هر روز!
هر روز!

ششم ابتدایی شتابزده آمد اما ماند از ورق‌های تقویم

ششم ابتدایی شتابزده آمد اما ماند 
 از ورق‌های تقویم

ششم ابتدایی شتابزده آمد اما ماند
از ورق‌های تقویم سال تحصیلی ـ چند برگ بیشتر باقی نمانده، اما حکایت مشکلات سال ششم ابتدایی همچنان باقی است.

راه اندازی دوباره کلاس ششم دبستان پس از چند دهه غیبت آن در نظام آموزشی کشور، جسارتی ویژه می خواست که وزارت آموزش و پرورش این جسارت را به خرج داد و همانند سال های دور، تحصیل در مدرسه را به دو دوره شش ساله تقسیم کرد.

مهر سال اما این جسارت که درونمایه ای از شتابزدگی نیز داشت، فضایی ویژه در مدارس ایجاد کرد که از مبهم بودن پایه ششم ابتدایی برای مدیران، معلمان، دانش آموزان و والدین آنها حکایت داشت.
در ماه های ابتدایی سال تحصیلی، گلایه اصلی مدیران، نبود تجهیزات مورد نیاز این پایه در مدارس بود. آنها از نبود رایانه و نرسیدن سی دی ها و کتاب های راهنما به دست معلمان گله داشتند و مطمئن بودند اگر سی دی ها زودتر به مدارس می رسید، مشکلات کمتر می شد. مدیران از روند کند تدریس نیز شکایت داشتند چون به اعتقاد آنها کتاب های نوشته شده برای این پایه به اندازه ای پیچیده، پرحجم و پراکنده گوست که معلم برای تفهیم آن به دانش آموزان چاره ای جز حرکت لاک پشتی در تدریس ندارد؛ آن هم معلمانی که خود گاهی در مباحث پیچیده کتاب ها دچار سردرگمی می شوند و چون به اندازه کافی آموزش ندیده اند راهی برای برون رفت از این وضع پیدا نمی کنند.
گلایه مدیران البته شباهت زیادی به انتقاد معلمان داشت چون معلمان، پیش از هر چیز، از ناچیز بودن آموزش های ضمن خدمتشان حرف می زدند. آنها می گفتند پایه ششم ابتدایی زمانی خوب و کارآمد است که دوره های آموزشی به جای یک ماه مانده به شروع مهر مثلا از ابتدای تابستان آغاز شود و کوتاه و فشرده نیز نباشد.
با این حال گلایه معلمان فقط به آموزش های مختصر و کم بهره ضمن خدمت دلالت نداشت چون آنها همچون مدیران از نبود رایانه در کلاس، همچنین هوشمند نبودن مدارس که لازمه آغاز به کار پایه ششم ابتدایی است، انتقاد داشتند و ادامه این وضع را به ضرر دانش آموزان و نظام آموزشی کشور تعبیر کردند.
در ماه های ابتدایی سال تحصیلی، گلایه اصلی مدیران، نبود تجهیزات مورد نیاز این پایه در مدارس بود. آنها از نبود رایانه و نرسیدن سی دی ها و کتاب های راهنما به دست معلمان گله داشتند و مطمئن بودند اگر سی دی ها زودتر به مدارس می رسید، مشکلات کمتر می شد
مسئولان نگران نیستند
حالا بیش از هشت ماه از آن روزها و آن گلایه ها و آن کمبودها گذشته و پایه ششم ابتدایی یکساله شده است در حالی که بخشی از مشکلات مربوط به آن برطرف شده و بخش بزرگی از مشکلات که باقی مانده، سبب نگرانی مدیران و معلمان شده است.
این در حالی است که مسئولان وزارت آموزش و پرورش، از وزیر گرفته تا معاون ابتدایی او و نیز رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی، راه اندازی پایه ششم ابتدایی را الزام سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، وظیفه ای تخطی ناپذیر و نیاز دانش آموزان امروز می دانند که البته به باور آنها مشکلاتش بسیار کمتر از آنی است که مدیران، معلمان و دانش آموزان می گویند.
تا آنجا که به حمیدرضا حاجی بابایی، وزیری که ایجاد تغییرات بنیادین در آموزش و پرورش در کارنامه اش ثبت شده، مربوط است، او هیچ گاه دغدغه ای از بابت پایه ششم ابتدایی نداشته و ندارد چراکه به زعم او همه زیرساخت ها آماده است و اگر در جایی کمبودی هست، بزودی رفع می شود.
او همچنین بتازگی بر همه شایعاتی که از حذف پایه ششم ابتدایی حکایت داشت، نقطه پایانی گذاشته و اعلام کرده است پایه ششم ابتدایی بر مبنای قانون تاسیس شده، برای ماندن آمده و قصد رفتن ندارد مگر این که وزیری جدید بیاید، قانون نوشته شده فعلی عوض شود و با حذف این پایه همه چیز به حالت اول برگردد.
فاطمه قربان، معاون ابتدایی وزیر نیز کمتر گلایه ای از پایه ششم ابتدایی را منطقی می داند. او در گفت وگو با «جام جم» منکر وجود برخی کاستی ها نشد، اما موضعگیری اش به سمتی بود که نشان می داد در ذهنش با معلمانی که به روش سنتی تدریس عادت کرده اند و حاضر نیستند فضایی جدید را تجربه کنند، انتقاد دارد.
قربان معتقد است وقتی در نظام آموزشی کشور صحبت از تحول بنیادین می شود، این تحول فقط شامل کتاب ها نیست بلکه معلمان را هم دربرمی گیرد یعنی تحولی که معلمان را وامی دارد به جای این که منتظر باشند همه چیز مطابق آموخته های قبلی آنها پیش برود، این بار خودشان را با تغییرات منطبق کنند.

پایه ششم ابتدایی اصلاح می خواهد
صحبت های فاطمه قربان البته بیراه نیست. او ایجاد تحول بنیادین در آموزش و پرورش را در گرو ایجاد تحول در معلمان می داند که با چارچوب های منطقی همخوانی دارد. در واقع انتظار سیستم آموزشی از معلمان این است که در روزهای تعطیل هفته به ارتقای سطح دانش و توان خود مشغول شوند چون اگر خود با پایه ششم و تغییرات آن کنار بیایند، می توانند دانش آموزان را هم بدرستی هدایت کنند و تحت آموزش قرار دهند. اما موضوع به این سادگی که معاون وزیر می گوید نیست و همه مشکلات فعلی پایه ششم ابتدایی را نمی توان به معلمان کم کار و سنتی نسبت داد چون بخشی از مشکلاتی که امروز معلمان و دانش آموزان با آن درگیرند، نتیجه نبود زیرساخت های لازم برای تحول در مدارس است؛ مشکلاتی همچون تراکم بالای کلاس ها، هوشمند نبودن مدارس و کافی نبودن دوره های آموزشی برای معلمان که از حیطه اختیارات معلمان و مدیران خارج است.
یکی از معلمان که در اسلامشهر تدریس می کند، ترجیح می دهد در گفت و گو با ما راه اندازی پایه ششم ابتدایی را معادل قیچی کردن بچه ها از وسط توصیف کند چون به باور او دانش آموزانی که تا کلاس پنجم با کتاب های کم حجم و ساده درس خوانده بودند، حالا مجبورند کتاب هایی با حجم زیاد بخوانند و با مطالب آن که از این شاخه به آن شاخه می پرد، کنار بیایند.
به گفته این معلم پایه ششم، تراکم بالای کلاس ها ـ حدود 40 نفر ـ کمب

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید