هر روز!
هر روز!

۱۰ سریال ماندگار تلویزیون ایران [قسمت دوم] : قسمت دوم

۱۰ سریال ماندگار تلویزیون ایران [قسمت دوم] 
 : قسمت دوم

۱۰ سریال ماندگار تلویزیون ایران [قسمت دوم]
: قسمت دوم مقاله ی بررسی سریال های ماندگار تلویزیون ایران، مانند امام علی، پس از باران، همسران و...را در بنیتا بخوانید.
: ۱۰ سریال ماندگار تلویزیون ایران [قسمت دوم]
به گزارش : سریال های تلویزیونی بخش بزرگی از خاطرات جامعه ی ایران را تشکیل می دهند. سریال هایی مثل روزی روزگاری، خانه ی سبز، پهلوانان نمی میرند و... در هفته ی گذشته تعدادی از این سریال ها را مرور کردیم. می توانید مطلب مربوط به قسمت اول ۱۰سریال ماندگار تلویزیون ایران را در بنیتا بخوانید. در این پست قصد داریم تعداد دیگری از این سریال ها را بررسی کنیم. با بنیتا همراه باشید.

سریال پس از باران فاقد شک یکی از ماندگارترین سریال های تلویزیون ایران است. سریالی که با داستان جذابش و روایت خوبی که داشت، مردم را پای تلویزیون میخکوب می کرد و تا هفته ی بعد از آن که قسمت جدیدش پخش شود، موضوع صحبت ها و حدس زدن های مردم بود. این سریال در سال ۱۳۷۹ از شبکه ی سوم سیما پخش می شد و داستانی را از تاریخ معاصر ایران در دوره ی رضا شاه و در استان گیلان روایت می کرد. موسیقی و آواز گیلکی که در تیتراژ این سریال پخش می شد، یکی از دلچسب ترین و خاطره انگیزترین بخش های سریال بود. موسیقی حزن انگیز و اثربخش این سریال را سعید انصاری ساخته است. موسیقی و قسمت اصلی ترانه های خوانده شده در سریال پس از باران از کارهای «محمد ولی مظفری» است که توسط «فریدون پوررضا» خوانده شده است.
بعدها موسیقی این سریال شامل ۳۵ آهنگ در قالب لوح فشرده در دسترس علاقه مندان قرار گرفت.

یکی از پرجذبه ترین کاراکترهای ایرانی را «محمدعلی کشاورز» بازی کرده است؛ شخصیت «اسدالله خان» در سریال «پدر سالار». این سریال در سال ۱۳۷۴ به کارگردانی «اکبر خواجویی» از شبکه ی دو سیما پخش می شد. داستان فیلم درباره ی پدر میانسالی به نام اسدالله است. اسدالله خان پدری مهربان، خانواده دوست، دلسوز و در عین حال سختگیر و پرصلابت است. به باور او همه ی پسرانش پس از ازدواج می بایست در خانه ی بسیار بزرگ او زندگی کنند. او چنین سیاستی را در مورد دو دخترش «مهری» و «زری» در پیش نگرفته و به همین جهت آنها دارای زندگی مستقلی هستند. در این سریال بازیگران مطرح و ماندگاری چون «حمیده خیرآبادی»، «جمیله شیخی»، «سیامک اطلسی»، «آزیتا لاچینی»، «خسرو شجاع زاده»، «کتایون ریاحی»، «محمود پاک نیت»، «اکرم محمدی»، «فرحناز منافی ظاهر»، «محمود جعفری»، «پرستو گلستانی»، «حسن مهمانی»، «ناصر هاشمی» و «کمند امیرسلیمانی» به ایفای نقش پرداخته اند.

«بیژن بیرنگ» و «مهران رسام»، پیش از ساخت سریال «خانه ی سبز»، سریال دیگری نیز ساختند به نام «همسران». این سریال در زمان پخش خود به یکی از پربیننده ترین سریال های تلویزیون تبدیل شد. این سریال داستان دو زوج را که قرار است در یک آپارتمان همسایه شوند را روایت می کند. داستان سریال همسران درباره ی ماجراها و مشغله های این دو همسایه است. بیرنگ و رسام با این سریال همکاری خود را در ساخت سریال ها آغاز کردند و بیشتر سریال هایشان را در یک آپارتمان ساختند که متعلق به خانواده ی «رجبی» بود و همین امر حاشیه ی جالبی نیز ایجاد کرد. در تیتراژ پایانی این سریال عبارت «با تشکر از خانواده ی رجبی» می آمد که نقش این خانواده برای مردم سوال برانگیز شده بود.

سریال «امام علی» گسترده ترین و بزرگترین پروژه ی تلویزیون ایران تا آن زمان بود. مدت زمان ساخت این سریال ۴ سال و از سال های ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۴ طول کشید. نویسنده و کارگردان این سریال «داوود میرباقری» بود که بعد از آن نیز چندین سریال تاریخی کار کرد. سریال های پربیننده ای مثل «معصومیت از دست رفته» و البته «مختارنامه». سریال امام علی در سال ۱۳۷۳ با حضور ۱۵۰ بازیگر اصلی و بیش از ۵ هزار هنرور از نیروهای ارتش مقابل دوربین رفت. پخش سریال هم از سال ۱۳۷۶، از شبکه یک سیما آغاز شد.

در سال ۱۳۸۶ سریال پربیننده ای، با حضور بازیگران مطرح و محبوب از شبکه ی یک سیما پخش شد. نام این سریال «مدار صفر درجه» و به کارگردانی «حسن فتحی» بود. در این سریال بازیگرانی چون «شهاب حسینی»، «مسعود رایگان»، «رویا تیموریان»، «پیام دهکردی»، «رحیم نوروزی»، «لعیا زنگنه» و... نقش آفرینی می کردند. همچنین چند بازیگر خارجی نیز در این سریال حضور داشتند و بخش هایی از آن هم در  برخی کشورهای اروپایی فیلمبرداری شد. داستان سریال، ماجرای سفر دانشجویی ایرانی به نام «حبیب پارسا» با بازی شهاب حسینی به کشور فرانسه، به خاطر تحصیل در رشته ی فلسفه در دانشگاه پاریس را روایت می کند. ماجرای این سریال  بر بستر جنگ جهانی دوم و شکل گرفتن صهیونیسم و تسلط تدریجی بر فلسطین می گذرد که در حالت عادی فضای داستان را تحت تاثیر این واقعه ی تاریخی قرار می دهد. در زمان اعزام دانشجویان ایرانی به فرانسه و همچنین تحصیل آنها در دانشگاه پاریس، جنگ جهانی دوم نیز در حال آغاز است. حبیب پارسا در فرانسه با دانشجوی دختری یهودی آشنا می شود و سرنوشتش با این دختر گره می خورد. داستان ها و شخصیت های فرعی بسیاری نیز در این سریال وجود دارند.
 

مقالات مرتبط دستمزد مجریان صدا و سیما چقدر است؟ ۱۰ تئوری جالب و عجیب سریال Westworld [قسمت دوم/پایانی] موزه سینما [ قسمت اول/ اختصاصی بنیتا]

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید