مسیر سبز
مسیر سبز

سخنرانی به روش برایان تریسی مجله

سخنرانی به روش برایان تریسی 
 
 
 
 
 مجله

سخنرانی به روش برایان تریسی
مجله موفقیت: برایان تریسی، سخنرانی فوق العاده است که با ارائه سخنرانی و نوشتن کتاب های گوناگون میلیون ها دلار سود کسب کرده است. در این مقاله، او تاکید می کندکه باید هر بخش از سخنرانی خود را دقیقا برنامه ریزی کنید و به صورت منطقی از یک مطلب به مطلب دیگر بپردازید. سخنرانی خود را آنقدر بازنویسی کنید تا کامل شود همه اینها نکات مهمی هستند. پیام آنها چیست؟ باید به مخاطبان خود احترام بگذارید و وقت آنها را تلف نکنید.

چه چیزی سخنرانی را قدرتمند می کند؟

سخنرانان بزرگ ماندگار می شوند و سخنان آنها نیز همین سرنوشت را دارند. وقتی خوب سخن بگویید، دیگران ترغیب می شوند. ارسطو معتقد بود که هیچ شخصی نمی تواند بدون فن بیان قوی، مدیریت کند. او می گفت که اثرگذاری قوی به این عوامل بستگی دارد؛ منطق، به این معنی که افکار و کلمات شما با هم سازگار باشند و در یک توالی با معنی از یکدیگر تبعیت کنند. اخلاق، به شخصیت شما برمی گردد. اگر مخاطبان شما را باور نداشته باشند، هرگز نمی توانیدآنها را قانع کنید. احساس، به این معنی است که شما باید حضار را تهییج کنید. شما باید به قلب مخاطبان راه پیدا کنید.

آلبرت محرابیان، استاد روانشناسی دانشگاه کالیفرنیا، عنوان می کند که دریافت هر پیام شنیداری به سه عامل دیگر هم بستگی دارد: واژه ها، لحن صدا و حرکات بدن. برای مخاطبان، چه یک نفر باشد و چه میلیون ها نفری که از تلویزیون شما را می بینند، کم اهمیت ترین بخش پیغام شما، مطالبی است که می گویید.پروفسور محرابیان، عنوان می کندکه کلمات تنها 7 درصد اهمیت کلی پیام را تشکیل می دهند و نحوه تاکید بر کلمات یا لحن صدا 38 درصد اثرگذاری پیام را تشکیل می دهد. نحوه ایستادن و تاثیرگذاری بدن نیز بسیار مهم است. در سخنرانی های عمومی زبان بدن شما 55 درصد اهمیت پیام را تشکیل می دهد و حیاتی ترین عنصر است. تعداد عصب هایی که از چشم به مغز می رود، 22 برابر عصب هایی است که از گوش افراد به مغز می رود. با توجه به این موضوع عجیب نیست که مغز مخاطب به آنچه می بیند خیلی بیشتر از آنچه می شنود واکنش نشان می دهد.

شناخت مخاطب

سخنرانان بزرگ، مخاطبان خود را به گونه ای می شناسند که یک شطرنج باز صفحه شطرنج خود را. بسیاری از این مطالعات حتی قبل از گرد هم آمدن مخاطبان انجام می شود. نحوه سخنرانی در حضور مخاطبان را در ذهن خود برنامه ریزی کنید. آنها چه کسانی هستند؟ اغلب آنها زن هستند یا مرد، ثروتمند هستند یا فقیر، پیر هستند یا جوان؟ شغل آنها چیست؟ درباره موضوع سخنرانی شما تا چه حد آگاهی دارند؟ ارزش های پایه ای آنها کدامند؟ از خود چنین سوالاتی را بپرسید. اصطلاحات مخصوص مخاطبان را یاد بگیرید. تلاش کنید مانند آنها سخن بگویید. هر چه بیشتر آنها را بشناسید، بهتر می توانیدبا آنها ارتباط برقرار کنید.

فرمول «ن - د - م - ن»

یک کاغذ سفید بردارید. عنوان سخنرانی خود را بالای آن بنویسید. هدف سخنرانی خود را در یک جمله بیان کنید. حالا پشت و روی کاغذ را با آمارها، حقایق، افکار و ایده های مربوط به آن موضوع پر کنید. ممکن است برای این کار کاغذهای زیادی لازم داشته باشید. وقتی همه موارد را روی کاغذ نوشتید، نکات مورد نظر را سازماندهی کنید. مهمترین آنها را مشخص کنید. حالا آماده اید که از فرمول چهار قسمتی «ن - د - م ن» استفاده کنید تا به هر فکری ساختار بدهید:

1- نظریه: حقیقت یا عقیده اصلی را بیان کنید؛ مثلا «امروز بهترین روز برای ثروتمند شدن شما است».

2- دلایل: دلایل مربوط به انتخاب این نظریه را مشخص کنید. «اکنون به نسبت دوره های گذشته، فرصت های مناسب تری برای ثروتمند شدن وجود دارد.»

3- مثال: برای برجسته کردن نکته مورد نظر از یک یا دو مثال روشنگر استفاده کنید: «اینترنت. کسب و کارهای کوچک. متخصصان. افرادی که در این حوزه سودهای کوچک و بزرگ به دست می آورند. نتیجه؟ امروزه در دنیا حدود 9 میلیون میلیونر وجود دارد. اقتصاددانان پیش بینی کرده اند که این تعداد در دو سال آینده به 12 میلیون نفر می رسد.»

4- نظریه: به دیدگاه اولیه برگردید و برای تاکید بیشتر آن را مجددا بیان کنید. «آیا آماده اید ثروتمند شوید؟ پس آماده شوید؛ چون شما هم می توانیدثروتمند شوید.»

به منظور ترغیب مخاطبان، از شیوه برف پاک کن استفاده کنید. نکته اولیه مورد نظر خود را مشخص کنید و آن را با یک داستان یا شرح مصور دنبال کنید؛ سپس نکته دوم را با نقل قول های مربوط به آن بپرورانید. نکته سوم را با شواهد و تاییدیه های منطقی ادامه دهید. این روش باعث فعال شدن دو طرف مغز می شود. بخش چپ مغز واقعیت ها را پردازش می کند و بخش راست مغز احساساتی را که با داستان ها و مثال ها به وجود آورده اید.

ارائه ترغیب کننده

مطالبی که برای شروع سخنرانی انتخاب می کنید، شرایط را برای شما مهیا می کند. ابتدا از حضارت برای حضورشان تشکر کرده و خبری را اعلام کنید یا به تاریخ رجوع کرده و یک حادثه مهم مرتبط را بیان کنید. می توانید چیزی بگویید که همه را حیرت زده کند یا مطالب خود را با لطیفه ای آغاز کنید؛ البته اگر استعداد لطیفه گویی ندارید، بهتر است این کار را انجام ندهید. در طول ارائه مطالب، شمرده و قدرتمند صحبت کنید. هنگام سخنرانی گاهی مکث کنید. این سکوت ها اثر سخنان شما را بیشتر می کند. مشتاق باشید و با انرژی صحبت کنید. اگر سخنرانی شما طولانی است؛ آن را به 8 قسمت تقسیم کنید؛

1- شروع: توجه همه را جلب کنید.

2- مقدمه: موضوع بحث و دلیل اهمیت آن را بیان کنید.

3- اولین نکته: بحث را شروع کنید و موضوع را بپرورانید.

4- انتقال به نکته بعدی: موضوعات را به شکلی منطقی و به آرامی عوض کنید.

5- دومین نکته: موضوع مورد نظر خودتان را تقویت کنید.

6- انتق

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید