هر روز!
هر روز!

سرایت عفونت های بیمارستانی به بدن بیماران : سرایت عفونت

سرایت عفونت های بیمارستانی به بدن بیماران : سرایت عفونت

سرایت عفونت های بیمارستانی به بدن بیماران
: سرایت عفونت های بیمارستانی به بدن بیماران
: سرایت عفونت های بیمارستانی به بدن بیماران سالیانه باعث مرگ و میر بسیاری از بیماران در بیمارستان ها می شود. بیماری که برای درمان یک بیماری جزئی به بیمارستان مراجعه می کند ممکن است پس از مدتی بستری در بیمارستان به عفونت های بیمارستانی مبتلا شود.
 
به گزارش : چطور می شود عفونت را شناسایی کرد؟ بیماران چنانچه بیش از 3 تا 5 روز در بیمارستان بستری باشند تا حد بسیار بالایی در معرض ابتلا به عفونت های بیمارستانی هستند. این نوع عفونت در بیماران با علائم مختلفی بروز می کند که بارزترین و معمول ترین علامت آن تب و لرز است و به نوعی علامتی دال بر عفونت خونی به شمار می رود. احتمال ابتلا به این میکروب ها در بخش مراقبت های ویژه بیش از هر بخش دیگری مشاهده می شود به طوری که احتمال ابتلای بیمارانی که در این بخش ها بستری می شوند بین 70 تا 80 درصد است و همین خطر مرگ و میر را بالا می برد. همچنین خطر مرگ و میر ناشی از عفونت های بیمارستانی در بیشتر کشورها بین 10 تا 15 درصد است.
 
عفونت های بیمارستانی چرا اتفاق می افتد؟ مساله عفونت در محیط بیمارستان کمی عجیب نیست؟ عفونت های بیمارستانی برخاسته از میکروب هایی است که در محیط های بیمارستانی زندگی می کنند و به دلیل مساعد بودن شرایط محیط زیست رشد می کنند و تکثیر می شوند. این عفونت پس از پذیرش بیمار در بیمارستان، معمولا 48 یا 72 ساعت بعد یا طی دوره ای مشخص 10 تا30 روز پس از ترخیص بیمار اتفاق می افتد و در زمان پذیرش بیمار وجود نداشته است.
 
در صورتی که به دنبال اعمال جراحی، در بدن بیماران جسم خارجی کار گذاشته شود (Implant)، عفونت بیمارستانی می تواند تا یک سال بعد هم روی بدهد و علاوه بر بیماران، کارکنان و عیادت کنندگان را هم مبتلا کند. هر یک از اعضای بدن می تواند در بیمارستان، دچار عفونت شود ولی در بین انواع عفونت های بیمارستانی، عفونت دستگاه ادراری (42 درصد)، عفونت دستگاه تنفسی تحتانی (11 درصد ) پنومونی (15 تا 20 درصد)، عفونت ناشی از زخم جراحی (24 درصد) و عفونت دستگاه گردش خون (5 تا 10 درصد)، از اهمیت خاصی برخوردارند.
 
طبق بررسی های انجام شده، عفونت ادراری، شایع ترین و پنومونی کشنده ترین عفونت بیمارستانی محسوب می شوند، اگرچه در بعضی از مراکز، عفونت بیمارستانی دستگاه گردش خون، علت اصلی مرگ بیماران است. این قبیل میکروب ها تا حدی مهلک و خطرناک هستند و رعایت نکردن نکات بهداشتی و مراقبتی برای مبتلایان براحتی می تواند جان بیماران را به خطر بیندازد.
 
این میکروب ها به طور طبیعی با سایر میکروب های معمول که به آنها میکروب های نجیب گفته می شود، متفاوتند و به آنها میکروب های نانجیب اطلاق می شود. خطر مرگ و میر ناشی از ابتلا به عفونت های بیمارستانی ناشی از این میکروب ها بسیار بالاست. در بیمارانی که مدت بستری شدن آنها در بیمارستان به هر دلیلی طولانی تر از حد معمول است، زمینه ابتلا به عفونت های بیمارستانی به مراتب بالا می رود و میکروب ، این افراد را بیشتر تهدید می کند.
 
پس عفونت بیمارستانی مورد شایعی است و بعد از بستری شدن در بیمارستان احتمال ابتلا به آن وجود دارد؟ احتمال بروز عفونت های بیمارستانی معمولا در تمام بیمارستان های دنیا وجود دارد و بیمارستان های داخلی هم از این امر مستثنی نیستند و گه گاه خبر مرگ و میر شماری از بیماران بر اثر ابتلا به عفونت های بیمارستانی به گوش می رسد.
 
در این میان، بیمارستان های عفونی و سوانح و سوختگی در درجه اول خطر قرار دارند و احتمال بروز عفونت های بیمارستانی در آنها به مراتب بالاتر از سایر بیمارستان هاست. ولی رعایت اصول بهداشتی و نگهداری بیماران در زمان مقرر و جلوگیری از تمدید بیجای بیماران، می تواند تا حد زیادی مانع شیوع عفونت شود.
 
این میکروب ها بیشتر در کدام بخش مستعد رشد هستند؟ میکروب های عامل بروز عفونت های بیمارستانی بیشتر در بخش های حساس بیمارستانی از جمله آی. سی. یو، اِن.آی. سی. یو (بخش مخصوص نگهداری کودکان)، پی.آی .سی. یو (مخصوص نگهداری اطفال)، بخش های سوختگی و بخش های بستری بیماری های پرخطر رشد می کنند و بیمارانی که در این بخش ها نگهداری می شوند، بیشتر از سایر بخش های بیمارستانی در معرض ابتلا به عفونت هستند.
 
علاوه بر این، حتی بیمارانی که در بخش های عمومی نیز بستری هستند ممکن است به این میکروب ها مبتلا شوند که باید مراقبت های لازم در مورد آنها صورت گیرد. میکروب های پدیدآورنده عفونت های بیمارستانی انواع مختلفی دارند که از این میان می توان به میکروب های گِرَن مثبت، گِرَن منفی، بی هوازی و قارچ ها اشاره کرد. از میکروب های گِرَن مثبت، خانواده میکروب های استافیلوکوک، از میکروب های گِرَن منفی، کولی باسیل و سودوموناس و انواع قارچ ها را می توان نام برد.
 
این میکروب ها بیشتر چه افرادی را تهدید می کنند؟ از آنجا که عفونت های بیمارستانی بسیار پرخطرند، ممکن است هر بیماری را در محیط های بیمارستانی مبتلا کند ولی در این میان شماری از بیماران بیش از سایرین در معرض ابتلا به این قبیل عفونت ها قرار دارند. به طور کلی، سه گروه از بیماران مستعد ابتلا به میکروب های نانجیب هستند؛ یک گروه، بیمارانی هستند که به دلیل شرایط حاد به مراقبت های ویژه و بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه نیاز دارند، گروه دوم، بیمارانی که دارای ریسک فاکتورها یا عوامل خطرساز هستند.
 
مبتلایان به ذات الریه، دیابت، مشکلات کلیوی، مغزی، بیماری های مزمن، فلج مغزی و سوختگی ها و نقص عضو و نوزادان و افراد مسن از جمله افرادی هستند که احتمال ابتلایشان به عفونت های بیمارستانی زیاد است؛ گروه سوم، بیمارانی را تشکیل می دهند که بیش از حد معمول در

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید