مسیر سبز
مسیر سبز

سه سناریوی افزایش قیمت نان وزیر صنعت، معدن و تجارت

سه سناریوی افزایش قیمت نان
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طبق آخرین آمار در تیرماه نرخ تورم به 25 درصد رسید و این در حالی بود که در سال گذشته تورم بیش از 40 درصد بوده است.

نعمت زاده صبح امروز در سومین گردهمایی روسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت کشور با اشاره به گذشت حدود یک سال از شروع دولت جدید اظهار کرد: شرایط یک سال گذشته را همه به خاطر داریم و در سطح کلان کشور تورم و رکود طی یک سال گذشته دو بحث مهم و جدی بوده‌اند.

نعمت زاده با بیان اینکه در گذشته موانع جدی در تولید کشور وجود داشته است گفت: برخی از این موانع برطرف شده و برخی دیگر به دلیل مشکلات موجود هنوز پابرجاست.

وی همچنین تصریح کرد: 30 مورد مصوبه دولت لغو و یا ارسال شده است که این مورد درباره رفع موانع تولید بوده‌اند و در عرصه تولید چند مصوبه جدید نیز به تصویب رسیده است.

وی همچنین به رشد اقتصادی 5.8 - کشور در دولت گذشته اشاره کرد و گفت: البته آمار دقیق نشان می‌دهد که رشد اقتصادی بیش از -6 درجه بوده است که این آمار در تیرماه با احتساب نفت به -2.2 و بدون احتساب نفت به -2 رسیده است و امیدواریم با اقدامات انجام شده شاهد رشد مثبت اقتصادی باشیم.

وزیر صنعت‌، معدن و تجارت به کاهش تدریجی قیمت ارز در دولت جدید اشاره کرد و گفت: از دیگر اقدامات صورت گرفته، اصلاح و ثبات نسبی قیمت ارز بوده است.

نعمت زاده همچنین به احیای قانون ارتقای مستمر فضای کسب و کار اشاره کرد و گفت: در دولت قبل این قانون تصویب شده بود اما به دلیل ناهماهنگی موجود اجرا نشد اما در این دولت اهتمام به اجرای این قانون می‌شود.

نعمت زاده اظهار کرد:‌همچنین در زمینه‌های اجتماعی نیز در دولت گذشته بی‌اعتمادی بر فضا حاکم بود که در حال حاضر در این زمینه شاهد آرامش نسبی و ثبات بوده‌ایم. بزرگترین سرمایه ملی اعتماد دولت به ملت و ملت به دولت است که این اعتماد در دولت قبل از بین رفته بود و در حال حاضر برای احیای دوباره آن درتلاش هستیم.

وی افزود: رئیس جمهوری اعلام کرده است در سفرهای استانی از این پس ارائه وعده‌ها با حساب و کتاب دقیق بوده و با توجه به جلسات متعدد و هم‌اندیشی با مدیران مختلف صورت می‌گیرد. همچنین تلاش می‌شود به نقش تشکلهای مردم نهاد توجه بیشتری شود و با مردم برخوردی صادقانه صورت گیرد و مسائل جاری شفاف‌تر ادامه یابد.

وزیر صنعت، معدن وتجارت تصریح کرد: همچنین در صحنه بین‌المللی با اعلام آشتی با همسایگان برای رفع تحریم‌های ظالمانه برنامه ریزی شده است چرا که در گذشته به دلیل تحریم‌ها از لحاظ اجتماعی،‌ اقتصادی و اخلاقی ضررهای زیادی متوجه کشور بود.

نعمت زاده با اشاره به اختلافات موجود بین مجلس و دولت عنوان کرد: این اختلافات همچنان وجود دارد اما برخورد دولت با اعضای مجلس بزرگوارانه است و این در حالی‌ است که برخی از اعضای مجلس کم‌لطفی دارند اما وظیفه دولت است که احترام تمامی نمایندگان مجلس را حفظ کند.

وی همچنین درخصوص وزارتخانه صنعت‌، معدن و تجارت عنوان کرد: در حال حاضر تحقیق و تفحص در خصوص این وزارتخانه نیز آغاز شده و در خصوص اسنادی که در سال 90 امضا شده بود تحقیقاتی صورت می‌گیرد اما ما از این تحقیقات استقبال می‌کنیم چرا که وظیفه ما است تا فضای بی‌اعتمادی موجود بین دولت و قوه مقننه اصلاح شود.

وی درباره مبارزه با فسادهای اقتصادی گفت: مبارزه با فسادها در مقیاس ملی و اداری صورت می‌گیرد و دولت مصمم است با شفاف‌سازی و ساده سازی مقررات بتواند گام موثری در این خصوص بردارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در حال حاضر اقداماتی در حوزه اقتصاد کشور انجام شده است اظهار کرد: اقدامات انجام شده در مقایسه با کارهایی که باقیمانده اند بسیار کم‌اند اما باز هم شروع خوبی بوده و تلاش ها همچنان ادامه دارد.

نعمت زاده تصریح کرد: در حال حاضر حدود 50 درصد از واحدهای صنعتی کشور یا متوقف شده‌اند یا با رکود مواجه‌اند که این به دلیل مشکلات اقتصادی گذشته از جمله نوسانات شدید ارز، فقدان تسهیلات و سرمایه‌گذاری‌های خارجی بوده است و در حال حاضر ده‌ها هزار واحد صنعتی نیمه تمام نیز در سطح کشور وجود دارد.

وزیر صنعت، معدن تجارت درباره اقدامات انجام شده در دولت جدید بیان کرد: در آغاز دولت برنامه‌ای تدوین و تقدیم مجلس کردیم و وزارت صنعت، معدن و تجارت تنها وزارتخانه‌ای بود که برنامه کمی ارائه داد. در این برنامه موانع اصلی تولید در دو ماهه اول مرور شد و کمیته‌های مختلف در این خصوص تشکیل شده و 35 مورد از موارد ارائه شده به تصویب دولت رسید که این بالای 90 درصد از پیشنهادات وزارتخانه بوده است.

وی ادامه داد: بررسی و روان‌سازی دستورالعمل‌های موجود، صدور مجوزها در زمینه معدن و اکتشافات معدنی اصلاح شد و 80 درصد از اکتشافات معدنی که باقی‌مانده بود آزادسازی شد. همچنین در جهت تسهیل فعالیت‌های اکتشافی اهتمام ورزیدیم.

نعمت زاده افزود: در گذشته اکتشافات معدنی به دلیل روند پیچیده فعالیت‌های اکتشافی بسیار طولانی بود و چنان‌چه این روند ادامه می‌یافت فعالیت‌های اکتشافی کشور 30 سال به طول می‌انجامید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در جهت تسهیل فعالیت‌های اکتشافی 200 هزار کیلومتر مربع از زمین‌های اکتشافی واگذار شد و همچنین تشکل های داخلی و گروه‌های خارجی تشویق به سرمایه‌گذاری در این حوزه شدند تا از این طریق بتوان به رشد و توسعه اکتشاف در کشور کمک کرد.

وی اظهار کرد: تاکنون اکثر اکتشافاتی که در کشور صورت گرفته به جز ذغال سنگ سطحی بوده و ما هنوز اکتشافات عمقی را در کشور آغاز نکردیم.

نعمت زاده همچنین به شفاف سازی فعالیت‌های اکتشافی در کشور تاکید و گفت: یکی از راه‌های مبارزه با فساد در کشور از جمله معدن شفاف‌سازی اطلاعات است که متاسفانه در گذشته به دلیل عدم شفاف‌ساز

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید