هر روز!
هر روز!

شاد ترین کشورهای دنیا/شادی چیست؟ شاد ترین کشورهای دنیا/شادی چیست؟

شاد ترین کشورهای دنیا/شادی چیست؟ 
 شاد ترین کشورهای دنیا/شادی چیست؟

شاد ترین کشورهای دنیا/شادی چیست؟
شاد ترین کشورهای دنیا/شادی چیست؟ : شاد ترین کشورهای دنیا/شادی چیست؟
: شاد ترین کشورهای دنیا/شادی چیست؟

: به گزارش : اگر از شما بپرسند شادی چیست، چه پاسخی می دهید؟ رضایت از زندگی را چگونه معنا می کنید؟ اصلا آیا از زندگی تان راضی هستید؟ شاید پاسخ به این سوال ها ساده به نظر برسد اما به یقین دیدگاه های متفاوتی در این مورد وجود دارد. خیلی ها فکر می کنند هرکس پولدارتر است، از زندگی اش رضایت بیشتری دارد و به همین دلیل خوشبخت تر و شادتر خواهد بود.
 
گروه دیگری هم عقیده دارند، شادی و خوشبختی چیزی است که با پول نمی توان آن را خرید. نظر شما را نمی دانیم، اما اگر خیلی با گروه دوم موافق نیستید، می توانید نگاهی به فهرست شادترین و غمگین ترین مردم دنیا بیندازید. آن طور که مطالعات و پژوهش ها نشان می دهد، شادترین مردم جهان لزوما پولدارترین شان نیستند. آنها در بهترین و مرفه ترین کشورها زندگی نمی کنند، ولی در مجموع شادتر از ساکنان سایر کشورها هستند.
براساس نظرسنجی هایی که در این زمینه انجام شده است، اهالی هفت کشور در حال توسعه در آمریکای لاتین شادترین مردم دنیا بوده اند. چنان که محققان می گویند انرژی و تفکر مثبت آنها نسبت به زندگی مثال زدنی است. در مقابل و البته با کمال تعجب، کسانی که در کشورهایی زندگی می کردند که از شرایط اقتصادی مناسب و خوبی بهره می بردند ـ مانند سنگاپور ـ شادی کمتری احساس می کردند و رضایت کمتری از زندگی شان داشتند.
 
موسسه گالوپ تحقیقی در این زمینه انجام داده است. محققان این طرح، برای تعیین میزان شادی مردم در ۱۴۸ کشور مختلف، در هر کشور از حدود هزار نفر سوالاتی پرسیده اند که در میان پرسش ها مواردی از این دست به چشم می خورد: آیا شما در روز گذشته خندیده اید؟ لبخند زده اید؟ بخوبی استراحت کرده اید؟ کار نوین و جالبی یاد گرفته یا برنامه ای را با موفقیت انجام داده اید؟ و...
فکر می کنید پاسخ مثبت اهالی کدام سرزمین به این سوالات بیشتر از بقیه بوده است؟ شاید باورش کمی سخت باشد، اما مردم کشورهای پاناما و پاراگوئه با حدود ۸۵ درصد پاسخ مثبت، بیشترین میزان شادی را برای خودشان ثبت کرده اند. السالوادور و ونزوئلا نیز در رتبه های بعدی قرار گرفتند و به دنبال آنها ترینیداد و توباگو، تایلند، گواتمالا، فیلیپین، اکوادور و کاستاریکا دیده می شود.
 
در گزارشی دیگر، مردم کشورهای برزیل و پرو جزو ۱۰ کشور شاد جهان بودند.
● چرا آنها شادترند؟
 
مردم کشورهای پیشرفته و توسعه یافته از امکانات و خدماتی بهره می برند که حتی تصور آن برای مردم بعضی از مناطق جهان سخت و دشوار است. آنها در کل، شرایط بهتری برای زندگی دارند و در شرایط مناسب تری روزگار می گذرانند. اما با این حال، میزان افسردگی در آن کشورها بسیار بیشتر است و مردم خیلی شاد نیستند.
البته عده ای می گویند آنچه مردم در کشورهای در حال توسعه به عنوان شادی از آن یاد می کنند، شادی واقعی نیست و به نوعی پذیرش شرایط موجود است. اما کارشناسان براین باورند دلیل ایجاد چنین حسی چندان مهم نیست و همین که مردم در آن کشورها خوشحال تر هستند، اتفاق خوبی است.
 
 
● مردم کشورهای توسعه یافته خیلی خوش بین نیستند
یکی دیگر از دلایل نارضایتی و نداشتن احساس شادی مردم در کشورهای پیشرفته جهان، نگرانی دائم درباره وضع کار و فشار بیش از حد برای موفقیت و پیشرفت است. آنها فرصت زیادی برای تفریح و استراحت ندارند و همیشه باید برای موفقیت بیشتر تلاش کنند. مثلا خانواده های چینی این روزها کمتر می توانند در کنار دیگر اعضای خانواده شان یک وعده غذای خوش طعم میل کنند و همیشه ناچارند به تنهایی یا زمانی که مشغول کار هستند، غذایی آماده بخورند.
 
دانش آموزان چینی هم مجبورند ساعت ها درس بخوانند تا بتوانند به موفقیت برسند و برای همین وقتی همراه خانواده هستند، فقط احساس خستگی می کنند. آمریکایی ها نیز با این که شرایط بهتری دارند، اما گاهی از کار زیاد خسته می شوند؛ در آنجا هم ساعات کار بسیار زیاد است و ترس از دست دادن کار موجب می شود افراد جدی تر به کارشان فکر کنند.
تمام این موارد در کنار هم می تواند عاملی باشد برای احساس خستگی و در نتیجه نارضایتی و خوشحال نبودن. در حالی که در کشورهای در حال توسعه، روابط خانوادگی و ساعت های تفریح و استراحت بیشتر می تواند موجب شادی و رضایت افراد شود.
 
 
 
● ژاپنی ها می خواهند شادتر باشند
حتی در شرایط سخت اقتصادی این روزهای جهان، ژاپن یکی از مرفه ترین کشورهاست و به نظر می رسد ساکنانش باید شادتر و موفق تر از مردم بقیه نقاط باشند.
 
این در حالی است که آمار نشان می دهد ژاپنی ها چندان احساس خوشحالی و رضایت نمی کنند. چشم بادامی ها معتقدند فقط باید کار کنند تا کشورشان بتواند به کسب موفقیت های بیشتر ادامه دهد.
مسوولان کشور ژاپن براین باورند با وجود زلزله های مکرر، سونامی و حادثه هسته ای در مارس ۲۰۱۲ میانگین نمره شادی مردم ۶.۶ بوده است که در مقایسه با مقدار ۶.۵ در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۰ افزایش داشته است.
 
همین مساله نشان می دهد مسوولان به فکر افزایش میزان رضایت و شادی در کشور ژاپن هستند، ولی تاکنون موفق نشده اند آن طور که می خواهند به این موفقیت دست یابند.
در نظرسنجی ها، ژاپنی ها کار زیاد، حوادث طبیعی ، ترس از تنهایی و بیکاری را از مهم ترین دلایل نگرانی و در نتیجه احساس نکردن شادی و رضایت می دانستند. علاوه بر این، اهالی ژاپن به دلیل کار زیاد ناچارند ساعات کمتری بخوابند و کمت

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید