بررسی خودرو
بررسی خودرو

سیتروئن C4، محصول جدید سایپا از آنجایی که گروه صنعتی

سیتروئن C4، محصول جدید سایپا 
 از آنجایی که گروه صنعتی

سیتروئن C4، محصول جدید سایپا
از آنجایی که گروه صنعتی ایران خودرو در روزهای پسابرجامی، شرکت خودروسازی فرانسوی پژو را به عنوان شریک خود انتخاب کرده است، دیگر قطب بزرگ خودروسازی ایران یعنی سایپا هم از فضای پسابرجامی نهایت استفاده را کرده و در این میان شرکت خودروسازی مشترک المنافع پژو، یعنی سیتروئن را به عنوان شریک برای خود انتخاب نموده که هر دوی این‌ها در بازار ایران تا پیش از تحریم‌ها فعالیت مستمر داشته‌اند. حال شریک سایپا یعنی سیتروئن در صدد اجرایی کردن همکاری خود در بازار ایران است، به تازگی چند خودروی آزمایشی را در اختیار سایپا قرار داده تا پس از بررسی ها روی خط تولید این شرکت برود.
این خودرو براساس اطلاع شرکت خودروسازی سیتروئن، خط تولید آن در کشورهای روسیه، چین و فرانسه در حال فعالیت است و به احتمال زیاد، ایران چهارمین کشور تولید و مونتاژ کننده خودرو برای سیتروئن توسط سایپا خواهد بود که سیتروئن C4 یکی از محصولات آن‌ها است. نسخه‌های تست شده توسط سایپا هم در دو سگمنت هاچ‌بک و سدان هستند که فضای داخلی کابین آن‌ها برای خانواده‌های کم جمعیت هم مناسب است.

هنوز مشخصات فنی سیتروئن C4 اعلام نشدهبرای این برند، شرکت خودروسازی سیتروئن پیشرانه‌های مختلفی را در نظر گرفته که طیف‌های مختلف با بودجه‌های مختلف را در بر می‌گیرد، حال از این طیف گسترده، تنها 1 پیشرانه 1.8 لیتری و دو پیشرانه 1.6 لیتری وجود دارد که بنا به قانون واردات خودروهای کمتر از 2500 سی سی حق ورود به کشور را دارند و از آنجایی هم که هنوز مشخص نیست کدامیک از پیشرانه‌های ذکر شده به بازار کشور عرضه می‌شوند، پس به صورت خلاصه به بررسی هر سه پیشرانه ذکر شده خواهیم پرداخت.
پیشرانه 1.8 لیتری را می‌توان موتوری چهار سیلندر عنوان کرد که به صورت تنفس طبیعی، حداکثر قدرت تولیدی آن به 136 اسب بخار می‌رسد و پیشرانه 1.6 لیتری تنفس طبیعی هم می‌تواند قدرتی حدودا 118 اسب بخاری در کنار گشتاور 160 نیوتن متری تولید کند. پیشرانه سوم لیست هم از همان موتور 1.6 لیتری است، ولی بر روی آن توربوشارژر نصب شده که می‌تواند 153 اسب بخار قدرت تولید کند. همانطورکه گفتیم متاسفانه هنوز مشخص نیست کدام پیشرانه روی C4 نصب خواهند شد ولی شاید با یک حساب سر انگشتی و با توجه به قیمت اعلام شده احتمال ورود مدل 1.8 لیتری بیش از سایر پیشرانه ها باشد.
پیشرانه 1.8 لیتری تنفس طبیعی ذکر شده براساس اطلاعات بدست آمده، به یک جعبه دنده اتوماتیک متصل می‌شود که مصرف سوخت آن حدودا 7.6 لیتر در هر 100 کیلومتر اعلام شده است و می تواند به حداکثر سرعت 190 کیلومتر در ساعت دست پیدا کند.
در آخر لازم به ذکر است که گروه صنعتی سایپا در نمایشگاه توانمندی های صنعت خودروی ایران به تولید و عرضه این خودرو اشاره کرده بود و قیمت آن را هم حدود 105 میلیون تومان عنوان کرده و گفته که این خودرو در اواسط سال آینده به بازار عرضه خواهد شد.

Loading the MediaPack player...

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید