مسیر سبز
مسیر سبز

سخنگوی اشتون: آماده‌ لغو تحریم‌ها هستیم روزنامه کیهان: سخنگوی

سخنگوی اشتون: آماده‌ لغو تحریم‌ها هستیم
روزنامه کیهان:  سخنگوی اشتون گفت: به منظور دستیابی به توافق نهایی با ایران طی یک سال، در راستای برگزاری دیدارهایی با ایران گام برمی‌داریم.

 مایکل‌مان در گفت‌وگو با روزنامه الرای العام، چاپ کویت در پاسخ به این سؤالات که بعد از توافق ژنو گام بعدی چیست؟ و آیا زمان بعدی شش ماه دیگر است؟ و آیا مواضع مهمی وجود دارد که شما قصد اشاره به آن را دارید؟ بیان کرد: ما از نتایج ژنو 2 و توافقی که همه طرف‌ها آن را امضا کردند، بسیار خوشحال شدیم.

 همه از این مذاکرات پیروز خارج شدند بدون اینکه غالب و مغلوبی وجود داشته باشد. اداره خوب این مذاکرات از سوی کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا موجب از بین رفتن موانع شد چرا که جدی بود و او به همراه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران توانست فضای اعتماد متقابل را ایجاد کند که این مسئله تاثیر مثبتی در نتایج ممتاز مذاکرات داشت.

وی ادامه داد: در حال حاضر ما باید پیگیر (مذاکرات) باشیم و گام‌های اولیه توافق را از ناحیه اتحادیه اروپا که تحریم‌های سختی را تحمیل کرده، پیگیری کنیم. ما آماده‌ایم تحریم‌ها علیه مسایل مختلف از جمله پتروشیمی، معادن سنگ‌های گران‌قیمت و دیگر چیزها را در توافقنامه اول امضاء شده، متوقف کنیم.

همچنین آماده‌ایم قانون مناسبی را در ضمن مجموعه اتحادیه اروپا برای تضمین اجرایی شدن این توافقنامه وضع کنیم اما ما منتظر اجرای این مساله تا زمان وفای به عهد طرف ایرانی و تثبیت تعهداتش از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهیم بود چرا که قرار است بازرسان آژانس هشتم و نهم دسامبر (17 و 18 آذر) از رآکتور آب سنگین اراک بازدید کنند.

مان افزود: بعد از اطمینان از تعهد طرف ایرانی و ارائه گزارش به ما از سوی آژانس و تاکید بر اجرای تعهدات بر اساس توافقات میان ما، همه چیز با سرعت زیادی رو به جلو حرکت خواهد کرد و هیئت وزیران اتحادیه اروپا به منظور موافقت با قانون مناسبی برای لغو تحریم‌ها نشستی را برگزار خواهد کرد. نمی‌توانم بگویم که همه اینها چه زمانی محقق خواهد شد و چقدر زمان خواهد برد چرا که ما جدول زمانی مشخصی را تعیین نکردیم ولی با طرف ایرانی برای تعیین زمان‌های بعدی دیدارها طی هفته‌های آینده در تماسیم.

سخنگوی اشتون در پاسخ به این سؤال که آیا گزارش آژانس آغاز لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا خواهد بود، گفت: باید گام‌های طرفین ایرانی و گروه‌های بین‌المللی یک همزمانی داشته باشد از این رو تماس‌های پی‌درپی و متعددی وجود خواهد داشت تا اطمینان حاصل شود که هر یک از طرفین به تعهدات مورد امضاء خود، عمل می‌کند.

در رابطه با اتحادیه اروپا کارها به سرعت انجام خواهد شد. معتقدم آمریکا هم گام‌ها را دنبال خواهد کرد. در رابطه با خود ما هم باید بگویم تحریم‌هایی که اتحادیه اعمال کرده است پیچیده نیست بلکه روشن است همچنین تعامل با آن و تلاش برای از بین بردن آن براساس توافقنامه امضاء شده، بسیار آسان خواهد بود. به گزارش ایسنا وی در پاسخ به این سؤال که آیا طی شش ماه آینده ملاقات‌های دیگری انجام خواهد شد؟ اظهار کرد: طی شش ماه آینده چندین بار با یکدیگر ملاقات خواهیم کرد و طی آن برای توافق نهایی با ایران نیز گفت‌وگو خواهیم کرد.

مان درباره جدیت ایران و غرب در توجه به اجرای توافقنامه ژنو بیان کرد: توافقنامه اول روند کلی توافقنامه نهایی را مشخص کرده است و تنها گام اولیه‌ای را که اجرای آن الان آغاز شده، مشخص نکرده است. معتقدم ایران جدی است و ما دلیلی برای فکر کردن به عکس آن نداریم. اگر به نتیجه مثبتی که طی نشست ژنو 2 حاصل شده، نگاه کنیم درمی‌یابیم که امروز طرف‌ها به یکدیگر اعتماد دارند و در آینده هم بر آن تکیه دارند امری که ما را به سوی یک توافق نهایی از امروز تا یک سال سوق می‌دهد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید