مسیر سبز
مسیر سبز

سخنان رهبر انقلاب در اجلاس بیداری اسلامی خبرگزاری ایسنا: رهبر

سخنان رهبر انقلاب در اجلاس بیداری اسلامی
خبرگزاری ایسنا: رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: موضوع «بیداری اسلامی» امروزه در صدر فهرست مسائل جهان اسلام و امت اسلامی است؛ پدیده‌ شگرفی که اگر باذن‌اللَّه سالم بماند و ادامه یابد، قادر خواهد بود سربرآوردنِ تمدن اسلامی را در چشم‌اندازی نه چندان دوردست، برای امت اسلامی و آنگاه برای جهان بشریت رقم زند.

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای صبح امروز در اجلاس جهانی «علمای امت و بیداری اسلامی» در تهران افزودند: آنچه امروز در برابر چشم ماست و هیچ انسان مطّلع و هوشمندی نمی‌تواند آن را انکار کند، آن است که اکنون اسلام از حاشیه معادلات اجتماعی و سیاسی جهان خارج شده و در مرکز عناصر تعیین‌کننده حوادث عالم، جایگاهی برجسته و نمایان یافته است و نگاه تازه‌ای را در عرصه زندگی و سیاست و حکومت و تحولات اجتماعی عرضه می‌کند و این در دنیای کنونی که پس از شکست کمونیزم و لیبرالیزم، دچار خلأ عمیق فکری و نظری است، پدیده‌ای مهم و پرمعنی به شمار می‌رود. این نخستین اثری است که حوادث سیاسی و انقلابی در شمال آفریقا و منطقه عربی، در مقیاس جهانی بر جای گذاشته است و خود مبشّر حقایق بزرگتری است که در آینده اتفاق خواهد افتاد.

ایشان خاطرنشان کردند: بیداری اسلامی که سخنگویان جبهه استکبار و ارتجاع حتّی از به زبان آوردن نام آن نیز پرهیز می‌کنند و می‌ترسند، حقیقتی است که اکنون تقریباً در سراسر دنیای اسلام می‌توان نشانه‌های آن را دید. بارزترین نشانه آن، اشتیاق افکار عمومی و بویژه در قشرهای جوان، به احیاء مجد و عظمت اسلام و آگاه شدن آنان از ماهیت نظام سلطه بین‌المللی و آشکار شدن چهره وقیح و ستمگر و مستکبر دولتها و کانونهایی است که بیش از دویست سال شرق اسلامی و غیراسلامی را در زیر پنجه‌های خونین خود فشرده و با نقاب تمدن و فرهنگ، هستی ملتها را دستخوش قدرت‌طلبیِ بیرحمانه و تجاوزگرانه خود کرده‌اند.

رهبر معظم انقلاب با تاکید بر اینکه "ابعاد این بیداری مبارک بسی گسترده و دارای امتدادی رمزگونه است"، تصریح کردند: آنچه از دستاوردهای نقد آن در چند کشور شمال آفریقا دیده شد، می‌تواند دلها را به نتایج بزرگ و شگرف آینده به اطمینان برساند. همواره تحقق معجزگون وعده‌های الهی، نشانه‌ امیدبخشی است که تحقق وعده‌های بزرگتر را نوید میدهد. حکایت قرآن از دو وعده‌ای که خداوند به مادر موسی داد، نمونه‌ای از این تاکتیک ربوبی است.

ایشان یادآور شدند: در آن هنگامه‌ دشوار که فرمان به آب افکندن صندوق حامل نوزاد داده شد، خطاب الهی وعده فرمود که «انّا رادّوه الیک و جاعلوه من المرسلین». تحقق وعده اول که وعده کوچکتر و مایه دلخوشی مادر بود، نشانه تحقق وعده رسالت شد، که بسی بزرگتر و البته مستلزم رنج و مجاهدت و صبر بلندمدت بود: «فرددناه الی امّه کی تقرّ عینها و لا تحزن و لتعلم انّ وعد اللَّه حقّ». این وعده حق، همان رسالت بزرگ است که پس از چند سال تحقق یافت و مسیر تاریخ را تغییر داد. نمونه دیگر، یادآوری قدرت فائقه الهی در سرکوب مهاجمان به بیت شریف است، که خداوند به وسیله پیامبر اعظم، برای تشویق مخاطبان، به امتثال امر: «فلیعبدوا ربّ هذا البیت» به کار می‌برد و می‌فرماید: «أ لم یجعل کیدهم فی تضلیل». یا برای تقویت روحی پیامبر محبوبش و باور وعده: «ما ودّعک ربّک و ما قلی»،(5) از یادآوری نعمت معجزگون: «أ لم یجدک یتیما فأوی. و وجدک ضالّا فهدی» بهره می‌گیرد و چنین نمونه‌هایی در قرآن بسیار است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: آن روز که اسلام در ایران پیروز شد و توانست دژ آمریکا و صهیونیزم را در یکی از حساسترین کشورهای این منطقه‌ بسیار حساس فتح کند، اهل عبرت و حکمت دانستند که اگر صبر و بصیرت را به کار گیرند، فتوحات دیگر پی‌درپی فرا خواهد رسید، و فرا رسید.

ایشان همچنین تاکید کردند: واقعیتهای درخشان در جمهوری اسلامی که دشمنان ما بدان اعتراف می‌کنند، همه در سایه اعتماد به وعده الهی و صبر و مقاومت و استمداد از خداوند به دست آمده است. مردم ما همواره در برابر وسوسه ضعفایی که در مقاطع اضطراب‌انگیز، ندای: «انّا لمدرکون» سر می‌دادند، نهیب زده‌اند که: «کلاّ انّ معی ربّی سیهدین». امروز این تجربه‌ای گرانبها در دسترس ملتهایی است که در برابر استکبار و استبداد قد علم کرده و توانسته‌اند حکومت‌های فاسد و گوش‌به‌فرمان و وابسته به آمریکا را سرنگون ساخته یا متزلزل کنند.

مقام معظم رهبری خاطرنشان کردند: ایستادگی و صبر و بصر و اعتماد به وعده: «و لینصرنّ اللَّه من ینصره انّ اللَّه لقویّ عزیز» خواهد توانست این مسیر افتخار را تا رسیدن به قله تمدن اسلامی، در برابر امت اسلامی هموار کند.

ایشان در افتتاحیه اجلاس علما و بیداری اسلامی خطاب به جمع حاضر افزودند: اکنون در این جلسه‌ مهم که جمعی از علمای امت از کشورها و مذاهب گوناگون اسلامی در آن حضور یافته‌اند، شایسته می‌دانم به بیان چند نکته لازم در مسائل بیداری اسلامی بپردازم. اولین مطلب آن است که نخستین امواج بیداری در کشورهای این منطقه که همزمان با آغاز ورود پیشقراول‌های استعمار آغاز شد، غالباً به وسیله علمای دین و مصلحان دینی پدید آمد. نام رهبران و شخصیتهای برجسته چون سیدجمال‌الدین و محمد عبده و میرزای شیرازی و آخوند خراسانی و محمود الحسن و محمدعلی و شیخ فضل‌اللَّه و حاج آقا نوراللَّه و ابوالاعلی مودودی و دهها روحانی معروف بزرگ و مجاهد و متنفذ از کشورهای ایران و مصر و هند و عراق در صفحات تاریخ برای همیشه ثبت و ضبط است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) خاطرنشان کردند: در دوران معاصر هم نام درخشان «امام خمینی» عظیم چون ستاره پرفروغی بر تارک انقلاب اسلامی ایران می‌درخشد. در این میان، صدها عالم معروف و هزاران عالم غیرمعروف نیز، امروز و دیروز، نقش‌آفرین حوادث اصلاحی بزرگ و کوچک در کشورهای گو

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید