مسیر سبز
مسیر سبز

شرایط بهره‌ مندی دانشجويان از معافيت تحصيلی خبرگزاری ایسنا: جانشين

شرایط بهره‌ مندی دانشجويان از معافيت تحصيلی
خبرگزاری ایسنا: جانشين اداره منابع انساني ستادكل نيروهاي مسلح تسهيلات پيش‌بيني شده براي ادامه تحصيل دانشجويان مقاطع مختلف و انصرافي كه تاكنون به خدمت سربازي اعزام نشده‌اند را تشريح كرد.

سردار موسي كمالي با اشاره به برداشته‌شدن شرط پذيرش از طريق كنكور براي بهره‌مندي دانشجويان از معافيت تحصيلي گفت:‌ در قانون جديد سربازي، شرط عبور از كنكور براي بهره‌مندي از معافيت تحصيلي برداشته شده و در حال حاضر نيز هر يك از مشمولان در صورتي كه وارد غيبت نشده باشند، مي‌توانند با ثبت‌نام در دانشگاه‌ها، نسبت به اخذ معافيت تحصيلي اقدام كنند.

جانشين اداره منابع انساني ستادكل نيروهاي مسلح ادامه داد: در قانون قديم به دانشجوياني كه از طرقي به جز كنكور وارد دانشگاه مي‌شوند، معافيت تحصيلي تعلق نمي‌گرفت و همين امر باعث مي‌شد كه برخي دانشگاه‌ها، مانند دانشگاه آزاد اسلامي با هزينه‌هايي بالا، اقدام به برگزاري كنكور كنند كه تصويب اين قانون به نفع آنها نيز شد.

به گفته كمالي در اين قانون همچنين مشكل آن دسته از دانشجوياني كه در پرديس‌هاي بين‌المللي دانشگاه‌هاي مختلف دولتي در مناطقي نظير كيش، چابهار، قشم و ... پذيرفته شده و به دليل عدم‌اطلاع كافي از قوانين، وارد غيبت از سربازي مي‌شدند، نيز حل شد.

امكان ادامه تحصيل دانشجويان تا دكتراي تخصصي

وي همچنين با اشاره به اينكه در قانون جديد امكان ادامه تحصيل و صدور معافيت تحصيلي براي دانشجويان مقطع دكتري تا سطح تخصص فراهم شده است به ايسنا گفت: در گذشته تنها دانشجويان مي‌توانستند تا دكتراي عمومي از معافيت تحصيلي بهره بگيرند و براي ادامه تحصيل بايد ابتدا به سربازي اعزام مي‌شدند كه در قانون جديد، اين مسئله نيز حل شد.

به گفته كمالي از ديگر تسهيلاتي كه در اين قانون براي دانشجويان مصوب شده، امكان انصراف از تحصيل براي يكبار و تحصيل در رشته دلخواه است.

جانشين اداره منابع انساني ستادكل نيروهاي مسلح اضافه كرد: دانشجويان انصرافي در صورتي كه بخواهند در مقطع جديد ادامه تحصيل بدهند، مدت بهره‌مندي از معافيت تحصيلي براي آنان از نو محاسبه مي‌شود و سال‌هاي قبل در مدت بهره‌مندي‌اش از معافيت تحصيلي تاثيري نخواهد داشت.

تسهيل شرايط خروج از كشور دانشجويان

كمالي با بيان اينكه در گذشته قوانين سختي براي خروج دانشجوياني كه به سربازي نرفته‌اند از كشور وجود داشت گفت: در حال حاضر مشمولان ليسانس به بالا با تاييد وزارت علوم و سپردن وثيقه‌اي كه مقدار آن از سوي سازمان وظيفه عمومي ناجا تعيين مي‌شود، مي‌توانند به راحتي از كشور خارج شوند.

وي افزود:‌در حال حاضر مقدار اين وثيقه در حدود، 150 ميليون ريال است.

فرصت يكساله به مشمولان ديپلم به بالا

جانشين اداره منابع انساني ستادكل نيروهاي مسلح، با اشاره به تسهيلات در نظر گرفته شده براي امكان ادامه تحصيل مشمولان نيز، اظهاركرد: در حال حاضر هر فرد ذكور داراي مدرك تحصيلي ديپلم و بالاتر از آن يكسال فرصت دارد تا براي قبول‌شدن در مقطع بالاتر درس بخواند يا به خدمت سربازي اعزام شود.

كمالي ادامه داد: با اين قانون ديگر فردي بهانه‌اي نخواهد داشت كه فرصت كافي براي مطالعه دروس نداشته است.       

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید