هر روز!
هر روز!

سرمایه گذاری روی طلا، کم ریسک ترین سرمایه گذاری :

سرمایه گذاری روی طلا، کم ریسک ترین سرمایه گذاری :

سرمایه گذاری روی طلا، کم ریسک ترین سرمایه گذاری
: سرمایه گذاری روی طلا، کم ریسک ترین سرمایه گذاری
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  به نقل از طوبی گلستان؛ در حال حاضر نیز طلا در برخی صنایع نظیر اتومبیل سازی، ساعت سازی، رایانه و ... کاربرد دارد. در ضمن طلا هیچگاه از بین نمی رود و تمام طلاهایی که از بدو خلقت بشر تا امروز استخراج شده، همه موجود است.ارزش طلا متغیر است ولی هیچگاه از بین نمی رود و هیچ آسیبی ازجمله بحران و نوسانات اقتصادی تاثیر منفی روی آن ندارد.
به گزارش : در واقع  طلا در اقتصاد جهانی نقشی اساسی دارد و تنها برای زینت یا فخر فروشی به دیگران نیست. به منظور آشنایی بیشتر با خصوصیات این فلز خوشرنگ و نحوه خرید یا سرمایه گذاری روی آن با «مهدی عباس خلیلی » از طلاسازان با سابقه طلا و مدیر آموزشگاه طلاسازی زر یاب به گفتگو نشستیم:
حفظ و نگهداری طلا در آینده چه خاصیت و سودی دارد؟
اگر ما هر کشوری را به عنوان یک خانواده بزرگ مردم را اعضای این خانواده در نظر بگیریم و هر کشور وقتی قدرتمند است که از نظر اقتصادی قوی باشد. در دنیای امروز غیر از بحث تکنولوژی، علم، صنعت، راه و... که جز ثروت یک کشور است؛ پول یک کشور وقتی ارزش دارد که معادل مقدار پولی که در جریان داد و ستدها است؛ پشتوانه ای وجود داشته باشد که به آن طلا می گویند یا فلزات گران بهای دیگر یا حتی جواهرات.
برای همین حفظ طلا برای کشورها اهمیت دارد. حالا یک خانواده که بخش و جزء کوچک از یک کشور است، وقتی می تواند قوی باشد که دارای پشتوانه قوی اقتصادی و پولی باشد. پشتوانه اقتصادی هر خانواده، بستگی به میزان سرمایه اندوخته آنها دارد. این سرمایه می تواند ملک هم باشد. البته ملک در مقابل سیل ، زلزله و ... آسیب پذیر است.  تنها چیزی که بلافاصله و سریع می تواند به پول و نقدینگی تبدیل شود، طلا است. جمع تمام این مزایا باعث شده است این روزها توجه همه به طلا جلب شود بنابراین اگر کسی طلا دارد باید در حفظ آن بکوشد.
تفاوت نگاه نسل نوین و قدیم به خرید طلا را چگونه ارزیابی می کنید؟
در نسل های قبل طلا دو کاربرد داشت، یکی جنبه زینتی و یکی جنبه پشتوانه بودن آن. اما نسل نوین به طلا به عنوان پشتوانه مالی نگاه نمی کند . در واقع فرهنگ فکری خانم ها مخصوصا دختران جوان خیلی تغییر کرده است.  در نتیجه در زمان قبل خانم ها اگر پولی اضافه داشتند آن را به اصطلاح خودشان برای روز مبادا به سرمایه یا طلا تبدیل می کردند و طلا برای خانم های چند سال نسل قبل یک تکیه گاه و پشتوانه بوده است. گو اینکه امروز هم خانم ها به این تکیه گاه نیاز دارند اما تفاوت فکری آنها با نسل قبل باعث شده خیلی به طلا به عنوان پشتوانه مالی نگاه نکنند.
البته به نظر من، بهترین حالت این است که طرز تفکر خودشان را حفظ کنند و مقداری هم از اصالت تفکر نسل های گذشته وام بگیرند. یعنی قسمتی از هزینه های خود را به خرید طلا اختصاص دهند، زیرا با این پشتوانه بهتر می توانند راجع به آینده فکر کنند و تصمیم بگیرند. به تجربه ثابت شده که طلا و جواهرات یک خانم در مواقع ضروری بسیار موثر و کارگشا بوده است.
به نظر شما عدم تمایل به خرید طلا در خانواده ها به خاطر نوع روابط است یا عدم توانایی اقتصادی؟
هر دوی این موارد موثر است. اما در کل همه این مسائل به خاطر تفاوت فکری نسل حاضر با نسل گذشته است. اساس خانواده ها به خاطر طرز تفکرهای جدیدی که خیلی از آنها متعلق به ما نیست بلکه به نوعی یک فرهنگ وارداتی است، سست شده و این تفکرات تحمیلی اکثر جامعه ما را فرا گرفته و اینکه چه زمانی تغییر کند غیرقابل پیش بینی است.
آیا می توان از طلا برای سرمایه گذاری و تولید درآمد استفاده کرد؟
نه، کسی می تواند روی طلا سرمایه گذاری کند و از آن به عنوان منبع درآمد استفاده کند که تخصص این کار را داشته باشد. کسانی که می خواهند از طلا به عنوان منبع درآمد استفاده کنند، حداقل باید از نظر روانی و جسمی قدرت تحمل ریسک دارا باشند.
نوسانات طلا گاهی اوقات هیجانات شدیدی را به شخص وارد می کند. این هیجانات بعضی اوقات قابل تحمل هستند اما در پاره ای موارد هم قابل تحمل نیستند. هر کسی نمی تواند این فشار و هیجان را تا بیاورد.
برای نگهداری پول و حفظ آن در مقابل آسیب های مختلف مثل تورم و از نظر سوددهی ثابت و مداوم، نگهداری طلا بهترین راه است تا در زمان نیاز به پول بتواند خیلی سریع طلا را به نقدینگی تبدیل کند، اما به نظر من و با تجربه ای که طی سال ها کسب کرده ام، داد و ستد با طلا به شخص آسیب وارد می کند و خیلی مواقع این آسیب ها بسیار جدی هستند.
تحلیل شما از بازار طلا در سال جاری چگونه است؟
پیش بینی در خصوص بازار طلا بسیار دشوار است و عوامل زیادی روی آن تاثیر دارند و هیچ کس نمی تواند آینده بازار طلا را دقیق پیش بینی کند. هیچ کس نمی داند فردا چه اتفاقی می افتد. حتی در زندگی روزمره ما خیلی چیزها غیرقابل پیش بینی است. در اقتصاد به این اتفاقات می گویند «بحران های آنی» اصولا بحران ها روی قیمت طلا تاثیرگذار هستند، چه بحران های مثبت و چه بحران های منفی. شاید ما امروزه فکر کنیم فردا طلا ارزان می شود، اما یک ساعت بعد اتفاقی می افتد که قیمت طلا بالا برود.
در ضمن طلا مبنای اقتصاد هر کشوری است به شدت تحت تاثیر این بحران ها قرار می گیرد .
به نظر شما اگر کسی بخواهد روی طلا به عنوان محلی برای تولید درآمد سرمایه گذاری کند چه کاری باید انجام دهد؟
بهترین گزینه سرمایه گذاری در بورس کالا است. قسمتی از معاملات بورس کالا به طلا اختصاص دارد. منظورم بورس سهام نیست بلکه بورس کالاست. در بورس کالا روی کالاهای مختلفی ازجمله طلا می توان سرمایه گذاری کرد. چون واحد داد و ستد، کالای موجود در بورس است. هرکس بخواهد

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید