلام باید و نبایدها بررسی و تحلیلی از جهاد، عدالت، لیبرالیسم، امامت بهداشت و تنظیم خانواده پنج گفتار التوحید فی القرآن توکل از دیدگاه قرآن حج در قرآن حق و باطل خدا از دیدگاه قرآن دکتر شریعتی، جستجوگری در مسیر شدن ربا در اسلام رسالت دانشگاه و دانشجو روش برداشت از قرآن سرود یکتاپرستی سلسله درسهای اسلامی - مسأله مالکیت سلسله درسهای اسلامی - شناخت شناخت از دیدگاه فطرت شناخت از دیدگاه قرآن طرح لایحهٔ قصاص مبارزهٔ پیروز مبانی نظری قانونی اساسی محیط پیدایش اسلام مکتب و تخصص نقش آزادی در تربیت کودکان نقش تشکیلات در پیشبرد انقلاب اسلامی ایران نماز چیست؟ وظائف انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا در برابر جوانان مسلمان ویژگی های انقلاب اسلامی ایران

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید