مسیر سبز
مسیر سبز

سرود ملی چین مقدم بر سرود ملی ایران ؟! خبرگزاری

سرود ملی چین مقدم بر سرود ملی ایران ؟!
خبرگزاری ایسنا: یک کارشناس صنعت خودرو گفت: پخش سرود ملی چین در مراسم رونمایی از خودروی چینی برخلاف پروتکل‌های همکاری تجاری دو جانبه و عزت ملی ایرانیان است.

مصطفی ممقانی اظهار کرد: اقدامی چون پخش سرود ملی چین مقدم بر سرود ملی ایران، آن هم در مراسم رونمایی از یک خودروی چینی باعث تاسف شدید از بی‌تدبیری مسوولان شرکت مربوطه، است.

وی گفت:طبق عرف معمول در صورتیکه قرار بود خودرویی چون L90 با سرمایه‌گذاری‌ کلان طرف خارجی و با انتقال دانش فنی روز و همچنین با حضور هیات بلندپایه‌ای از کشور خارجی رونمایی شود باز هم پخش سرود ملی کشور خارجی تنها پس از پخش سرود ملی ایران مجاز بود.

او خاطرنشان کرد:مشخص نیست شرکت‌ ایرانی به چه دلیلی در مراسم رونمایی از خودرویی که هیچ یک از دستاوردهای نامبرده را ندارد سرود ملی چین را مقدم بر سرود ملی ایران پخش کرده است، آن هم در شرایطی که اصولا در چنین مراسمی با این سطح پخش سرود ملی کشور خارجی جایگاهی ندارد.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد:این کار بسیار دور از انتظار بوده و برای اولین بار در ایران اتفاق افتاده است. عملی که در بار اول به منزله لطف به طرف چینی بوده، بار دوم تبدیل به انتظار شده و پس از آن چینی‌ها این حق را برای خود قائل می‌شوند که در مراسم‌های مشابه سرود ملی‌شان مقدم بر سرود ملی ما پخش شود!

وی افزود:‌ تمام این اقدامات درحالی است که در قراردادهای چینی هیچ چیزی نصیب صنعت خودرو ایران نشده و چینی‌ها حتی خودروهای بی‌کیفیت خود را نیز گران‌تر از مشتریان دیگر خود به ایران می‌فروشند.

ممقانی با بیان اینکه عرضه خودرو درجه دو چینی به خودی خود پسرفت محسوب می‌شود و دیگر نیازی به اقدامات بی‌تدبیرانه‌ای چون پخش سرود ملی این کشور نیست، تصریح کرد: امیدواریم مسوولان شرکت مربوطه به سرعت در این باره اطلاع‌رسانی کرده و از عموم مردم ایران عذرخواهی کنند.

فربد زاوه از واردکنندگان فعال در حوزه خودرو نیز در این باره اظهار کرد: ما که سال‌های زیادی در حوزه واردات خودرو فعال بوده‌ایم تاکنون ندیده‌ایم که در چنین مراسم‌هایی سرود ملی کشور میهمان را پخش کنند چه برسد به آنکه این سرود مقدم بر سرود ملی ما پخش شود!

این واردکننده خودرو خاطرنشان کرد: نکته مهم دیگر این است که شرکت مربوطه به نوعی فروشنده محصول بوده و می‌خواهد خودرو خود را در بازار ایران عرضه کند بنابراین نه تنها نباید سرود ملی چین به عنوان فروشنده محصول پخش می‌شد بلکه باید مسئولان شرکت نهایت سپاس خود را نسبت به مردم ایران که محصولاتشان را خریداری می‌کنند ابراز می‌کردند.

روز یکشنبه گذشته گروه خودروسازی کرمان خودروی شاسی بلند X60 (محصول شرکت لیفان چین) را برای عرضه در بازار ایران رونمایی کرد. در مراسم رونمایی از این خودرو پس از پخش آیاتی از قرآن کریم، سرود ملی چین در ابتدای مراسم و مقدم بر سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، پخش شد!

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید