مسیر سبز
مسیر سبز

شایعترین علت عقب ماندگی ذهنی در نوزادان خبرگزاری مهر:

شایعترین علت عقب ماندگی ذهنی در نوزادان 
 خبرگزاری مهر:

شایعترین علت عقب ماندگی ذهنی در نوزادان
خبرگزاری مهر: هفته جهانی تیروئید 4 تا 10 خرداد است و البته در خراسان رضوي طرح غربالگری و تشخیص به موقع کم کاری تیروئید نوزادان از سال 85 آغاز شده و تا كنون با اجراي اين طرح در دانشگاه علوم پزشكي مشهد بيش از هزار و 400 بيمار شناسايي و با درمان به موقع راه بر ابتلای این کودکان به عقب ماندگی ذهنی بسته شد.

انجام غربالگری در 3 تا 5 روز بعد از تولد در مراكز بهداشتي خراسان رضوي روشي برای مقابله با شایعترین علل قابل پیشگیری عقب ماندگی ذهنی در نوزادان است. فراخوان موارد مشکوک و ارجاع جهت انجام آزمایشات، شناسایی نوزادان بیمار و ارجاع به متخصصین جهت درمان، تشکیل پرونده مراقبت و درمان زیر نظر متخصصین اطفال و کنترل مراقبتها از مهمترين اقدامات در خصوص غربالگری و تشخیص به موقع کم کاری تیروئید نوزادان است.غربالگری 751 هزار 665 نوزاد در دانشگاه علوم پزشكي مشهد

محمدرضا جويا مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكي مشهد اظهار كرد: طرح غربالگری کم کاری تیروئید نوزادان در دانشگاه علوم پزشکی مشهد از سال 85 همزمان با همه دانشگاههای علوم پزشکی کشور با هدف شناسایی نوزادان مبتلا به کم کاری مادرزادی تیروئید شروع و تاکنون تعداد 751665 نوزاد غربالگری شده اند.

وی افزود: پس از انجام آزمایشات تاییدی تعداد 1441 بیمار شناسایی و تحت درمان قرار گرفته اند.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكي مشهد با بيان اينكه در حال حاضر تعداد 449 مرکز نمونه گیری در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعال هستند، عنوان كرد: آموزش مادران باردار در دوران بارداری، انجام غربالگری متولدین در تمامی مراکز بهداشتی درمانی در 3 تا 5 روز بعد از تولداز مهمترين راهكارها براي مبازه با اين بيماري است.

جويا با بيان اينكه اين بيماري باعث عقب ماندگي ذهني در كودكان مي‌شود افزود: فراخوان موارد مشکوک و ارجاع جهت انجام آزمایشات، شناسایی نوزادان بیمار و ارجاع به متخصصین جهت درمان، تشکیل پرونده مراقبت و درمان زیر نظر متخصصین اطفال و کنترل مراقبتها از اقدامات براي تشخیص به موقع کم کاری تیروئید نوزادان است.

ازعلائم ابتلا به كم كاري تيروئيد بروز خشكي پوست

عضو مركز تحقيقات غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي مشهد نيز اظهار كرد: يكي از علائم ابتلا به كم كاري تيروئيد بروز خشكي پوست است.

مژگان افخمي‌زاده به عوارض ديگري كه ممكن است كم كاري تيروئيد در برداشته باشد اشاره كرد و تاكيد كرد: اين عارضه سبب كند شدن متابوليسم كل اعضاي بدن مي شود و به عنوان مثال در افراد موجب بروز خواب آلودگي و چاقي مي شود .

اين متخصص غدد و متابوليسم عنوان كرد: همچنين این کم کاری در غده تیروئید مي تواند اختلالات قلبي و عروقي به همراه داشته باشد.

وي با اشاره اختلالات ديگري كه ممكن است در تيروئيد بروز كند؛ تصريح كرد: پركاري تيروئيد، بزرگي كل تيروئيد و بزرگي قسمت هايي از تيروئيد كه اصطلاحا به آن گره در تيروئيد مي گويند از ديگر اختلالاتي است كه ممكن است در تيروئيد بروز كند .

استاديار دانشگاه علوم پزشكي مشهد عوارض اين اختلالات را اینگونه توضیح داد: بزرگي تيروئيد كه به علت كبود يد و اختلالات ايمني بدن به وجود مي آيد عوارض خاصي ندارد ولي ممكن است در موارد حاد تنگي نفس، مشكلات بلع، اثرات فشاري و تغييرات صداي قلب را به همراه داشته باشد.

به گفته این عضو مركز تحقيقات غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي مشهد، اگر فرد دچار پركاري تيروئيد باشد به عوارضي مانند ضربان زياد قلب، كاهش وزن، مشكلات قلب، تعريق زياد، اشتهاي زياد و در طولاني مدت پوكي استخوان دچار مي شود.

عوارض بيماري گره هاي تيروئيد

افخمي‌زاده در رابطه با عوارض بيماري گره هاي تيروئيد بيان كرد: اين بزرگ شدگي‌ها بايد بررسي شود زيرا درصد كمي از اين گره ها بدخيم هستند و بايد به سرعت تشخيص داده شود تا اقدامات مقتضي براي درمان فرد انجام شود.

وي در ارتباط با عوامل اين عوارض اضافه كرد: دليل اصلي اختلالات تيروئیدي مشخص نيست ولي عواملي وجود دارد كه مي تواند احتمال ابتلا به اين بيماري ها را افزايش دهند و يا موجب تشديد عوارض اين بيماري ها شود.

استاديار دانشگاه علوم پزشكي مشهد؛ افزود: عواملي مانند استرس، كشيدن سيگار و يا قرار گرفتن در معرض دود سيگار از جمله عواملي هستند كه مي تواند علائم اين بيماري را تشديد كند.

پوشش صد درصدی غربالگری تیروئید در خراسان رضوی

نصرت قائمي پزشك فوق تخصص غدد كودكان دانشگاه علوم پزشكي مشهد نیز در این زمینه گفت: غربالگري كم كاري تيروئيد نوزادان در خراسان رضوي هم اكنون پوشش 100 درصدي دارد.

قائمي افزود: بدين طريق تمامي نوزادان3  تا 5 روزه نسبت به بيماري ارثي كم كاري تيروئيد در مراكز بهداشتي غربالگري مي‌شوند.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد عنوان کرد: كم كاري تيروئيد هنگامي ايجاد مي‌شود كه غده تيروئيد كه در ناحيه گردن قرار داشته، نتواند به اندازه نياز بدن هورمون مربوطه كه نقش مهمي در رشد مغزي كودك را دارد توليد كند.

قائمي گفت: طرح تشخيص كم كاري تيروئيد نوزادان در خراسان رضوی، تشخيص اين بيماري از طريق آزمايش خون از كف پاي نوزاد انجام مي شود.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي مشهد با اشاره به عواقب سنگين فقدان تشخيص كم كاري تيروئيد در نوزادان گفت: تاخير در رشد، كاهش ضريب هوشي و عقب ماندگي ذهني كودك از تبعات عدم تشخيص اين بيماري است.

وی تاکید کرد: اين در حالي است كه اگر كم كاري تيروئيد در سنين نوزادي تشخيص داده شود به طور قطعي درمان مي شود.

شيوع كم كاري تيروئيد نوزادان در خراسان رضوي يك در هزار نفر جمعيت است

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید